Türkiye’nin En Popüler Tarihi Yeri Afyon’da Gezilecek Yerler

Afyon’da gezilecek yerler listesini bir araya getirdik. Afyon’da ne yapılır diye merak ediyorsanız içeriğimize bakabilirsiniz.

Ülkemizin İç Anadolu bölgesinde bulunan doğal ve tarihi güzellikleriyle ön plana çıkan Afyon gezilecek şehirler arasında yer alır. Tarihi mirasların bulunduğu Afyon’da birçok termal kaynak ve doğa harikaları bulunuyor. Tatilcilerin, yurt içi ve yurt dışı ziyaretçilerin sıkça tercih ettiği şehirden biri. Ankara Afyon arası oldukça kısa mesafe olduğu için günü birlik ziyaretçiler de bulunuyor. Huzurlu ve keyifli gezi planı ayarlamak istiyorsanız Afyon’da gezmeniz gereken yerleri listemizde ele aldık.

Afyonkarahisar Kalesi

Türkiye'nin en popüler tarihi yeri afyon'da gezilecek yerler

Afyon’da gezilecek yerlerden ilki Afyonkarahisar kalesi olarak karşımıza çıkıyor. Hitit İmparatorluğu tarafından kurulan bu kale Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine de ev sahipliği yaptı. Kale içerisinde bulunan surlar, kuleler ve kapılar dikkatinizi çekeceğinden eminiz. 550 basamaktan sonra kalenin en yukarısına ulaştığınızda gördüğünüz manzaraya inanamayacaksınız. Eğer tarihi gezi yapmak istiyorsanız mutlaka kaleyi görmelisiniz.

İscehisar Peri Bacaları

Türkiye'nin en popüler tarihi yeri afyon'da gezilecek yerler

Afyon şehrinin jeolojik yapısından kaynaklı şapkalı ve şapkasız birçok peri bacası bulunuyor. Doğal güzelliklerden biri olan peri bacaları ziyaretçilerin en çok tercih ettiği mekanlardan biri. Şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta yer alan İscehisar peri bacasına hem toplu taşımayla hem de özel aracınızla geçiş yapabilirsiniz. Seydiler kasabasının içerisinde yer alan İscehisar peri bacalarını tüm doğalıyla görebilirsiniz.

Ayazini Kaya Kilisesi

Ayazini kaya kilisesi

Ayfon’un en önemli turistlik yerlerinden birisi İhsaniye Ayazini kasabası olarak bilinir. Tarih ve eski uygarlıkların yapılarını görmeyi seviyorsanız bu yer tam size göre. Frig Vadisi’ne giden uzantılar İhsaniye kasabasında yer alıyor. Kasabada bulunan kalıntılar taş devrinden Frig uygarlıklarına kadar dayanır. Ayrıca kasabada kayalar oyularak yapıldığı antik Ayazini kilisesini kolayca görebilirsiniz. Tarihi güzellikleri olduğu gibi doğal güzelliklerle de karşımıza çıkar.

Yedikapı Manastırı

Türkiye'nin en popüler tarihi yeri afyon'da gezilecek yerler

Afyonkarahisar ilinin en eski yapılarından biri de Yedikapı Manastırı olarak biliniyor. Yedi farklı girişi bulunan manastır tahmini olarak Bizans döneminde kurulmuştur. Manastırdan günümüze kalan kalıntılarında ise kilise, tekke, şapeller ve su kanalları yer alıyor. Sümela Manastırı sonra en çok ziyaret edilen manastırlardan biri. Bakım olmadığı için yıkılma riskinin olduğunu unutmayın. Yedikapı Manastırı tarihi seven kişilerin tercih edebileceği en güzel yerlerden biri.

Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji müzesi

Afyon ve çevresinden çıkartılan kalıntılar bu müzede sergileniyor. Milattan önce 6000 yılına kadar uzanan bu müzede birçok farklı uygarlık ve medeniyete ait kalıntıları görebilirsiniz. Kalkolitik dönemden Roma ve Osmanlı dönemine kadar birçok farklı tarihi eseler sergileniyor. Müze sadece pazartesi günleri kapalıdır. Pazartesi günleri haricinde haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. Savaş kıyafetleri, çanak, çömlek, mozaik ve birçok tarihi eser sizi bekliyor.

Kırkgöz Köprüsü

Kırkgöz köprüsü

Tarihi yapılardan biri olan Kırkgöz köprüsü Bizans İmparatorluğu tarafından yapılmıştır. 117 metre uzunluğuna sahip bu köprü iki kademeden oluşur. Köprünün üst kısmı yol olurken alt kısım ise o zamanlar su yolu olarak kullanılıyormuş. Son zamanlarda yapılan restore çalışmalarından sonra birçok ziyaretçinin dikkatini çekiyor. Osmanlı döneminde de Sultan Süleyman bu köprünün kuzeyine 200 metre ekleme yaptığı söylenenler arasında.

Buzluk Mağarası

Türkiye'nin en popüler tarihi yeri afyon'da gezilecek yerler

Sultan dağlarının en yüksek yerinde bulunan buzluk mağarası yaz aylarında gidilmesi gereken yerlerden biri. Bu mağaraya ulaşım için özel aracınızın olması gerekir. Zor ve uzun bir yolculuk ardından buzluk mağarasına ulaşabilirsiniz. Buz kütleleri ve kristallerini görmeye değer. Mağaranın tek bir girişi bulunuyor. Mağaraya girdikten 5 metre sonunda mağaranın zemini buzlaşmaya başlıyor. Mükemmel bir manzara sunan buzluk mağarasını ziyaret edebilirsiniz.

Ömer Kaplıcası

Türkiye'nin en popüler tarihi yeri afyon'da gezilecek yerler

Afyon’un merkezine uzak kalan Ömer kaplıcası 125 yıllık havuza sahip olması ziyaretçiler tarafından merak konusu oluyor. Salihli Kurşunlu Kaplıcasından sonra birçok kişi Ömer Kaplıcalarına hayran kaldı. 46 derece ile 71 derece arasında sıcaklığa sahip bu kaplıca birçok kişinin tercihinde yer alıyor. Eğer Afyon’a yolunuz düştüyse mutlaka kaplıcalara uğramadan gitmeyin. Kaplıca içerisindeki bulunan su, gazlı su kategorisinde yerini alıyor.

Frig Vadisi

Türkiye'nin en popüler tarihi yeri afyon'da gezilecek yerler

Tarihte önemli bir yere sahip Frig medeniyete ait birçok kalıntı Afyon’da yer alıyor. 3000 yıl önce önemli medeniyetlerden biri olan Frig medeniyetine ait kalıntılar bulunmaya devam ediliyor. Frig yolu 2013 yılında kurulmuş hem yürüyüş hem de bisiklet yolu olmak üzere farklı rotalardan meydana geliyor. Frig medeniyetine ilgi duyuyorsanız bu yürüyüş yolunu tercih edebilirsiniz.

Ayfon’da gezilecek yerler listesi hakkında düşüncelerinizi ve yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥