Askerlik başlangıç ​​ve bitiş tarihini nasıl öğrenebilirim askeri görevini yapacak olan vatandaşların gündeminde yer alan konulardan biridir. Bu gibi sorgular için kullanılabilecek bir internet sitesinin bulunması, sorguların kolay ve pratik bir şekilde yapılabilmesini sağlar.

Askerlik Bilgilerimi Nereden Öğrenebilirim?

Askerlik başlangıç ve bitiş tarihi askerlik yapacak olan vatandaşlar tarafından merak edilen bir konudur. Askerlik belli bir yaş ve seviyeye gelmiş tüm erkek Türk vatandaşları için zorunlu görevdir. Bu gibi sorgular “Askerlikten Belge Talebi” bölümünde yer alan buradaki bağlantı üzerinden yapılabilir. Siteye giriş yaptıktan sonra kimlik doğrulama ve anketler yapılmaktadır, ardından dilediğiniz sorguyu yaparak, sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Bu şekilde askerlik bilgilerimi nereden öğrenebilirim sorusuna da yanıt verilmektedir.

TC kimlik numaranız ve şifreniz ile sayfaya giriş yapabilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra elektronik hizmetler bölümünün altında yer alan “Milli Savunma Bakanlığı”nı bularak, bu seçeneğe tıklamanız gerekir. Ardından “Askeri durum raporu” başlığı, Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilen hizmetler arasından seçilmelidir.

Askerlik Yaptığım Tarihi Nasıl Öğrenebilirim – E-Devlet Askerlik Sorgulama

Askerlik Başlangıç ​​ve Bitiş Tarihini Nasıl Öğrenebilirim

Askerlik Başlangıç ​​ve Bitiş Tarihini Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik başlangıç ve bitiş tarihini nasıl öğrenebilirim diyen vatandaşlar için uygulayabilecekleri farklı yöntemler olduğunu dile getirmek yanlış olmayacaktır. Bu yöntemler arasında;

  • E-devlet kapısı,
  • Milli Savunma Bakanlığı,
  • Karakol belge talebi bulunmaktadır.

Terhis Belgesi Nasıl Alınır?

Bu askerlik belgesini askeri birimlerden alabileceğiniz gibi e-devlet kapısından da alabilirsiniz.

Askerlik ile ilgili bilgiler elektronik yönetim yoluyla öğrenilebilir. E-devlet hizmetine giriş yapan adaylar, bu PTT sistemine giriş şifresi alacaklardır. E-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden e-devlet şifresi talebinde bulunabilirsiniz. Daha sonra e-devlet sayfası üzerinden askerlik ile ilgili tüm bilgileri edinebilirsiniz. Terhis belgesi nasıl alınır gibi sorulara da bu şekilde yanıt vermek mümkündür.


SONUÇ: Askerliğin başlangıç ve bitiş tarihi gibi pek çok bilgi e-devlet ya da Milli Savunma Bakanlığı üzerinden online olarak öğrenilebilir. Bu sayede tüm bilgilere pratik ve hızlı bir şekilde ulaşmak mümkündür.


Şimdiye Kadar Askerlikle Alakası Yok Ne Demek?

Bu bilginin anlamı askerlikle alakası olmadığını yazan bir kişiyi askere almaya gerek yok şeklindedir. Elektronik devlet sistemi üzerinden elde edilen bu bilgiler sayesinde askerlik başvurularına gitmeye gerek kalmaz.

Askerlik Ne Zaman Biter?

Şubat 2023 hesap döneminde işe alınan yedek subay adayları, yedek subay adayları ve astsubay/subayların askerlik imtiyazı 30.11.2023 tarihinde sona erer.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır – Başvuru Ekranı

Bedelli Askerlik Ücreti Belli Oldu Mu? Bedellik Askerlik Ücretinde En Yakın Senaryolar

Zorunlu Askerlik Kalkacak mı – 3 Aya Düşecek mi? Asker Uzayacak mı?