Diğer Aile Yardımı devam ediyor de demek, diğer aile yardımı kimlere verilir soruları oldukça fazla sorulmaktadır. Diğer Aile yardımı ne zaman verilecek ve tekrar başvuru yapabilir misiniz?

Diğer aile yardımı nedir 2023 hakkında detaylı bilgilendirme yapıyoruz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan sosyal yardımların hepsine aile yardımı ismi verilmektedir. Diğer aile yardımı tek seferlik yapılan sosyal yardım olarak isimlendirilmektedir. 

Başvuru yapılacak yardıma göre tek seferlik olup olmadığı değişiklik gösterir. Tek sefer maddi yardım türü bulunmaktadır. Birde gelir yuvan gibi 12 ay boyunca devam eden yardımlarda bulunmaktadır. Tek seferlik yani diğer aile yardımlarına daha önceden kurumlara gidilerek başvuruda bulunabilirdiniz. Ancak diğer aile yardımlarına e-devlet sistemi üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.  

Sosyal Yardım Diğer Aile Yardımı Ne Demek

Ülkemizde birçok sosyal yardım projeleri bulunmaktadır. Dar gelirli olanlar, ihtiyaçlarını karşılayamayan birçok aileye sosyal yardım yapılmaktadır. Sosyal yardım türleri arasında yer alan diğer aile yardımları bulunmaktadır. Peki diğer aile yardımı ne demek? 

Sosyal yardımlar arasında tek seferlik yapılan yardımlara diğer aile yardımı adı verilmektedir. Gıda yardımı, doğalgaz yardımı ya da gelir yuvan yardımları diğer aile yardımları içerisinde yer almamaktadır. Tek seferlik gerçekleşen ödemeler diğer aile yardımı kategorisinde yer almaktadır.  

Sosyal Yardım Diğer Aile Yardımı Ne Demek

E-Devlet Diğer Aile Yardımı Ne Zaman Verilecek 2023

Diğer aile yardımlarına belediyeler, kaymakamlıklar ve kurumlara gidilerek başvuruda bulunabilirdiniz. Ancak son zamanlarda e-devlet üzerinden de aile yardımına başvurabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden diğer aile yardımına başvuruda bulunan kişiler ne zaman yardım ödemesinin gerçekleşeceğini merak etmektedir.  

Diğer aile yardımlarının belirli bir zamanı yoktur. Tek seferlik yapılan sosyal yardım türlerinden biri olduğu için belirli gün ve saatlerde ödemeler gerçekleşmez. Ne zaman başvuru açılırsa ve ne zaman başvurunuz onaylanırsa o zaman ödemeleriniz gerçekleşmektedir. Bu yüzden başvurular onaylandıktan sonra iki hafta içerisinde ödeme gerçekleşmektedir. Ödemeniz gerçekleştikten sonra hafta içi PTT’ye giderek ödemelerinizi alabilirsiniz.  

Tek Seferlik Yardım Nedir

Tek seferlik yardım ile diğer aile yardımı aynı anlama gelmektedir. Gıda yardımları, doğalgaz yardımı düzenli olarak verilen yardımlardan biri olduğu için tek seferlik bir yardım değildir. Tek seferlik yardım denildiği zaman sadece bir tek ödemenin ya da yardımın yapıldığı anlamanı gelmektedir.  

Örnek verecek olursak 2023 yılının mart ayında yapılan 1.100 TL’lik yardım tek seferlik yardım olarak adlandırılmaktadır. Diğer aylarda bu yardım devam etmemektedir. Tek seferliğine dar gelirli ailelere 1.100 TL yatırılmıştır. Eğitim yardımları ise 9 ay boyunca sürdüğü için bu yardımlar tek seferlik yardım olarak değerlendirilmez. 

Tek Seferlik Yardım Nedir

Diğer Aile Yardımı Nasıl Alınır

Diğer aile yardımına başvuruda bulunacak ve ödemelerini almak isteyen kişiler nasıl alacaklarını merak etmektedir. Herhangi bir sosyal yardım almak isteyen kişiler e-devlet sistemi üzerinden ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvurularını gerçekleştirebilirler.  

Başvuruları olumlu sonuçlanan kişiler de ödemeleri gerçekleştiği zaman PTT şubelerine giderek yardımlarını alabilirler. Eğer başvuru esnasına banka hesabınızı bildirdiyseniz ödemeler banka hesabınıza yatırılmaktadır. PTT’ye Diğer aile yardımı almak için giderken kimlik kartınızın yanınızda olması gerektiğini unutmayınız.  

Diğer Aile Yardımı Ne Zaman Verilecek

Diğer aile yardımının verilmesi için belirli bir tarih ve saat bulunmamaktadır. Bu diğer aile yardımı tek seferlik olduğu için ne zaman başvuru yaparsanız inceleme sonrasında iki hafta içerisinde alabilirsiniz. Bu süre yoğunluğa göre değişiklik göstermektedir.  

Diğer aile yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlardan birisidir. Tek seferlik olarak yapılan bu yardıma e-devlet üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilir. PTT’den ödemelerinizi alabilirsiniz. Bu süreç en fazla 2 hafta sürmektedir.  

Diğer aile yardımı hakkında merak ettiklerinizi, sorunlarınızı ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.  

Dar Gelirlilere Yardım Başvurusu – Maddi Yardım Başvurusu

Temizlik Malzemesi Yardımı Başvurusu

Gelir Yuvam 7200 Başvuru Formu – Sosyal Yardım Başvurusu

3 Comments

  1. Merve Yardımcıoğlu on

    Maddi yardım istiyorum çok ihtiyacım var dikkate alınmasını rica ederim

  2. Başak Saroğlu on

    E-devlet sistemi üzerinden ilk defa başvuru gerçekleştirdiğiniz zaman bu durumla karşı karşıya kalmanız çok normal. Yine e-devlet sistemi üzerinden şahıs ödemelerine girerek banka tanımlaması yapın ve ardından Alo 183 telefonuyla iletişime geçerek sorununuzu dile getirin.

  3. 2 ay oldu basvurunuz kabul edildi diyor ama para yatmiyor tedarik edilmedi banka bilgisi verilmedi diyor