Gelir Yuvam Başvuru Formu nasıl doldurulur ve Gelir Yuvan Başvurusu Yap e-devlet üzeinden hızlı başvuru.

Gelir yuvan başvuru formu 2023 yılında ihtiyaç sahibi vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik 7.200 TL yardım paketi de 2022 ve 2023 yılları arasında 12 aylık süre ile verileceği bilinen bir yardımdır.

Sosyal ve ekonomik destek adı altında SED kısaltması ile verilen devlet yardımlarının önceliğinde öğrenciler bulunuyor. Ailedeki fert sayısına bağlı olarak kişi başına düşen aylık gelire bağlı verilen SED yardımlarında 7.200 TL yardım aylık olarak verilmeye başlandı.

7.200 TL SED yardımının aylık olarak ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara 450, 500 ve 600 TL olarak üç farklı kademede dağıtılacağı bilinmektedir. Ailenin ihtiyaç durumuna bağlı olarak belirlenen aylık yardım miktarı yukarıda bahsedilen 3 kademeden biri üzerinden yapılıyor. Bir ailenin kişi başı düşen aylık kazancına bağlı olarak alabileceği en fazla aylık yardım 600 TL olarak biliniyor.

7.200 TL yardımlarının 2023 yılı Haziran ayına kadar yapılacağı kesindir. 2023 yılı Haziran ayı sonrasında ise yardımların devam etmeyeceği söylendi. Süreç sonunda yeni bir yardım verilip verilmeyeceği de henüz bilinmiyor. İhtiyaç sahibi olan vatandaşların e-devlet üzerinden 2023 yılı Haziran ayına kadar verilecek olan SED yardımlarını almaları mümkündür. 

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen yardımlar ve çok daha fazlası için merak edilenleri, başvuru kanallarını, hangi yardımlara kimlerin başvurabileceklerini yazımızın devamında derledik.

Gelir Yuvam Başvurusu Nasıl Yapılır
Gelir Yuvam Başvurusu Nasıl Yapılır

Gelir Yuvam Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gelir yuvam başvurusu alt gelir düzeyi grubunda yer alan vatandaşların devlet yardımlarını araştırırken inceledikleri hususlardan biridir. Sosyal bir devlet olarak Türkiye Cumhuriyeti bağlamında ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar için doğrudan devlet yardımları bulunmaktadır.

Dezavantajlı grupta yer alan vatandaşlardan tutun da maddi gelir kaynağı açlık sınırının altında olan vatandaşlara kadar çeşitli yardımlar devlet tarafından başvurular sonrasında vatandaşlara verilmektedir. Yardım başvurularının tamamı e-devlet üzerinden alınmakla birlikte bazı başvurular belediyelerin web siteleri üzerinden de alınıyor.

Ankara’da yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlar ALO 183 hattı üzerinden ya da Ankara Belediyesi resmi web sitesi üzerinden yardım başvurusunda da bulunabilirler. E-devlet yardım başvurularında tek kaynak olmamakla birlikte en kolay başvurulabilen ve tercih edilen kaynaktır.

Gelir Yuvan Yardımları

Gelir yuvan yardımları özel ve devlet yardımları arasında değerlendirilen ve araştırılan yardımlardan biridir. Devlet yardımlarından faydalanmak için doğrudan başvuru yapmak gerekiyor. E-devlet kanalı ile alınan yardım başvurularının sonuçlanması ise yaklaşık 15 iş gününü bulabiliyor. Yardım başvurusu yapabileceğiniz çeşitli devlet yardımları;

 • Sosyal ve ekonomik destek,
 • Süt yardımı,
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımı,
 • Pandemi sosyal desteği,
 • ALO 183 destek,
 • Doğum yardımı,
 • Hazine ve Maliye Bakanlığı aile yardımı,
 • İlksan doğum yardımı,
 • İlksan evlilik yardımı,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu eğitim ve öğretim yardımı,
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü kişi yardım.

Devlet destekleri farklı ihtiyaç alanlarına göre çeşitlenmektedir. Öğrencilerin eğitim desteklerinden tutun da bebeklerin süt ihtiyaçları için süt desteklerine kadar çeşitli yardımlar hem belediyeler hem de devlet tarafından yapılmaktadır.

e-devlet üzerinden alınmaya bazı yardım başvuruları belediyelerin kendi sayfalarından da alınabilmektedir. Bulunduğunuz belediyenin resmi web sitesini inceleyerek yardım başvuruları da yapabilirsiniz.

7.200 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

7.200 TL yardım başvurusu e-devlet üzerinden SED ön başvurusu yapılarak yapılır. Başvurunun değerlendirilmesi sonrasında kabul edilmesi ile birlikte aylık destek ödemeleri yapılmaya başlanır.

Gelir Yuvam Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar farklı niteliklerdeki ihtiyaç sahiplerine yönelik gerçekleştirilmektedir. İhtiyaç sahibi olduğunuz alanda e-devlet üzerinden yardımlara başvurabilirsiniz.

Gelir Yuvan Nedir? – Gelir Yuvan E Devlet Başvurusu