Fincan Kulp Formasyonu Nedir, Örnekleri

Borsa da fiyat analizinde kullanılan formasyonlardan bir tanesi ise Fincan Kulp’tur. Fincan kulp formasyonları hedefin neresi olacağı konusunda tahmin veren sinyaldir. Orta ve uzun vadede bu formasyon gerçekleşir. Fincan, kulp formasyonunda grafiklerde bir fincan ve kulp oluşumunu görmeniz gerekmektedir. Fincan kulp formasyonunda direnç kırıldığı takdir de fincan derinliği kadar yükseliş beklenir. Bitcoin, alt coin ve kripto evresinde karşınıza bu formasyon sıklıkla çıkmaktadır.

Fincan kulp formasyonun ilk olarak fincan oluşur. Fiyat hızlı bir düşüş ile karşı karşıya kalır. Düşüş yaşandıktan sonra ilk haline doğru yükselir. Burada fincan kısmı tamamlanır. İlk halindeki fiyat oranına geldikten sonra hafif bir düşüş daha yaşar ve tekrar aynı fiyat yerine geri çıkar. Bu kısımda da kulp kısmını tamamlar. Daha sonra fiyat fincan derinliği kadar artması beklenmektedir. Bu tekniğe fincan kulp denmektedir. Sizler için örneklerle açıklamaya çalıştık. Aklınızda oluşan soru işaretleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Flama Bayrak Formasyonu Nedir, Örnekleri

Ters Fincan Kulp Formasyonu Ne Demek

Ters fincan kulp formasyonunda yükselişte olan bir trendin düşüş sinyalini bizlere vermektedir. Formasyonlarda önemli olan detay boyun seviyesidir. Boyun seviyesini kırdıktan sonra fincanın derinliği kadar düşüş beklenir.

Ters fincan formasyonu da fincan kulp formasyonun tam tersidir. Ters fincan kulp formasyonunda fincan ve kulp ters bir şekilde ortaya çıkar. İlk olarak trend düşükken zirveye çıkar. Zirveye çıkan trend ilk fiyatına kadar geri çekilir. İlk fiyatına düşen bu trend ters fincan kısmını oluşturur. Daha sonra hafif yükselerek tekrar düşer. Bu kısımda ise ters kulpu oluşturur. Formasyon tamamladıktan sonra boyun çizgisini kırarsa trend fincan derinliği kadar düşüş yaşanır.

Ters Fincan Kulp Formasyonu Ne Demek

Ters fincan kulp formasyonu sonrası

Ters fincan kulp formasyonu tamamlandıktan sonra fincan ile boyun arasında mesafe kadar düşüş yaşanır. Bazen kırılma ani bir şekilde gerçekleşebilir burada risk almanız gerekmektedir. Boyun bölgesini kırdıktan sonra direnç olarak test ettiği yerde işlem yapabilirsiniz. Ters fincan kulp formasyonu gerçekleştiği takdirde ciddi düşüş beklenmektedir.

Çanak Kulp Formasyonu Sonrası

Fincan kulp formasyonu bir trendin yükseleceği hakkında sinyal vermektedir. Bu formasyonlar bozulma yaşamadığı sürece yükseliş beklenmektedir. Çanak formasyonu bir kap şeklini anımsatır. Fincan kulp formasyonu ile benzetilmektedir. Yükselen bir trend satışlar ile dip noktasına ulaşır. Dip noktasına ulaştıktan sonra yatay bir şekilde dip noktasında kalmaya devam eder. Fiyatlar dip olduktan sonra hafif bir şekilde yükselmeye başlar. İlk seviyesine kadar yükselen çanak hafif bir düşme yaşayarak kulp kısmını tamamlar. Boyun çizgisi ile çanağın derinliği kadar yükseliş beklenir. Formasyon tamamlandıktan sonra direnç kırılırsa derinlik kadar yükseliş beklenir.

Altın Fincan Kulp Formasyonu

Altın fiyatları her geçen gün artış göstermektedir. Her gün fiyatlarda değişiklik gösteren altın fiyatlarında fincan kulp formasyonu görme ihtimaliniz vardır. Fincan kulp formasyonu altın grafiklerine yorumlayabilirsiniz.

Altın fiyatlarında derin bir düşüş yaşandıktan sonra tekrar eski yükselişine geri döner ve bir miktar daha düşüş yaşadıktan sonra yükselişe geçer. Böyle bir grafikte fincan kulp formasyonu tamamlanmış olmaktadır. Fincan derinliği kadar yükseliş beklenir. Tabi her zaman durum beklenildiği gibi olmaz. Direnç seviyesini kırması beklenir. Formasyonda bozulma meydana gelebilir. Göz önünde bulundurmak gerekir. Altın grafiklerinde fincan kulp formasyonu oluştu mu veya oluşur mu ne düşünüyorsunuz? yorumlarınızı bekliyoruz.

Çift Çanak Formasyonu

Çanak formasyonu yükselen bir trendin satıcı ile karşı karşıya kalarak fiyatın en dibe düşmesi ve belli bir süre dipte kalan formasyon yükselerek eski fiyatına geri dönmesine çanak formasyonu denmektedir. Çift çanak formasyonu ise eski fiyatına geri dönen fiyatın tekrar dibe düşmesi ve yükselmesi ile oluşmaktadır. Çift çanak formasyonunda grafikte iki tane çanak görülmektedir. Aynı dip seviyelerine iki kere düşer. Dip sevilerinden boyun çizgisine olan uzaklık kadar yükseliş beklenmektedir.

Fincan Kulp Formasyonu Hedefi

Fincan kulp formasyonu yükseliş sinyali vermektedir. Fiyat artışının habercisi olarak görülmektedir. Fiyat analizi için kullanılan tekniklerden birini oluşturur. Fincan kulp formasyonu her zaman yukarı yönlü direnç noktasını kırmayabilir. Bazen de tekrar kulp oluşumu gözlenmektedir. Fincan kulp formasyonu oluştuktan sonra fiyatın direnci nasıl kıracağına bakmanız gerekmektedir. Grafiği izleyerek takip etmeniz bu konuda önemlidir.

  • Fincan kulp formasyonun da hedef fincan derinliği kadar yükseliş beklenmektedir.

Obo Formasyonu Nedir – Obo Kuralları ve Çizimi

Tobo Formasyonu Nedir – Tobo Yükseliş Mi Öğrenme

Kripto Para Mağdurları

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu