Tek Celsede Kesin Nasıl Boşanılır – En Kolay Boşanma Sebepleri

Tek celsede nasıl boşanılır sorusunun yanıtını detaylıca ele aldık. En kolay boşanma sebepleri, avukatsız boşanma işlemlerini detaylıca ele aldık.

Evlilik içinde çeşitli sorunların ortaya çıkmasından sonra iki tarafta boşanmak isteyebilir. Boşanma davası açmak ve boşanmak aslında o kadar kolay değildir. Boşanma davası açıldıktan sonra ilk duruşmada boşanma gerçekleşirse tek celsede boşanmış olursunuz. İster anlaşmalı olsun ister çekişmeli olsun tek celsede kolayca boşanabilme imkanınız var. Karara çıkmış dosya en az 1 ay içerisinde sonuçlanır. Peki tek celsede boşanmak için ne yapılması gerekiyor?

 • Eşlerin en az bir yıl boyunca evli olması,
 • Boşanma konusunda eşlerin birbirleriyle anlaşmış olması,
 • Boşanma davasına iki tarafında katılması tek celsede boşanmanıza olanak sağlar.
Bir Celsede Boşanmak İçin Ne Yapmalı Anlaşmalı boşanmaya ikna etmelisiniz.
Boşanmaların En Büyük Sebebi NedirSorumsuzluk, ilgisizlik ve sevgisizlik
En Hızlı Şekilde Nasıl BoşanılırAnlaşmalı davalar 1 ay içinde sonlanır.
Mahkemeye Gitmeden Boşanmak Mümkün MüHayır
Tek Celsede Boşanma Kaç Gün SürerEn fazla 30 ya da 40 gün sürer

En Kolay Boşanma Sebepleri

Tek celsede kesin nasıl boşanılır - en kolay boşanma sebepleri

Boşanma sebepleri özel ve genel olmak üzere iki kısma ayrılır. Boşanma sürecinin hızlanması ve kolay bir şekilde boşanmak için hakim karşısına gerekli kanıtlar ile çıkmanız gerekir. Evlilik sürecinde sizi boşanmaya iten sebebi gerekli kanıtlar ile gösterdiğiniz zaman kolayca boşanabilirsiniz. Şiddetli geçimsizlik gibi evlilik birliğini temelden sarsacak boşanma sebeplerinin olması gerekir. Peki en kolay boşanma sebepleri neler;

 • Eşinin zina yapması ya da başka biriyle aldatması,
 • Eşinizin hayatınıza kast, onur kırıcı, kötü davranışlarda bulunması,
 • Suç işlemiş olması ya da onursuz bir hayat sürmesi,
 • Akıl hastalığının olması,
 • Eşlerin birbirleriyle anlaşamaması,
 • Evlilik birliğinin sarsılması gibi sebepler bu duruma etkendir.

Avukatsız Nasıl Boşanabilirim

Boşanma davaları anlaşmalı ve çekişmeli olmak üzere iki farklı kategoride yer alır. Anlaşmalı ya da çekişmeli davalarda dilerseniz avukat tutmazsınız. Talep etmeniz halinde devlet tarafından sizlere avukat verilir. Ücretsiz bir şekilde avukattan yardım alabilirsiniz. Özellikle anlaşmalı boşanmayı tercih ettiyseniz avukata ihtiyaç duymadan tek celsede kolayca boşanabilirsiniz.

Çekişmeli boşanma davaları, anlaşmalı boşanma davalarına göre daha zor ve maliyetli. Dilerseniz çekişmeli boşanma davasında da avukat tutmadan devlet tarafından size sağlanan avukat ile işlemleri halledebilirsiniz. Çekişmeli davalarda da avukat tutmanıza gerek yok. Ancak karşı taraftan hızlı bir şekilde boşanmak ve yaptıklarını kanıtlamak istiyorsanız avukat tutmanız gerekebilir. Avukat ücretleri ise şu şekilde olsa da bazı durumlara göre değişiklik gösterebilir.

 • Anlaşmalı Boşanma Avukat Ücret; 18.000 TL
 • Avukat Olmadan Anlaşmalı Boşanma; 1000 TL

Boşanma davası hakkın sorularınız varsa yorum bölümüne yazarak bizlere iletebilirsiniz.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥