Üniversite tercihlerini yapan birçok öğrenci ve yatay geçiş yapacak öğrenciler üniversite ders içerikleri nasıl alınır sorusunun yanıtını merak etmektedir. Öğrenciler eğitim hayatı boyunca alacakları dersleri ve bu derslerin içeriklerini öğrenmek için ders içerikleri belgesine ihtiyaç duyar. Peki bu ders içeriklerine nasıl ulaşabilirsiniz? Gelin birlikte bakalım.  

Ders içeriklerine öğrenci daire başkanlığı, fakülte sekreterliği, bölüm başkanlığı ve öğrenci işlerine giderek alabilirsiniz. Merkez büroya giderek yine bu belgeyi temin etme şansınız vardır. Aynı zamanda üniversitenin internet sitesinden de bu belgeye ulaşabilirsiniz. Ama bu belgenin alınması için imzaya gerek olduğundan üniversiteye giderek yüz yüze almanız tavsiye edilmektedir. Online ders içeriklerine ulaştığınız zaman eğer belge e-imzalı ise üniversiteye gitmenize gerek yoktur. Bu belgeye genellikle yatay geçiş yapan öğrenciler ihtiyaç duyar. Bunun sebebi öğrencinin gördüğü dersler incelenmeye alınır.  Üniversite tercih ederken mavi diploma veren üniversiteleri tercih etmeniz tavsiye edilenler arasındadır.

Ders İçerikleri Belgesi E-Devlet

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok işlerimizi e-devlet üzerinden gerçekleştirebiliriz. E-devlet üzerinden eğitimle alakalı genellikle sertifika sorgulama işlemi yapılır. Her üniversitenin e-devlet sistemini kullanarak yapacakları işlemler farklılık gösterir. Bir üniversitede sadece sertifika sorgulaması yaparken başka üniversite de not ortalama, akademik takvim gibi bütün işleri e-devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz.  

Ders içeriklerine E-devlet sistemini kullanarak ulaşamazsınız. E-devlet sistemi ile transkript belgesini sorgulayabilirsiniz. Ancak transkript ile ders içerikleri aynı anlama gelmez. Yani ders içerikleri alınan dersler ve konular hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı belgedir. Ama transkript belgesi üzerinde aldığınız dersler ve derslerden aldığınız puanları kolayca görüntüleyebilirsiniz. Bu yüzden ikisi farklı belgelerdir. 

Ders İçerikleri Belgesi Online Nasıl Alınır

Ders İçerikleri Belgesi Online Nasıl Alınır

Ders içerik belgesine ulaşmak için birçok yöntem vardır. Öğrenciler ders içeriğine ulaşmak için fakülte sekreterliğine, bölüm başkanlığına, öğrenci işlerine giderek kolayca temin edebilirler. Ama üniversiteye gitme gibi bir imkanınız yoksa online olarak bu belgeyi temin edebilirsiniz.  

Online olarak internete üniversitenizin adı, bölümünüzü, ders içerikleri yazdıktan sonra taratın. Okulunuzun yayınladığı ve okulunuza ait web sitesine giriş yaparak ders içeriklerine ulaşabilirsiniz. Ancak online olarak ulaştığınız ders içeriklerinde imza yer almaz. Fakat bazı üniversitelerde e-imzalı ders içerikleri de yayınlanmaktadır. Üniversitenizin yayınladığı ders içeriği e-imzaya sahipse üniversitelere gitmenize gerek yoktur. Ancak e-imza yoksa online ders içerikleri belgesine ulaşmanız yerine üniversiteye giderek ders içerik belgesini almanız tavsiye edilmektedir.   

Ders İçerikleri Belgesi Örneği

Ders içerikleri belgesinde öğrencinin eğitim hayatı boyunca alacağı dersleri ve bu derslerin konusu hakkında bilginin yer aldığı bir belgedir. Birinci sınıfın ilk döneminden dördüncü sınıfın ikinci dönemine kadar alınacak bütün dersler bu belge içerisinde yer almaktadır. Eğer ders içerikleri belgesinin örneğini merak ediyorsanız sizler için araştırdık. Aşağıda yer alan Pdf’i indirerek ders içerikleri belgesi örneğine ulaşabilirsiniz.  

Ders içerikleri hakkında merak ettiklerinizi, düşüncelerinizi ve sorularınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. 

Açık Lise Ders Seçimi Nasıl Yapılır 2021-2022

Üniversitede Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur – Maaşları

Sınavsız Yabancı Öğrenci Kabul Eden Üniversiteler 2022-2023 

Comments are closed.