Essubhu Beda Sözleri Kime Ait – Anlamı ve Arapça Okunuşu

Essubhu Beda hakkında merak ettiğiniz bütün konuyu sizlere aktarıyoruz. Essubhu Beda sözleri ve anlamını birlikte inceleyelim.

Essubhu beda, İslam dininde sabah namazından önce okunan bir duadır. Allah’a teşekkür emek, Allah’ın yolunda ilerlediğini anlatmak ve hamd duymak için okunur. Bu nedenle Essbhu Beda çok önemli ve mutlaka bilinmesi gereken bir duadır.

Essubhu Beda Sözleri ve Anlamı

Essubhu Beda Sözleri ve Anlamı

Essubhu Beda sözleri ve anlamı bilinmesi gereken oldukça önemli bir duadır. Dua şu şekildedir; “Essubhu bika ya la ilahe illa ente, netu’bü ilayke ve nü’minü bike, ve nevtefiu aleyke ni’meten ve netruku meayka ma yefcirüna fennemati ve nahşa’uke ya müşebbehe’l esbab.”

Türkçe anlamı ise şudur:

“Seninle, yalnızca sana ait olan ilahla başlar günümüz. Sana yönelir, sana iman ederiz. Sana tevbe eder, sana hamd eder, sana teşekkür ederiz. Sana layık olan her türlü nimeti sana has kılarak kabul ederiz. Senin yolunda yürümeye, sana uygun olarak hareket etmeye söz veririz. Bizi karanlık gecelerde koruyan, senin yardımınla korkularımızı gideren ve bizi yalnızca senin korkundan koruyan senin adına yalvarırız.”

Essubhu Beda Sözleri Kime Ait

Essubhu beda sözleri kime ait sorusu dini olarak merak edilen sorulardan biridir. Bu dua sözleri Hz. Muhammed’e (s.a.v.) aittir. Sabah namazını kılmaya başlamadan önce okunur.

Essubhu Beda Türkçe Altyazılı

Essubhu Beda Türkçe altyazılı olarak araştırılan bir ilahidir. Arapça bilmeyen insanlar bu güzel sözleri bilmek için Türkçesini öğrenmek isterler. Bu konu hakkınsa bilinmesi gerekenler şunlardır;

  • “Essubhu Beda” ilahisi, Arapça bir şiirdir ve İslam dininin önemli ilahilerinden biridir.
  • İlahi, genellikle sabah namazı öncesi okunur ve dinleyenleri güne hazırlamak için bir nevi manevi bir hazırlık sağlar.
  • İlahinin sözleri, Allah’ın yarattığı kainatı ve O’nun kudretini anlatır. Bu nedenle, dinleyenlerin Allah’ın büyüklüğüne hayranlık duymasını sağlar.
  • “Essubhu Beda” ilahisi, genellikle solo olarak okunur veya bir grup insan tarafından birlikte söylenir.

Bazı videolarda altyazı seçeneği vardır. Essubhu Beda ilahisinin sözleri altyazı seçeneği olan bir videodan takip edilip öğrenilebilir.


Daha fazla ilgili içerik;


Essubhu Beda Sözleri Arapça

Essubhu beda sözleri arapça

Essubhu beda sözleri Arapça olarak, Arapça bilen insanlar tarafından merak edilmektedir. Essubhu Beda sözleri Arapça olarak;

  • الصبح بدا، والأفق زها، والنجوم دعت، والقمر ضحى، وأنت يا أيها المتيم بحبها فلا تبتئس فالخلق كلهم بأمر الله تعالى يرتقون ويهبطون.

Arapça harflerle Essubhu beda sözleri yukarıda yer verdiğimiz gibi yazılır.

Essubhu Beda Hikayesi

Essubhu Beda hikayesi Hz. Muhammed’in (s.a.v.) bir gün uyanıp sabah namazına gittikten ashabına dönerek “Ey insanlar! Essubhu Beda’ün minettefil ardi, ve hatta zahratil udyani, feveşşetu bihazihil kalbi ve şemsi duha haşike en kadiril bişari” şeklinde hitap etmesiyle başlamaktadır.

Bu sözler günün güzelliğini ve Allah’a alan minnettarlığı anlatmak için kullanılmıştır. Bu sözler zamanla Essubhu Beda adı ile anılmaya başlamıştır.

Essubhu Beda Ne Demek

Essubhu beda ne demek sorusu insanlar tarafından merak edilip araştırılan bir konudur. Essubhu Beda, “Aydınlık Sabah” veya “Sabah Aydınlandı” gibi anlamlar taşımaktadır.

Nil Arslan

Ünlüler dünyasını takip etmeyi sever. Yaşama dair merak ettiği çok şey var. BAÜ İletişim bölümü öğrencisi. Akvaryum hayvanlarına bayılır. nil.arslan@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥