Sodexo, Setcard ve Metropol kart bozdurma işlemleri yasal işlemler değildir. kartlardaki bakiyenin nakite dönüştürülmemesi için kart içerisinde verildiği de unutulmamalıdır. Yine de birçok üye iş yeri belirli bir komisyon karşılığında kartlardaki bakiyeyi nakite çevirebilmektedir.

Sodexo, Setcard ve Metropol kart yemek alışverişleri için kullanılan belirli üye iş yerlerinin olduğu yemek kartlarıdır. Yemek kartlarını online yemek alışverişinde de kullanabildiğiniz için mutlaka bir restorana gitmeniz gerekmez. Yemek kartlarındaki bakiyenin nakite çevirilmesi hakkında merak edilenler yazımızda.

Sodexo Nakite Çevirme

Sodexo nakite çevirme işlemleri Sodexo üye iş yerleri tarafından yapılabilmektedir. Genellikle restoran ya da kafelerde işletme sahibi tarafından belirli bir komisyon alınarak sanki yemek alışverişi yapılmış gibi fatura kesilerek paranın nakit haline dönüşümü sağlanabilir.

Yemek kartındaki bakiyeyi nakit paraya çevirme süreci şu şekilde işler;

 • Kart sahibi çekmek istediği tutar kadar yemek alışverişi yapar gibi ödeme yapar.
 • Ödemeyi kart ile tamamlar.
 • Ardından ödeme sonrasında fatura kesilir.
 • İşletme sahibi ödeme yapıldıktan sonra kendi hesabına geçen parayı belirli bir komisyon tutarını keserek kart sahibine iade eder.
 • Böylece kart içerisindeki bakiyenin nakite dönüştürülmesi işlemi tamamlanmış olan.

Resmi olarak yasal bir süreç olmadığından açık açık yapılıan bir işlem değildir. Karttaki bakiyeyi nakite çevirmek için üye iş yerlerine kendiniz sorabilirsiniz.

Sodexo geçen marketler

Sodexo, Türkiye genelinde 120.000’den fazla üye iş yerine sahiptir. Bu üye iş yerlerinin arasında marketler de yer almaktadır. Sodexo geçen marketler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Happy Center
 • Çağrı Market
 • Kim Marketleri
 • Özkuruşlar
 • Onur
 • Biçen

Bu marketlerin yanı sıra, Sodexo geçen daha pek çok market bulunmaktadır. Sodexo’nun web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden, bulunduğunuz bölgedeki Sodexo geçen marketleri görüntüleyebilirsiniz.

Sodexo geçen marketlerde, Sodexo kartınızı kullanarak alışveriş yapabilirsiniz. Kartınızı ödeme yaparken göstererek, ödemenizi Sodexo bakiyeniz üzerinden yapabilirsiniz.

Setcard Nakite Çevirme

Setcard nakite çevirme işlemleri Setcard yemek kartı olarak birçok işletme tarafından kullanılması nedeni ile araştırılmaktadır. Setcard üye iş yerlerinden yapılan yemek alışverişleri için verilen  bu kart aslında firmaların çalışanlarına yemek yemeleri için ödedikleri ücretin kart halinde verilmesi için tasarlanmıştır.

Setcard kullanımı  yemek parasının nakit verilmesi yerine paranın yemeğe gitmesi gerekliliğinin bir sonucu olarak doğmuş bir uygulamadır. ancak insanlar Setcard kullanırken kartlarındaki bakiyeyi belirli bir komisyon ile nakite çevirebilmektedir.

Setcard nakite çevirme işlemlerini ancak bir Setcard üye iş yeri yapabilir. Genellikle %10’a yakın komisyon alınarak yapılan bu işlemlerde 500 TL’lik bir bozum için 50 TL komisyon vermeniz gerekir. Komisyonu bozum sonrasında bozulan para içerisinden de ödeyebilirsiniz.

Metropol Kart Bozan Yerler

Sodexo, Setcard ve Metropol Kart Bozdurma

Metropol kart bozan yerler kartın geçerli olduğu kafe ve restoranlar arasında bulunmaktadır. Kart bozum yerleri yaklaşık %10 komisyon alarak bu işlemi gerçekleştirdiğinden siz de Metropol kartınızın geçerli olduğu iş yerlerini tespit ederek ardından kart bakiyesini bozdurmak için bu iş yerlerine kart bozumu yapıp yapmadıklarını sorabilirsiniz.

Metropol kart bozumu gibi bir işlem resmi olarak gerçekleştirilen bir işlem değildir. Bu nedenle kart içerisindeki bakiyenin nakite dönüştürülmesi için herhangi bir yasal süreç oluşturulmaz.

Yasal süreçolmadığından işletmeler bu tarz bir işlemi yaparken duyurmamayı da tercih eder. Kartın bakiyesini nakite dönüştürmek için kartın geçerli olduğu  restoranlara sormanız gerekmektedir.  Metropol kullanım noktalarına doğrudan metropolcard web sitesi üzerinden konum bilgisi vererek de ulaşabilirsiniz.


Daha fazla ilgili içerik;

Sodexo içindeki para çekilir mi?

Hayır, Sodexo içindeki para çekilemez. Sodexo, yemek kartı, yakıt kartı, hediye kartı gibi çeşitli ödeme kartları sunan bir şirkettir. Bu kartlar, üye iş yerlerinde alışveriş yapmak için kullanılabilir. Sodexo kartlarındaki bakiyeler, sadece tüketime hazır gıda ürünlerinde, yakıt alışverişlerinde veya hediye kartı olarak kullanılabilir. Nakit olarak çekilemez.

Sodexo ile sigara alınır mı?

Hayır, Sodexo ile sigara alınmaz. Sodexo, yemek kartı, yakıt kartı, hediye kartı gibi çeşitli ödeme kartları sunan bir şirkettir.

Sodexo ile ödeme nasıl alınır?

Sodexo kartındaki bakiyeyi kullanmak için, kartınızı üye iş yerlerinde göstererek ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca, Sodexo mobil uygulamasını kullanarak kartınızın bakiyesini görüntüleyebilir ve kartınızın internet üzerinden alışverişlerde kullanılması için sanal kart oluşturabilirsiniz.

Sodexo bir sonraki aya devreder mi?

Sodexo kartındaki bakiye, bir sonraki aya devretmez. Sodexo kartındaki bakiye, kartın son kullanım tarihine kadar kullanılır.