Ethereum Merge Nedir

Ethereum Merge nedir ve ne demek konuları kullanıcılar tarafından en çok araştırılan konular arasında yerini aldı. Merak ettiğiniz tüm konuları yazımızda detaylı bir şekilde ele aldık. Hadi gelin başlayalım. 

Kripto para denildiği zaman yatırımcıların aklına Bitcoin gelir. İkinci akıllara gelen de Ethereum’dur. Merge kavramı aslında birleşme anlamına gelir. Kısacası merge, Proof of Work yani PoW mekanizması ile Prof of Stake yani PoS mekanizmasının birleşmesine verilen isimdir. Bu birleşmenin sağlanması ve ETH 2.0 başlaması olayına Merge ismi verilmektedir.  

Ethereum Yorumları içeriğimize göz atmadıysanız hemen linke tıklayarak bakabilirsiniz.  

Ethereum Merge Ne Demek

Kripto para piyasası yatırımcılar tarafından en çok araştırılan ve merak edilen konular arasında yerini alır. Ethereum, kripto para denilince akla gelen ikinci coinlerden biridir. Ethereum 2.0 denilince de akla Merge gelmektedir. Pek Ethereum Merge denilen kavram ne anlama gelir.  

Ethereum 2.0 sürecinin başlaması ve birleşimin tamamlanması olayına Merge ismi verilir. Ethereum 2.0 sürecine geçilmesi için oldukça kısa bir süre kalmıştır. Eylül aylarında Merge güncellemesinin başlatılarak Ethereum 2.0 sürecinin başlatılması bekleniyor. Merge hem birleşim anlamı vardır hem de bu süreci başlatan güncelleme anlamına gelmektedir.   

Ethereum Fiyatı 2022 merak ediyorsanız hemen linke tıklayınız.

Ethereum merge ne demek

Ethereum 2.0 Çıkarsa Ne Olur

Merge güncellemesi ve Ethereum 2.0 sürecinin başlamasıyla birlikte ciddi değişimlerinin yaşanacağı düşünülmektedir. Yani Ethereum blockchain’in iş yükü denilen PoW sistemi, varlık sistemine (PoS) geçiş yapması anlamına gelmektedir. Kısacası ETH madenciliği artık PoW sistemiyle değil PoS sistemiyle gerçekleşecektir. PoS sistemi daha hızlı, daha uygun ve daha güvenilir bir yapıya sahiptir. Peki Ethereum 2.0 çıkarsa ETH fiyatlarında artış gözlemlenebilir mi? 

Ethereum 2.0 güncellemesinin ardından ETH enflasyon oranı yıllık bazda gerileme yaşayacağını göstermektedir. Gerileme yaşanmasının ardından arz kanyaklı fiyatlarda azalma meydana gelecek. Eğer diğer değişkenlerin sabit kaldığını düşünürsek arz azaldıkça fiyatlar artış gösterecektir. Ethereum geleceği en çok merak edilen konular arasında yerini alsa da net bir görüş bildirmek doğru olmayacaktır. Bu geçişin varlıklar üzerinde bir etkisi olmayacağı belirtilmiştir. Ayrıca bu artışın birçok etmene bağlı olduğunu ve içeriğimizin yatırım tavsiyesi olmadığını bilmeniz gerekir.  

Ethereum Merge Ne Zaman Çıkacak

Eylül ortasında gerçekleşmesi beklenen Ethereum Merge gündem olmaya devam etmektedir. Merge’nin gerçekleşmesinden 6 ya da 8 ay sonra fiilen fiyat rallisinin gözlemleneceği düşünülmektedir. Ethereum Merge olayının duyurulmasının ardından ETH %60 artış sergiledi.  

Ethereum blok zinciri üzerinden gerçekleşecek olan protokol yükseltmesi Eylül aylarının ortasında gerçekleşeceği düşünülmektedir. 15 Eylül ile 19 Eylül arasında Ethereum Merge gerçekleşerek Ethereum 2.0’a geçileceği düşünülmektedir.  

Ethereum 2.0 Geçiş

Tüm kripto para dünyası tarafından takip edilen Ethereum 2.0 protokol yükseltmesine 19 Eylül tarihinde geçiş yapılacağı tahmin edilmektedir. Ethereum 2.0 yükseltmesinin ana amaçlarından biri işlem kapasitesinin artması, uygun ücretlerin olması ve güvenilir olmasıdır. Bunun için de İş Kanıtı (PoW) yerine Hisse Kanıtı (PoS) protokolüne geçiş yapılması amaçlanmaktadır. Ethereum 1.0’a göre daha az enerji kullanımının gerçekleşeceği düşünülmektedir. Ayrıca açıklamaya göre bu geçişin ETH varlıklarına bir etkisi olmayacağı da belirtilmiştir.  

Ethereum 2. 0 geçiş 

Ethereum 2.0 Mining Yapılır Mi

Ethereum madenciliği mining olarak adlandırılmaktadır. Madencilik yapmak için yüksek dinamiklere sahip GPU gücüne ihtiyacınız vardı. 8 GB ve daha fazla ekran kartıyla birlikte ETH madenciliğini gerçekleştirebilirsiniz. Ethereum 2.0 yükseltmesine geçmesiyle madencilik ortadan kalkacak mı? 

Ethereum 2.0  geçiş tamamlandıktan sonra madencilik devri kapanacaktır. Madencilik çöküşün eğişinde mi? Ethereum 2.0 geçişi sayesinde PoW yerini PoS alacaktır. Bu yüzden blok üretimi, blokların doğrulanması artık madencilikle değil yatırımcılar sayesinde gerçekleşecektir. Bu süreç yatırımcıların sisteme kilitlediği ETH sayesinde gerçekleşecek olup enerji tüketimi en aza indirgenecektir. Pahalı ekran kartına sahip bilgisayarlar, madencilik için üretilen makineler ortadan kaldırılacaktır.   

Ethereum 2.0 Ertelendi Mi?

Son zamanlarda birçok yatırımcı tarafından beklenen Ethereum 2.0 sürekli ertelenme haberi ile karşımıza çıktı. Ancak ertelenme olmadan Ethereum 2.0 19 Eylül tarihinde karşımıza çıkacağı tahmin edilmektedir. Hisse İspatı yani PoS geçişiyle birlikte sistemde pahalı cihazların kullanılmasına gerek olmayacak, karmaşık problem çözülmesine gerek olmayacak, ödüller pay sahiplerine eşit bir şekilde dağıtılacak ve az enerji tüketimi sayesinde doğa dostu olacaktır.  

Ada Coin Geleceği 2023-25 (GÜNCEL) – Ada Coin 100 Dolar Olur Mu?

Ethereum, Shiba ve Mana: Hangi Coin Alınır?

Ethereum Kaç Dolar (CANLI)

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥