Dededen Kalan Miras Nasıl Paylaşılır – Miras Tarla Tapusu Nasıl Alınır

Dededen kalan miras nasıl paylaşılır ve baba ölünce dededen toruna miras kalır mı, bilgilendiriyoruz. Dededen kalan miras tarla tapusu nasıl alınır ve dededen kalan miras nasıl öğrenilir, inceleyelim.

Dededen kalan miras nasıl paylaşılır, sorusu için belli kanunlar bulunduğu söylenebilir. Yasal olarak dededen kalan miras şu şekilde paylaşılır.

  1. Vefat eden kişinin eşi sağ ise mirasın alacak kişi sayısının  birlik bölümü ona aittir. Ancak Vefat etmiş ise miras çocuklar arasında eşit parçalara bölünür.
  2. Eğer çocuklardan evli olan var ise ikide birlikte bölüme sahip olur.
  3. Eğer Vefat eden kişinin eşi sağ ancak boşanmış ise hiçbir hak talebi bulunmaz.
  4. Kişinin çocuğu Vefat etmiş ve torunu bulunuyor ise miras ona bırakılır.
  5. Vefat eden her kişi için bir alt soyadındaki kişi miras hakkına sahip olur.

Baba ölünce dededen toruna miras kalır mı

Baba ölünce dededen toruna miras kalır mı, sorusu için kişinin aile fertlerinin bağlı olduğu söylenebilir. Vefat eden kişinin eşi sağ ise mirasın bir kısmı ona bırakılır. Vefat eden kişi büyük dedeniz ise ve çocukları arasında sağ olan kişiler ile paylaşılır. Eğer sağ değil ve çocuğu var ise babanız yada annenize bırakılır.

Anneniz ve babanız sağ değil ise bu defa size bırakılır. Yani miras konusunda daima bir  alt soyadında bulunan kişiye hak verilir. Mirası alacak her kişi için alacak kişi sayısı kadar olup birlik bölümü verilir. Eğer bir payınız bulunuyor ve alamıyorsanız miras paylaşımı davası açarak bu hakkınızdan yarar alabilirsiniz.


Daha fazla ilgili içerik;


Dededen Kalan Miras Tarla Tapusu Nasıl Alınır

Dededen kalan miras tarla tapusu nasıl alınır, sorusuna yanıt olarak miras alacak her kişi için bir hak bulunduğu söylenebilir. Kişinin eşi sağ ise mutlaka mirasın bir kısmı kendisine verilir. Eğer sağ değil ise her bir miras alacak kişi için bir hak bulunur. Çocukları sağ ise onlara ancak çocuğu yok yada sağ değil ise torunlarına yada alt soyadında bulunan kişiye verilir.

Kişi mirastan pay alamaz ise miras paylaşım davası açıp verilmediği ortaya çıkar ise daha fazla pay alabilir. Bununla birlikte resmi nikahı bulunmayan eş içinde miras payı verilmez. Bu noktada sadece kişinin nüfusuna kayıtlı çocuklara pay verilir.

Ali Saroğlu

Ali, Ankara'da yaşıyor. Deneyimlediği tecrübeleri paylaşmayı seviyor. Liberal. ali.saroglu@bedavainternet.com.tr