Yeni Doğan Bebek Yardımı – Yeni doğan bebek yardımı

Çocuk yardım parası almak için e-devlet üzerinden “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Yardımı Başvurusu” yapılmalıdır. Başvuru yapıldıktan sonra başvurunun değerlendirilme süreci ortalama 30 iş günüdür.

Çocuk yardım parası almak isteyen ailelerin taşıması gereken ilk şart ailedeki kişi başı düşen aylık gelirin asgari ücretin üçte birinden daha az olmasıdır. Bu sınırın yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak da başka bir şarttır. Çocuk yardımı parası almak için başvuru kanalları, yardım parası miktarı ve merak edilenler yazımızda.

Yeni doğan bebek yardımı - yeni doğan bebek yardımı
Çocuk yardım parası ne kadar

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar?

Çocuk yardım parası tek çocuklu aileler için 300 TL, iki çocuklu aileler için 400 TL, üç ve daha fazla çocuklu aileler için 600 TL olarak verilmektedir. Çocuk yardım parası aylık olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir.

Çocuk yardımına yönelik yapılan başvuru takibi ve başvurunun hızlı bir şekilde değerlendirilmesi için en çok tercih edilen kanal e-devlet uygulamasıdır. E-devlet platformuna mobil uygulama üzerinden ya da online olarak ulaşabilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası Başvurusu Yapma

Çocuk yardım parası başvurusu yapma işlemi için yardım talep edilen çocukların ebeveynlerinden biri tarafından başvuru yapılmalıdır. Çocuk yardım parası başvurusu e-devlet üzerinden yapılıyor. Aşağıdaki adımları takip ederek çocuk yardım parası başvurusu yapabilirsiniz.

  • Çocuk yardım parası başvurusu yapmak için e-devlet platformuna mobil uygulama ya da online olarak T.C. kimlik bilgileri ile giriş yapılmalıdır.
  • E-devlet üzerinde arama bölümüne Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Doğum Parası ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Yardımı yazılmalıdır.
  • Karşınıza gelen ekranda seçeneğe tıklayın ve ardından başvuru ekranına gideceksiniz.
  • Başvuru ekranında başvuru detayları adım adım doldurulmalıdır.
  • Başvurunuzu tamamlamak için sayfanın altında bulunan başvuru yap seçeneğine tıklamalısınız.
  • Başvurunuz tamamlanmış olacaktır.

Başvuru sonuçları için de yine arama bölümüne Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Yardımı Başvuru Sorgulama yazarak başvurunuzun durumunu kontrol edebilirsiniz.

Yeni doğan bebek yardımı - yeni doğan bebek yardımı
Çocuk yardım parası başvurusu ne zaman sonuçlanır

Çocuk Yardım Parası Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Çocuk yardım parası başvuruları yapıldıktan sonra yaklaşık 30 iş günü içinde e-devlet üzerinden başvuru sonuçlanmaktadır. Başvuru sonuçları yine e-devlet üzerinden doğrudan kontrol edilebilmektedir.

Çocuk yardım parası tek çocuk için 300 TL, iki çocuk için 400 TL üç ve daha fazla çocuk için ise 600 TL olarak verilmektedir. Çocuklar için yardım parası almak isteyen aileler yukarıda yer alan adımları takip ederek e-devlet üzerinden başvuru yapmalı ve başvuru sonuçlarını takip etmelidir.

Ev Hanımlarına Yardım Başvurusu – Devletin Ev Hanımlarına Yardımı

Devlet Kreş Yardımı Başvuru Formu – Kimler Alabilir?

Hane Yardımı Ne Zaman Sonuçlanır?

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr