Yüzde %30 Nasıl Hesaplanır? Yüzde Zam Hesaplama Nasıl Yapılır

Yüzde %30 hesaplamak için hesaplanacak sayıyı 30 ile çarpıp 100’e bölmelisiniz. Bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse 200 TL’nin yüzde 30’u hesaplanırken şöyle hesap yapılır:

200×30/100 işlemi sonunda 60 bulunur. Böylece 200 TL’nin %30’unun 60 TL olduğunu görebilirsiniz. Yüzde hesaplama hangi sayı üzerinden yapılırsa yapılsın işlem yöntemi bu şekildedir. İşlem yönteminin değiştirilmesi işlem sonucunun yanlış bulunmasına neden olmaktadır.  

5.000 TL Yüzde %30 Ne Kadar?

5.000 TL’nin yüzde %30’u 1.500 TL’dir. 5.000 TL’lik bir ödeme üzerine %30 zam yapılıyorsa bu zamlı olan yeni ödemenin 6.500 TL olacağı anlamına gelmektedir.

Bir sayının yüzdesinin hesaplanması kolay bir mantıkla onun hesaplanmak istenen yüzdeliğin 100 ile bölünmesi ile çarpılması anlamına gelir. Daha açık bir ifade ile 100’ün %20’si hesaplanırken; 100 sayısı 20 ile çarpılır ve ardından 100’e bölünür. Yüzde hesaplama işlemi bu şekilde yapılır. 100’ün %20’sinin hesaplanması sonrasında elde edilen sonuç da 20 olur. Aynı işlem 1000’in %20’sinin hesaplanması olsaydı sonuç 200 olurdu. 

Yüzde Otomatik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yüzde otomatik hesaplama hesap makinesi üzerinde yer alan yüzde sembolü ile yapılabilmektedir. Önce sayıyı yazın ve ardından yüzde sembolüne basın. Hesaplama yapmak istediğiniz yüzdelik miktarı yazın. Sonuç simgesine basarak işlem sonunu öğrenebilirsiniz.

Yüzde Hesaplama Makinesi Nedir?

Yüzde hesaplama makinesi bulunmamaktadır. Hesap makinesi üzerinden yüzdelik hesaplar kolayca yapılabilmektedir.

Yüzde Hesaplama Formülü

Yüzde Hesaplama Formülü

Yüzde hesaplama formülü X sayısının %Y’si bulunacak olursa şu şekilde yazılabilir;

(X×Y)/100 olarak yazılır. Hesaplama formülü bu şekildedir. Burada X ana sayı Y ise hesaplanmak istenen yüzde değerdir.

  • Sayının yüzdesini hesapladıktan sonra bunu üzerine ekleyerek şu sonuca ulaşırsınız; sayının %30 fazlasını elde edersiniz.
  • Sayının yüzdesini hesapladıktan sonra hesaplanan miktarı ana sayıdan çıkarırsanız; sayının %30 eksiğini bulmuş olursunuz.
  • Sayının yüzdesini hesapladıktan sonra hesaplanan miktarı ana sayı ile çarparsanız; sayının %30 katını bulmuş olursunuz.

Telefondan Yüzde Hesaplama

Telefondan yüzde hesaplamak için hızlı bir şeklide hesap makinesini açabilir ve ana sayı ile hesaplanacak yüzdelik sayıyı çarpabilir ve sonucu 100’e bölebilirsiniz. Yukarıda bahsedildiği gibi yüzde hesaplama işlemi hem elle hem de hesap makinesi ile kolayca yapılabilmektedir.

Hesap makinesinden yüzde hesaplarken yüzde simgesine de tıklayabilirsiniz. Bir örnek ile açıklamak gerekirse hesaplama yapmak istediğiniz ana sayı 200 olsun. 200’ün %10’unu bulmak için hesap makinesine önce 200 yazmalısınız. Ardından yüzde sembolüne basmalı ve ardından 10 yazmalısınız. Eşittir ibaresine basın ve sonucu elde edin.  

Kredi Kartı Asgari Hesaplama

Çin Takvimi Yaş Hesaplama

Yaşa Göre Boy Hesaplama – 18 Yaşa Kadar İdeal Boy Hesaplaması

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu