Soğuk Isırığı Kaç Derecede Olur – Nasıl Anlaşılır, Ne Yapmak Gerekir?

Soğuk ısırığı kaç derecede olur sorusuna bu durumun hava sıcaklığının sıfırın altına indiği durumlarda meydana geldiğini söylemek mümkün olacaktır. Soğuk havanın etkisi altında kan damarları büzülür ve donma ile sonuçlanır. Bunun nedeni, özellikle vücudun uçlarına yeterli kan gitmediğinde  kan dolaşımının azalmasıdır.

Soğuk isırığı nedir, nerede görülür

Soğuk Isırığı Nedir, Nerede Görülür?

Soğuk ısırığı özellikle soğuk havalarda çıplak elle görülür. Parmaklar aniden beyazlaşmaya ve uyuşmaya başlar. Donuk ve ağartılmış alan soğuk havaya daha fazla maruz kalırsa, ciltte kırmızı kabarcıklar oluşur.

Aşamalı donma dediğimiz soğuk hasarı, soğuk ısırığa dönüşür. Parmaklarınızın tamamen uyuştuğunu hissettiğiniz anda mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

  • Bu gibi bir durum yaşanıyorsa, donmuş alanı mümkün olan en kısa sürede ısıtmaya çalışmak gerekir. Isıtmada gecikme yaşanması kalıcı ve çözülemez hasarlara neden olabilir.
  • Donmuş bir alana kar sürmek gibi bir düşünce olsa da, bu çok büyük bir yanılgıdır. Birçok uzman bu yöntemin sakıncalı olduğunu söylemektedir. Dolayısıyla bu gibi bir durum yaşandığında kar sürülmesi kesinlikle tavsiye edilmez. 
  • Sigara  damarların genişlemesine neden olduğundan bu gibi durumlarda sigara kullanımı önerilmemektedir.
  • Donmuş alanı ısıtmak için fırın gibi ısıtıcılar kullanmamalısınız.

Soğuk ısırığı nedir, nerede görülür sorusuna bu şekilde yanıt vermek mümkün olsa da, bu gibi bir durumun yaşanması durumunda panik olmadan sakinliği korumaya çalışmak ve yapılmaması gerekenlerden uzak durmak en doğrusu olacaktır. Eğer bu süreci sakin bir şekilde yönetirseniz, kalıcı bir hasar olmadan sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Soğuk isırığı olduğunda ne yapmak gerekir

Soğuk Isırığı Olduğunda Ne Yapmak Gerekir?

soğuk ısırığı olduğunda ne yapmak gerekir sorusuna verilen yanıtların uygulanması çok önemlidir. Bu yanıtlar;

  • Donmuş bölgeyi 20-25 dakika  soğuk veya ılık su ile ısıtmalısınız.
  • Kendinizi rüzgardan korumalısınız. Don hasarı ile rüzgar  daha fazla soruna neden olur.
  • Soğuk ve nemli bir odaya maruz bırakmayın.
  • Yanınızda varsa donmuş bölgenin etrafına dikkatlice bir atkı veya bez sararak bölgeyi ısıtabilirsiniz.

SONUÇ: Soğuk ısırığı havanın sıfırın altına indiği durumlarda meydana gelen çok ciddi bir problemdir. Bu gibi bir durum yaşıyorsanız vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.


Soğuk Isırığı İçin Tedavi Gerekli midir?

Soğuk ısırığı kesinlikle ihmal edilmemeli ancak geri dönüşü olmayan hasarların oluşmaması için  bir an önce gerekli tedaviye başlanmalıdır. Bu yöntemler, donduğunuz ilk andan en yakın sağlık merkezine gidene kadar sağlığınızı iyileştirecektir. Böyle bir durumda doktora gitmeyi unutmamalısınız.

Soğuk Isırığı Nasıl Anlaşılır?

Soğuk ısırığı karıncalanma ve kızarıklık ile anlaşılır. Eğer belirtiler geçmiyor ve cilt solgunlaşarak, uyuşma hissi yerini alıyorsa soğuk ısırığı olduğu anlaşılmaktadır.

Koronavirüsün ciğerlere indiğini nasıl anlarız?

Kadınlarda Meninin Geldiğini Nasıl Anlarız Diyanet

Spermin Yumurtaya Girdiğini Nasıl Anlarız? Döllenme İçin Ne Yapılmalı?

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥