Vss Vcc Vdd Ne Demek – Tıp’ta Vss Ne Anlama Gelir

VSS ne demek sorusunu detaylı bir şekilde ele alıyoruz. VSS açılımı ve ne anlama geldiğini gelin birlikte bakalım.

Elektronikle ilgilenen birçok kişi Vss, Vdd ve Vcc kavramlarını sıkça duymuştur. Genellikle analog elektronik dersinde ya da Tinkercad 3D tasarımda karşımıza çıkan bu kavram cihazların çalışması için gerekli değerler olarak görülür. Bu kavramın açılımı negatif güç gerilimi olarak bilinir. Yani cihazda bulunan negatif güç kaynağını temsil eder. Cihazın çalışması ve faaliyet göstermesi için gerekli olan pozitif değil negatif gücü anlatmak için bu kavram kullanılır. Genellikle değerleri 0 ile -5V arasında değişiklik gösterir. Cihazların farklılaşması ve farklı çalışma koşullarından dolayı bu değerler değişiklik göstereceğini unutmayın. Vss bilgisayarlarda, tıpta farklı kullanım şekli gösterir. Hatta Vss silah türlerinden birisidir. Kullanıldığı alana göre farklı anlamlar taşır.

Vss Açılımı

Vss açılımı

Elektronikle ilgilenen birçok kişi Vss teriminin açılımını merak ediyor. Devrelerde karşımıza çıkan bu kavram beslemenin negatif beslemeyi temsil eder. Negatif güç gerilimi olarak açılıma sahiptir. Devrelerdeki Vcc pozitif ucu temsil ederken Vss negatif kısmını gösterir. Hatta Vee ile aynı olarak görülür. Bu açılım sadece elektronikle ilgili değil.

Bilgisayarlarda birim gölge kopya hizmeti anlamına gelir. Birim yedeklemesi yapmak, verilerin kopyalarını oluşturmak için kullanılan bileşen nesne modelinin arabirimi olarak görev yapar. Bu kavram birçok kategoride kullanılır. Kullanıldığı kategoriye göre açılımı da değişiklik gösterir.

Vcc Nedir

Vcc devrelerde ortak kolektördeki gerilim olarak isimlendirilir. Kısacası pozitif güç gerilimi olarak bilinir. Cihazın beslenmesi ve çalışması için gerekli olan güç gerilimini sağlar. Piyasada genellikle 3 V ile 5 V değerlerine sahiptir. Elektronik devrelerdeki anahtar kelimelerden birisi olan Vcc pozitif güç kaynağını temsil eder.

Vdd Ne Demek

Elektronik devrelerde kullanılan bir diğer kavram ise Vdd olarak karşımıza çıkar. Vdd dren güç gerilimi olarak isimlendirilir. Mosfet transistörlerdeki dren kolunun çalışması için gerekli güç gerilimine VDD ismi verilir. Genellikle Vdd değeri 3 V ile 5 V arasında bir değere sahiptir.

Vss Nedir Tıp

Tıp dünyasında da Vss kavramı kullanılır. Sağlıksal sistemde kullanılan bu kavram vejetatif sinir sistemi olarak bilinir. Başka bir deyişle otonom sinir sistemi olarak da bilinir. Organları iç ve dış koşullarından etkilenmemesi için anında ve hızlı bir şekilde uyumlu hale getirilmesini sağlar. Bu sayede vücut üzerinde sakinleştirici etkiye sahiptir. Sempatik ve parasempatik olmak üzere iki kısımdan oluşarak bütün organları düzenler.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥