Sümela Manastırı giriş ücreti 2024 yılı güncel fiyatlarını sizler için derledik. Sümela Manastırı müze kart geçerli mı 2024 ve Sümela Manastırı kimlere ücretsiz, birlikte inceleyelim.

Sümela Manastırı Kimlere ücretsiz

Sümela manastırı giriş ücreti

Bu hafta gezdiğim Sümela Manastırı hakkında merak ettiğiniz bütün soruların yanıtını veriyorum.

1 Kişi450 TL
Müzekart60 TL

Sümela Manastırı kimlere ücretsiz ve Sümela Manastırı müze kart geçerli mı 2024 yılı gezilerim arasında yer alan Sümela Manastırı maceram hakkında en çok merak edilen konuları sizlerle paylaşıyorum.

 • Soru 1 Sümela Manastırı kimlere ücretsiz; Sümela Manastırı 18 yaş altı çocuklara ücretsizdir.
 • Soru 2 Sümela Manastırı Müze Kart geçerli mı 2024; Sümela Manastırına gittiğimde karşılaştığım yabancı turistlere müze kart satışı yok ve ödemesi gereken güncel ücret 450 TL’dir. Eğer Türkiye vatandaşı iseniz isterseniz müze kartı 60 TL’ye alıp geziye başlayabilirsiniz. Müze kart almak istemezseniz sizinde 450 TL ücret ödemeniz gerekmektedir.
 • Soru 3 Sümela Manastırına nasıl gidilir; Sümela Manastıra 4 KM kala aracınızı otopark’a çekip Sümela Manastırı dolmuşlarına binmeniz gerekmektedir. Dolmuş ücreti ise kişi başı 27 TL’dir.

Sümela manastırı giriş ücreti 2024 yılının haziran ayı ile 2. ve 3. Kısımları da açılmıştır. Bu kısımların  açılması ile ziyarete açılan Sümela manastırına girebilmek için verilen ücret 450 TL olarak belirlenmiştir. 18 yaşına ulaşmamış öğrenciler için bilet fiyatı yoktur. Ücretsiz olarak belirlenmiştir. Trabzon’da bulunmaktadır. Sümela Manastırı Kültür ve Turizm bakanlığı’na bağlı bir müzedir. Müze içerisinde müzekart geçerli olarak kabul edilmiştir.

Sümela Manastırı’nda Müze Kart Geçerli Mi

Sümela manastırı giriş ücreti
Sümela manastırı giriş ücreti

Sümela Manastırı’nda müze kart geçerli mi sorusunun yanıtı Kültür ve Turizm bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından verildi.

– Mehmet Nuri Ersoy; Sümela Manastırı’nda müze kart geçerlidir.

Sümela Manastırı Dolmuşları

Sümela manastırı giriş ücreti

Sümela Manastırına giden dolmuşların hangileri olduğunu sizler için aşağıda sıraladık.

 • Sümela Manastırı dolmuşları;
  • Başlangıç Evvler Trabzon
  • Başlangıç Yesilhisar Aydin Pavilion
  • Başlangıç Emre Oto Market
  • Başlangıç Aırport Cafe Bar
  • Başlangıç Gonul Market
  • Başlangıç Yesıl Hasat
  • Başlangıç Yasemın Seyıs
  • Başlangıç Kupa Ay Bayıı Mıaa P
  • Başlangıç Ataman Mobılya
  • Başlangıç Cımenlı Kasabı

Daha fazla turistik gezi içeriği;


Sümela Manastırı açık mı 2024

Sümela Manastırı açık mı 2024 sorusunun cevabını hemen sizler ile paylaşalım. Uzun bir süre tadilat sebebi ile ziyarete kapalı kalan Sümela manastırı artık ziyarete açılmıştır. Trabzon da yer alan Sümela manastırı 2022 yapılan restoraasyon sonrasında açılmıştır. Hem de eskisinden daha fazla alan ile açılmıştır. Güncellenen saat sistemi ise şu şekilde olmuştur;

Pazartesi09.00 – 19.00
Salı09.00 – 19.00
Çarşamba09.00 – 19.00
Perşembe09.00 – 19.00
Cuma09.00 – 19.00
Cumartesi09.00 – 19.00
Pazar09.00 – 19.00

Sümela Manastırı Hikayesi

Sümela manastırı hikayesi, Atina‘lı barnabas ile Sophronios isminde iki rahip tarafından yapılmıştır. Bahsedilen rahipler rüyalarında Hz. İsa ile Hz. Meryem‘i görmüşlerdir. Gördükleri yer ise Sümelanın bulunduğu alandır. Birbirlerinden haberleri olmayan bu iki rahip sümelanın olduğu yeri bulmak için yola çıkarlar. Çıktıkları yolda sonunda yolları kesişir ve birlikte bu manastır için temel atarlar.

Sümela Manastırı Gizemi

Sümela manastırı gizemi günden güne artmaktadır. manastırın kuzey çatısı üzerinde bulunan yamacın sağ kısmında cennet ve cehennem ile ölüm ve yaşam tasviri yer alan fresklerin şapel ortaya çıkmıştır. Bu gizemi arttırırken bir de gözetleme şapeli ortaya çıkmıştır. Bunların ortaya çıkması ile gizem iyice artmıştır. Ama kimse herhangi bir şey bilmemektedir.

Sümela Manastırını Kim Yaptı

Sümela manastırını kim yaptı sorusu gayet net cevaplardan oluşmaktadır. Bizans imparatoru I.Theodosius dönemin de Atina’dan gelen barnabas ile Sophranios isimli kişiler tarafından temelleri atılmıştır. Bu kişilerin ikisi de rahip, 6 y.y.‘da general Bellisarios tarafından imparotor Justinianus isteği üzerine genişletilip tamir edilmesi sağlanmıştır.

/ 5.

Share.

1 Comment

 1. Hasan Resul on

  Sümela manstıra kesinlikle gitmeniz gerekir. Karadenizin tarihi eserlerinden biri. Ama çıkmak için aracınızın iiyi olmasına dikkat edin. Dolmuşla giderseniz de fazla yol yürüyebilirsiniz.

Leave A Reply