750 TL ulaşım desteği başvurusu devam ediyor. Üniversite öğrencilerine verilecek olan ulaşım desteği hakkında tüm detaylar…

Üniversite’de eğitim gören öğrenciler için devletten destek geldi. Ulaşım ücretlerinin fazla olmasından dolayı devlet 750 TL yardım yapacağını duyurdu. Biletinizi götürdüğünüz takdir de devletten bilet parası alabiliyorsunuz. Öğrencilere sağlanan bu destek sosyal yardım kategorisinde yerini aldı. Türkiye sınırları içerisinde yükseköğretim kurumlarında eğitim alıyorsanız ve yaşınız 25 yaş altıysa hemen yol parası yardımı için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Ulaşım Desteği Ne Kadar 2023750 TL
Hangi Öğrencilere Yol Parası VeriliyorAilesinden uzak eğitim alan öğrenciler
Devlet Öğrencilere Yol Parası Veriyor MuEvet

E-Devlet Ulaşım Desteği

E-devlet sistemi sayesinde devlet tarafından sağlanan sosyal yardımlara başvuru yapabilirsiniz. Devlet üniversite öğrencilerine ulaşım desteği olarak 750 TL destek ödemeleri yapacağını açıkladı. Öğrenciye 1000 TL yardımdan sonra ulaşım desteği birçok kişiyi sevindirdi. Bu yardıma başvuru yapabilmeniz için ikamet ettiğiniz ilçede bulunan Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfına ya da Kaymakamlıklara gitmeniz gerekir. E devlet üzerinden sosyal yardım başvuru hizmetini kullanarak ön başvuru gerçekleşir. Dilerseniz Alo 144 ve Alo 183 telefon hatlarıyla da iletişime geçerek yardım için başvuru yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden başvuru yapmak için alttaki adımları takip edin.

 • E-devlet sistemini açtıktan sonra arama kısmına sosyal yardım başvuru hizmeti yazın.
 • Ardından sağ üst kısımda yer alan Yeni Başvuru seçeneğine tıklayın.
 • Kişisel bilgilerinizi girdikten sonra başvuru metnini doğru bir şekilde doldurun.
 • Bu adımların ardından ön başvurunuzu tamamlamış olursunuz.

Öğrenci Ulaşım Desteği

Ulaşım ücretlerinin artmasıyla birlikte birçok öğrenci ekonomik olarak zorluk yaşamaya başladı. Özellikle ailesinden uzak bir şehirde eğitim gören öğrenciler yaşadıkları şehre geri dönmek için yüklü miktarda para ödemek zorunda. Durum böyle olunca devlet öğrenciler için ulaşım desteğini başlattı.

2023 yılında yürürlüğe giren bu karar sayesinde 50 bin öğrenci ulaşım desteği alabilecek. Bir yıl içerisinde iki defa öğrencilerin gidiş ve geliş ücretleri karşılanacaktır. Tek yön ücretinin en fazla 750 TL’si devlet tarafından karşılanacağı açıklandı. Toplamda 3.000 TL olmak üzere ulaşım desteği sağlanmış olacak.

Ulaşım Desteği Sorgulama

Ulaşım desteğinin açıklanmasıyla öğrencileri sevindiren haber geldi. Devletin öğrencilere verdiği para yardımı devam ediyor. Öğrenciler yılda iki kere gidiş ve dönüş olmak üzere en fazla 750 TL ulaşım desteğinden yararlanabiliyor. Bu desteğe başvuru yapan öğrenciler gerekli incelemeye alınıyor. Ailenin ve öğrencinin gelir durumu bu incelemede ilk dikkat edilen konulardan biri. İncelemenin ardından Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına gidebilir ya da ALO 144 telefon hattından başvuru sonuçlarını sorgulayabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden de sosyal yardım bilgileri sorgulama ekranını kullanarak ulaşım desteği başvurunuzun durumunu görüntüleyebilirsiniz.

750 TL Yardım Kimlere Verilecek

750 TL ulaşım desteğini alabilmeniz için bazı şartları sağlamanız gerekir. İlk şartlardan biri Türkiye sınırları içerisinde ve ailenizin ikamet ettiği şehirden farklı bir şehirde öğrenim görüyor olmanız gerekir. Lisans ve ön lisans eğitimi alan kişiler bu yardımdan yararlanabilir. Açık öğretim öğrencileri maalesef bu yardımdan yararlanamıyor. 25 yaş altında olmanız ve ailenin muhtaçlık sınırında olması gerekir. Özellikle aile, sosyal yardımlaşma desteği alıyorsa ulaşım desteği bu ailenin çocuklarına öncelikli olarak veriliyor.

Ulaşım Desteği Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Ulaşım desteği başvurusunda bulunmanız için bazı belgelere sahip olmanız gerekir. Asıl başvurular Sosyal Yardım Vakıflarına ya da Kaymakamlıklarda gerçekleşiyor. Asıl başvurularınızı yaparken yanınızda bulundurmanız gereken belgeler şu şekildedir;

 • Nüfus cüzdanının aslının fotokopisi,
 • Ailede yaşayan bireylerin kimlik kartlarının fotokopisi,
 • Yaşadığınız şehre ait ikametgah belgesi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt belgesinin bir örneği,
 • Gelir belgesi,
 • Eğer varsa fakirlik belgesi,
 • Kira sözleşmesini gösteren belge,
 • Öğrencinin okuduğunu gösteren öğrenci belgesi,
 • Ailede bulunan mal ve gayrimenkullere ait belgelerin yanınızda bulunması gerekir.

Ulaşım desteği konusu hakkında sorularınızı, görüşlerinizi, fikirlerinizi ve düşüncelerinizi yorum bölümüne yazarak bizlere ulaştırabilirsiniz.