Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı Hisseyi Nasıl Etkiler

Açığa satış ve kredili işlem yasağı hisseyi nasıl etkiler, yatırımcılar için önemli konulardan biri olan açığa satış ve kredili işlemleri sizler için yazımızda ele alacağız. Açığa satış işlemi elinizde olmayan bir ve borç olarak alınan bir hisse senedini satışa çıkarmanıza verilen isimdir. Kredili işlem dediğimiz kavram ise teminat karşılığında ilave işlem yapılmasına müsaade etmektedir. Son zamanlarda açığa satış ve kredili işlemlere yasak gelmiştir. Bu yasakların hisse senedine nasıl bir etkisinin olacağına gelin birlikte bakalım. Borsa İstanbul tarafından uygulanan yasağın hisse senedine olumlu mu yoksa olumsuz mu etki ettiği merak edilmektedir.

  • Yasağın hisseyi olumlu yönde etkilediği düşünülmektedir. Satıcıların hisseyi nasıl sattığını bilmek ve yatırımcıların korunması adına alınan bir karar olduğu için bu karar hisseyi olumlu etkiler. Hisse senedinin sert hareketlerinin önüne geçilmesi için alınan bu karar yatırımcıların zarar etmesini engellemektedir.

Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı Ne Demek

Açığa satış ve kredili işlemlere Borsa İstanbul tarafından yasak gelmiştir. Açığa satış ve kredili işlemler için getirilen bu yasaklar aslında yatırımcıları olumlu yönde etkileyecektir. Açığa satış ve kredili işlemler için getirilen yasağın ne olduğu birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

  • Yatırımcıları korumak ve hisse senetleri üzerindeki hızlı değişimleri azaltmak için alınan bir önlem olarak görülmektedir. Açığa pay satışına getirilen bu yasak hisse senedinin hızlı düşmesini önlemektedir.

Borsada İnternet Yasağı Hisseyi Nasıl Etkiler

Borsa İstanbul da işlem gören birçok hisseye emir yasağı gelmiştir. İnternet üzerinden emir gönderemediğiniz ve birçok işlemde kısıtlama getirecek olan SPK, yatırımcıların korunmasını amaçlamıştır. SPK bilgi ve piyasa dolandırıcılığı incelemelerinde birçok hisse senedi için kısıtlamalar getirttirmiştir.  İnternet yasağı kısaca şu şekildedir; hisse ve pay senetleriniz için işlemlerinizi internet üzerinden gerçekleştiremezsiniz. Kurum ile telefondan iletişime geçebilir veya yüz yüze görüşerek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Borsa da internet yasağı tedbir için alınan yöntemlerden biridir. İnternet yasağı kısıtlama olduğu için hisseleri net bir şekilde olumlu ya da olumsuz etkiler diyemeyiz. Hisseler üzerinde sert geçişler olmayacağı için olumlu etkileyebilmektedir.

Açığa Satış Yapılan Hisseler

Açığa satış yapılan hisseler

Borsa İstanbul’da açığa satış işlemlerine yasak gelmiştir. Bu yasağın temel amaçlarından biri yatırımcıları koruma altına almak içindir. Borsa İstanbul da günlük olarak 6 milyar açığa satış işlemi gerçekleşmektedir. Toplam işlem hacminde açığa satışların oranı ise %10 olmaktadır. Açığa satış işlemleri oldukça fazladır. Sizler için açığa satış işlemlerinizi yapacağınız hisse senetlerini derledik.

  • Yapı ve Kredi Bankası, Garanti Bankası, Akbank, İş Bankası gibi hisseler açığa satış yapılan hisseler arasında yer alır.
  • Türk Hava Yolları, Kardemir, Ereğli Demir Çelik, Aselsan, Petkim, Şişe Cam, Tüpraş, Emlak Konut GMYO gibi hisselerde açığa satış yapan ve en çok tercih edilen hisseler arasında yer almaktadır.

Borsada Kredili İşlem Ne Demek

Borsada kullanılan birçok işlem türü vardır. İşlem türleri arasında yer alan kredili işlemin ne olduğu ise yatırımcılar tarafından merak edilen konulardan biridir.

  • Kredili işle hisselerin teminat karşılığında ek işlem yapılmasına müsaade etmektedir. Banka ile kredi hesabı açarak hisse senedi alma işleminize verilen isimdir. Bankalar tarafından yapılan sözleşmeler çerçevesinde mevcut olan hesabına ek olarak, limitinde bulunan varlıkların teminat oranlarıyla hisse alım satım işlemlerine verilen isimdir.

Daha fazla ilgili içerik;

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr