Tekila içkisinin alkol oranı %38 ile %42 arasındadır. Alkol oranı yüksek olduğunu dile getirmekle birlikte ilk kez içeceklerin ağırdan almalarında fayda olduğunu da söyleyelim. Asıl tekilanın alkol oranının %40 civarında olması piyasadaki çeşitli yan ürünler için geçerli değil.

Piyasada satılan diğer farklı marka tekila ürünlerinde %50’ye kadar artan alkol oranı söz konusu olabiliyor. Bir dikişte içtiğiniz zaman kafayı bulmanız fazla zaman almayacaktır. Bunun yanı sıra acılığı yüzünden farklı alkol olarak genelde tercih edilen alkoller arasında meyveli volim %14.4 alkol oranı ile tercih edilenler arasında yer almaktadır.

Tekila: Ana vatanı Meksika.

Tekila: Ana vatanı Meksika.

Tekilanın ilk bulunduğu zamanlarda tamamen bir sömürü düzeni söz konusuydu. İspanyolların içkiye ne kadar düşkün olduğunu bilirsiniz. Ancak sömürü zamanında Meksika’da içki bulmakta güçlük çekerler. Tam da bu noktada şarap neden içmediklerini düşünebilirsiniz.

Meksika’daki şaraplar İspanyollar için fazlası ile pahalıydı. Onlar da bu sorunu çözmek için Meksika halkının içtiği yerli içki olan Pulque’yi biraz değiştirerek kendilerine has bir içki üretmişler. Bu içkinin adını ise Mezcal koymuşlar.

Mezcal üretilirken Agave bitkileri arasında çeşitlendiğinden Mezcal türleri de çeşitlenmişti. Ortaya birçok farklı içecek çıkmıştı. Aslında Tekila sadece Tequila’da üretiliyordu. Burası Meksika’nın bir şehriydi.

Tekila da bir çeşit mezcal olarak ortaya çıksa da insanların damak tadına daha çok hitap ettiğinden Mezcalı geride bırakarak kendine yeni bir ün kazandırmıştır. Devamında ise tüm dünyaya yayılan bu ün hız kesmeden tekilayı bir klasik haline getirdi. 

Uzun lafın kısası rakı Türk malı olduğu gibi tekilada Meksika ürünüdür.

Dünya İçkisi Tekila

Tekila dünya genelinde en çok içilen içkiler arasında yer alıyor.

Tekila’nın dünyanın birçok yerinde sevilerek içildiğini biliyor muydunuz? Üstelik farklı markaların tekila kategorisinde çıkardığı çeşitli içkiler ile alkol oranı konusunda da çeşitlilik var.

Farklı bir marka Tekila içtiğinizde ne zaman sarhoş olacağınızı tahmin edemeyebilirsiniz. Tekila’nın vazgeçilmez yandaşları ise buz ve limondur. Bu üçlü bir araya geldiğinde Tekila severlerin vazgeçemediği bir tat ortaya çıkıyor. En çok sevilen ve bilinen Tekila türleri;

  • Blanco Tekila
  • Oro Tekila
  • Reposado Teklia
  • Anejo Tekila
  • Extra Anejo Tekila.

Yukarıdaki listede en kolay elde edilebilen tekila Oro tekiladır. Oro tekila tamamen yeni damıtılmış olan tekila olarak da bilinir. Tekila rengini alması için bazı şuruplardan da faydalanılıyor. En ucuz tekilalardan biri olduğunu da söylesek yanlış olmaz.

Diğer tekilalar en az 3 yıl boyunca beklenmesi gereken zaman isteyen tekila ürünleridir. Blanco da bu beklemenin dışında kalıyor. Herhangi bir tatlandırıcı ile tatlandırılmadan, rengi ile oynanmadan doğrudan damıtıldıktan sonra tüketime sunuluyor.

Tequila Slammer

Tequila Slammer ile karıştırarak da tüketiliyor.

Tekilayı tonikle karıştırarak içmek de bir hayli moda. Bu karışımın da bir adabı var. 1 viski bardağına yapılan karışımda bir ölçek tekila ve bir ölçek tonik ile karışım tamamlanır. Meksika dışında Slammer tipi tüketim oldukça moda.

Meksikalıların çok sevdiği bir Tekila içme yöntemi ise sek içmek. Tekilayı sek içmek kulağa garip gelebilir. Hatta sizin için mide bozacak türden bir eylem olarak bile nitelendirilebilir ancak Meksikalılar için karıştırmak pek adet değil.

Meksikalıların sadece tuz ve limon ile tekilayı tek başına tükettiğini biliyor muydunuz? Ya bu adamlar çok sert ya da biz tekilanın nasıl içileceğini tam olarak bilmiyoruz. Tuz ve limonun artısı olduğu yadsınamasa da sek içmek çoğu için hemen sarhoş olmaya neden oluyor.

Gold Tekila

Gold Tekila tüketiyorsanız portakal ile içkinizi taçlandırabilirsiniz.

Portakal Gold Tekila’nın olmazsa olmazlarından biri. Öyle ki yanında bir de tarçın varsa işte tam da o an mükemmel bir karışım elde edilebiliyor.

Gold tekilayı bardağınıza koyduğunuzda bardağa bir dilim portakal atın. Ardından biraz da tarçın tozu serpin. Bu lezzet size bambaşka bir tekila deneyimi yaşattıracak.

Dünyanın en pahalı içkisi tekila

Tekila’nın aynı zamanda dünyanın en pahalı içkisi olduğunu biliyor muydunuz?

Yanlış duymadınız. Yıllarda dinlendirilen şaraplardan öte dünyanın en pahalı içkisi tam olarak tekila. Ancak bu tekila bildiğiniz tekilalardan çok daha farklı. Tekilanın şişesinde 6000’den fazla elmas var. Özel tasarım olan bu şişenin malzemesi ise platinyumdur.

Günümüzde platinyum altından çok daha büyük değere sahiptir. Şişesinden bile ciddi anlamda para akan bu tekila tam 6 yıl dinlendirilerek üretiliyor. Tekila Ley olarak bilinen bu içkinin tamamen mavi agave ile üretildiği de biliniyor. Bu bitki Türkiye’de sabır otu olarak tanınıyor.

Kaynaklar; 1