İçinizde bir sıkıntı mı var? Ortada hiçbir problem yokken bazen yüreğinizin içinde bir sıkıntı oluşur. Yüreğinizde oluşan bu sıkıntı bazen normal işlerinizi bile yaparken sizleri zorlayabilir. Kafanızda ve düşüncelerinizde olumsuzluklar hakim olmaya başlar. Çevrenizden keyif almamaya başlarsınız. Aslında bu durumun oluşmasında şeytanın parmağı çok büyüktür. Şeytan ufacık bir durumu bile insanın gözünde kocaman yapmaktır. İmkansız gibi gözüken dertler ve işler aslında çok küçüktür. Peki bu durumdan nasıl kurtulabilirsiniz? Sizler için birkaç tavsiyemiz var.

Şeytan insanın en zayıf anını beklemektedir. En zayıf anı bulunca vesveseye başlar. İmana aykırı olan, ibadette soğukluk yaşatan bütün sebepler vesveseyi oluşturmaktadır. İçinizde olan vesveseye kulak asmayın. Vesveseyi gözünüzde büyütmemeye ve görmezden gelmeye çalışmanız gerekir. Vesveseden kurtulmak için yapmanız gereken tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Beyindeki Vesveseden Kurtulmak

Vesvese beyninizde oluşturduğunuz bir kavramdır. Şeytan vesvese veriyor demek aslında biyolojik karşılığı olmayan bir durumdur. Beyin düşünce ve his üretmektedir. Beyinde oluşan bir düşünceye hislerinizi eklediğiniz zaman kalbinizde hissetmeye başlarsınız. Beyninizde oluşan vesveselerden kurtulmak istiyorsanız yapmanız gerekenler şu şekildedir;

  • Vesvese aklınıza ilk geldiği zaman o düşünceden kurtulmanız gerekir. O düşüncenin size ait olmadığını ve sizin vicdanınızla oynadığını bilmeniz gerekmektedir. Beyninizde oluşan kötü düşünceler oluştuğu zaman hemen başka güzel düşünceleri aklınıza getirin. O düşüncenin üstünde durmayın. Kısaca beyninizi vesveseye yönlendirmeyin ilgi odağını değiştirin.

Takıntı ve Vesveseden Nasıl Kurtulurum

Ülkemizde takıntı vesvese hastalığı olarak düşünülmektedir. Ama bu düşünce kesinlikle yanlıştır. Takıntı dediğimiz kavram sürekli aklımıza gelerek istemsiz bir şekilde oluşur. Takıntı hissi insanları zorlamaya başlar. Takıntı aşırı bir sorumluluk yükler insanlara bu yüzden de kurtulmak istemektedir.

Kişiler kafalarında oluşan sıkıntı ve fikirlerden kurtulmak için düşüncelerini gerçekleştirmeye başlamaktadır. Takıntılar ne kadar vesveselerle bir tutulsa da takıntı kavramı oldukça geniş ve kapsamlıdır. Beyinde oluşan sürekli bir düşünce hali vesvese olmaktadır. Eyleme dönüşüp daha çok sıklıkla oluşuyorsa takıntı olmaya başlar. Takıntısı olan kişiler beyinlerinde oluşan bu düşünceleri atamıyorlarsa kesinlikle yardım almaları gerekir. Takıntılardan kurtulmak ve rahatlamak için işinde uzman bir doktordan yardım alınması gerekmektedir.

Çok Ağır Vesvesesi Olan Ne Yapmalı

Vesveseden Nasıl Kurtulurum

Vesvese insanın kendini huzursuz hissedip sebepsiz can sıkıntısına neden olur. Bazı zamanlar ortadan hiçbir şey yokken canınız sıkılır. Kafanızdan sürekli bazı düşünceler geçer ve hayattan keyif alamazsınız. İbadet etmenize ve iman etmenize engel olmaktadır. İşte beyninizde kurduğunuz bu vesveseler aslında Allah’tan ve ibadetten uzaklaşmanızdan dolayı oluşur. İbadet ve imandan uzaklaşmış bir insan zayıf düşer. Zayıf düşen bir insanı şeytan çok çabuk kandırabilir. Beyninizde zihninizde oluşan bütün bu vesveselerden kurtulabilirsiniz.

Vesvese üzerinde çok fazla durmamak, önemsememek ve gözünüzde büyütmemek sizleri rahatlatacaktır. Başka yollar ise tövbe etmeniz gerekir. Sürekli besmele çekmek ve Kuran’a sığınmanız gerekir. Vesvese aklınıza geldiği zaman kesinlikle korkmayın aksine sevinin. Vesveseyi beyninizde büyüten kişi sizlersiniz. O düşünceden uzaklaşmak ve düşünceye yoğunlaşmamak sizleri bu vesveseden kurtaracaktır.

Vesveseden Kurtulmanın Kesin Çözümü

Vesveseler beyninizde sürekli kötü geçen düşünce yapısıdır. Sürekli olumsuz düşüncelere sürükleyen vesveseler bazen canınızı sıkmaktadır. Vesvesen kurtulmanın en önemli yolu düşünce yapınızı değiştirmektedir. Aklınıza kötü düşünceler ve vesveseler gelmeye başladığı anda o düşüncelerin size ait olmadığını bilmeniz gerekir. Beyninizi ve düşüncelerinizi ancak ve ancak siz yönetebilirsiniz. Sizlere bu düşünce yapısını oluşturan şeytandır. Bu yüzden düşünceyi önemsememek en önemli kurtulmanın yollarından biridir.

Vesveseden kurtulmak için başka bir düşünce yapısına girmekte zorlanıyor musunuz? O zaman sürekli Allah’ı zikretmek, İnşirah suresi dinlemek ve tövbe etmeniz içinizi, düşüncelerinizi rahatlatacaktır. O düşünceler size ait değil asla unutmayın.

Cinsel Vesvese Nasıl Geçer

Normal yaşantınızda aklınızdan geçen cinsel düşünceler ve vesveseler sizleri zor duruma düşürebilmektedir. Sürekli düşünceleriniz de cinsel olarak hayallerinizde oluşmaya başlar. Hiçbir durum yokken bir anda aklınızda cinsel düşünceler oluşmaya başlamaktadır. Peki bu durumdan kurtulmak için neler yapabilirsiniz gelin bir bakalım.

Cinsel vesveseler sizin zihninizde oluşan bir düşüncedir. Beyninizin kontrolü sizin elinizdedir. Bu yüzden de düşünceleri değiştirmek ve başka bir ilgi odağını düşünmek sizin elinizdedir. O düşünce üstüne giderek bunu düşünmemem lazım diye şartlarsanız kendinizi sürekli olarak aklınıza gelecektir. Başka bir işle uğraşmaya çalışın ve kafanızı dağıtarak o düşünceden kurtulmanız gerekmektedir. Düşünceleri kafanızdan atamıyorsanız engel olamıyorsanız uzman bir doktordan yardım almanız gerekir.


Daha fazla ilgili içerik;

Vesvese den kurtulmak için ne yapılmalı?

Vesvese, şeytanın insanlara verdiği kötü ve zararlı düşüncelerdir. Vesvese ile mücadele etmek için yapılması gerekenler şunlardır:
Allah’a tevekkül etmek ve O’ndan yardım istemek: Vesvese, şeytanın bir hilesidir. Bu nedenle, şeytanın oyununa gelmemek için Allah’a tevekkül etmek ve O’ndan yardım istemek gerekir. Allah’a tevekkül etmek
Vesvesenin şeytandan geldiğini bilmek: Vesvese, şeytanın insanlara verdiği bir şeydir. Bu nedenle, vesvese geldiğinde bunun şeytandan geldiğini bilmek ve ona aldanmamak gerekir.
Vesvese ile mücadele etmek: Vesvese ile mücadele etmek için, vesveseye kulak asmamak ve onu aklından çıkarmak gerekir. Vesvese geldiğinde, onu hemen aklından çıkarmak için bir başka şeye odaklanmak veya bir zikir çekmek faydalı olabilir.
Vesvese ile mücadele için zikirler çekmek: Vesvese ile mücadele için, şu zikirleri çekmek faydalı olabilir: La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim Euzu billahi mineş şeytanir racim
Bismillahirahmanirrahim Bismillahirrahmanirrahim
Ayetel Kürsi
Kulhuvallahu ehad
İhlas suresi
Felak suresi
Nas suresi

Şeytan bana çok vesvese veriyor ne yapmalıyım?

Şeytan, bazı insanlara diğer insanlara göre daha çok vesvese verir. Bunun birkaç nedeni olabilir:
Kişinin imanının zayıf olması: İmanı zayıf olan kişiler, şeytanın vesvesesine daha kolay kapılabilirler.
Kişinin günah işlemesi: Günah işleyen kişiler, şeytanın vesvesesine daha açıktırlar.
Kişinin yalnız kalması: Yalnız kalan kişiler, şeytanın vesvesesine daha kolay kapılabilirler.
Şeytan’ın vesveselerinden kurtulmak için, yukarıda bahsedilen tavsiyelere uymak gerekir. Ayrıca, kişinin imanını güçlendirmek, günahlardan uzak durmak ve toplum içinde vakit geçirmek de faydalı olabilir.

Vesvese neden çok gelir?

Vesvese, şeytanın insanların imanlarını zayıflatmak ve onları günah işlemeye teşvik etmek için kullandığı bir yöntemdir. Şeytan, özellikle imanının zayıf olan, günah işleyen ve yalnız kalan kişilere daha çok vesvese verir.

Vesveseden kurtulmak için hangi zikir çekilir?

Vesvese ile mücadele için, yukarıda bahsedilen zikirleri çekmek faydalı olabilir. Ayrıca, şu zikirleri de çekmek faydalı olabilir:
La ilahe illallah
Subhanallah
Alhamdulillah
Allahu ekber
Estağfirullah el azim

Şeytan kime vesvese verir?

Şeytan, Müslüman olsun olmasın, herkese vesvese verebilir. Ancak, Müslüman olan kişilere daha çok vesvese verir. Bunun nedeni, şeytanın Müslümanları imanlarından saptırmaya çalışmasıdır.

Şeytan ne gibi vesveseler verir?

Şeytan, insanlara çeşitli vesveseler verebilir. Bu vesveseler, kişinin inançlarına, ahlakına ve davranışlarına yönelik olabilir. Şeytan, insanları şu gibi vesveselerle korkutabilir:
İslam’dan çıkmaktan korkma: Şeytan, Müslümanları İslam’dan çıkmaktan korkturarak onları dinden uzaklaştırmaya çalışır.