Tecil dosyası ihlal edilmiş borç yapılandırma hakkı ortadan kalkar. Yapılandırma hakkı ortadan kalktığından kalan taksitleri de ödemeniz mümkün olmaz. Bu durumda borç için yeni bir hesaplama yapılır. Yapılan hesaplamaya göre faiz tutarında da artış olacaktır.

Yeni hesaplama sonrasında tecil dosyası ihlal edilmiş borç için yeni bir ödeme planı çıkarılır. Bu ödeme planı yapılandırma kapsamında olmadığından faiz oranları da değişecektir. Tecil dosyası ihlal edilmiş borcu ödemek için;

  • Yapılandırılması bozulmuş olan borcu ödemek için öncelikle bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne gitmelisiniz.
  • Borcun yapılandırma dosyasının kapatılmasına ilişkin talepte bulunmalısınız.
  • Talebiniz kabul edilecektir. Borç yapılandırma dosyası kapatılarak kalan tüm borcunuz tek bir gecikmiş borç olarak yeniden düzenlenir.
  • Yeni tek bir borç olarak görünen kalan borcunuzu ödemek için kredi kartı ya da banka kartı ile ödeyebilirsiniz.

Borcu tekrar yapılandırmak için bulunduğunuz bölgenin SGK müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Tecil dosyası ihlal edilmiş olan borçlar hakkında merak edilenler, tecili bozulan borcun ödenmesine ilişkin detaylar yazımızda.

Tecil Dosyası İhlal Edilmiştir Ne Yapmalıyım

Tecil Dosyası İhlal Edilmiştir Ne Yapmalıyım?

Tecil dosyası ihlal edilmişse borcunuzu ödeyemezsiniz. Tecil dosyası ihlali duyurulduktan sonra yeniden tecil için dilekçe verebilirsiniz. Bu dilekçenin olumlu bulunması halinde tekrar bir tecil dosyası oluşturulabilir ancak bu durum da sık gerçekleşmemektedir.

Bağlı bulunduğunuz vergi dairesine giderek tecil dosyası için yeniden talepte bulunmalısınız. Bu talep kabul edilirse tekrar tecil dosyası oluşturulur ve ihlal durumu ortadan kalkar.  Talep kabul edilmezse yapılandırma dosyası kapatılarak tek bir seferde ödeyebileceğiniz şekilde borcunuz düzenlenir. Yapılandırma dosyası her durumda kapatılır.

Borcu tek seferde ödeme gücünüz bulunmuyorsa ve yapılandırma dosyası yeniden açılması talebiniz de kabul edilmiyorsa borcu ödemenizin başka bir yolu bulunmamaktadır.

7256 Yapılandırma Bozuldu Nasıl Ödenir?

7256 kapsamında gerçekleştirilen yapılandırma bozulduysa kalan borç için yeniden bir hesaplama yapılır. Yeni hesaplamanın faiz oranı da yapılandırmadan daha yüksektir. Yeni hesaplama sonucunda ödemeniz gereken borç daha fazla olacaktır.

Borcu taksitle değil tek seferde ödemeniz beklenir. Yapılandırma bozulduktan sonra kendiliğinden yeni bir yapılandırma yapılmaz. Ancak siz yeniden yapılandırma için bağlı bulunduğunuz bölgenin Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine talepte bulunabilirsiniz.

Talebiniz olumlu değerlendirilirse tek seferde ödemeniz beklenen ödeme tutarından daha uygun bir tutar faiz oranı ile borcunuz yeniden yapılandırılacaktır.

Yapılandırma Bozuldu Ne Yapmalıyım?

Yapılandırma bozulduğunda ödeme için sonraki taksitleri ödemeniz mümkün olmaz. Yapılandırma ödeme kolaylığı olması amacıyla yapılan bir düzenlemedir. Yapılandırmada ödeme zamanlarının kaçırılması ile ödemelerin aksatılması durumunda yapılandırma bozulabilir.

Yapılandırma bozulduktan sonra ödenecek borç için yeniden bir hesaplama yapılır. Bu hesaplamanın faiz oranı da yapılandırmadaki kadar uygun olmaz. Faiz ile birlikte yapılan yeni hesaplama ile borcun tamamının ödenmesi talep edilir.

Yeniden yapılandırma yapmak için ikamet ettiğiniz ildeki bağlı bulunduğunuz SGK merkezine gitmeli ve yapılandırma talebinde bulunmalısınız. Talebiniz kabul edilirse yeniden yapılandırma yapılabilir. Yeniden yapılandırma olması halinde her ay yapılandırılan borcu düzenli ödemeniz şarttır.

Yapılandırma ihlal edilirse nasıl ödenir?

Yapılandırma ihlal edilirse borç hesaplanması yeniden yapılır. Yeniden borç hesaplama ile birlikte faiz hesaplaması da yeniden yapılır. İlk iki taksiti zamanında ödemeyenler için yapılandırma ihlali ortaya çıkar. Yapılandırma ihlali olduktan sonra kalan taksitleri ödeme hakkı ortadan kalkar.

Tecil dosyası ihlal edilmiş ne demek?

Tecil dosyası ihlal edilmiş demek interaktif vergi dairesi üzerinden vadelendirilmiş olan ödenmesi gereken borcun 2 taksitinin vadesinde ödenmemesi ile ortaya çıkan bir bildirimdir. Vade sözünün tutulmadığı anlamına gelir.

Karara Çıkmış Dosya Ne Zaman Sonuçlanır

Adliyeye Dilekçe Nasıl Yazılır