Green Card çıktıktan sonra ne kadar sürede gidilir sorusunun yanıtını merak ediyorsanız o zaman doğru yerdesiniz. Green Card hakkında merak ettiğiniz tüm konuları sizler için ele aldık.  

Bu kartı kazandıktan sonra göçmen vizesine başvurmanız ve mülakata gitmeniz gerekir. Bu işlemleri başarıyla tamamlayan kişiler yaklaşık 3 veya 4 ay süre sonunda Amerika’ya gidebilir. Amerika’ya gittikten sonra Green Card sahibi olabilirsiniz. Amerika’ya gitmek için de geçici göçmen vizesi kullanırsınız. İşlemlerin hızına bağlı olarak bu süre değişiklik göstermektedir.  

Green Card kazandıktan sonra en fazla 6 ay içerisinde Amerika’ya giriş yapılması gerekir. İlk girişin ardından yılda bir kere Amerika’ya gitmeniz gerekir. Green Card sahibi olan kişilerin Amerika’da yaşamak zorundamıyım sorusu akıllarını meşgul etse de Amerika’da yaşama zorunlulukları yoktur. Sadece senede bir ya da 6 ayda bir Amerika’ya girilmesi gerekir.  

Green Card Kazandıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Greean Card başvuru tarihlerini takip ederek başvurusunu gerçekleştiren ve çekilişi kazanan kişiler neler yapması gerektiğini merak etmektedir. Çekilişle birlikte Green Card kazandıktan sonra yapmanız gereken işlemleri sizler için maddeler halinde ele aldık. Hadi gelin birlikte bir inceleyelim.  

  • İlk olarak DS-260 göçmenlik vize başvurusunu gerçekleştirmeniz gerekir. Bu formu önceden doldurmanız oldukça önemlidir. Bu yüzden kazandıktan sonra bu başvuruyu çok zaman geçmeden gerçekleştirin. 
  • Başvuru formunu doldurduktan sonra sizlere bir mail gelecektir. Atılan mailde sizlere yapmanız gerekenler ve bazı evrakların teslim edilmesi gerekir. Sicil kaydı ya da askerlik kaydı gibi değişkenlik gösteren evraklar istenir.  
  • Belgeleri tarattıktan sonra istenilen adrese gönderin ve evraklar kabul edildikten sonra bilgilendirilirsiniz.  
  • Sonraki işlem ise sağlık raporudur. Sağlık raporu için bir ücret ödemeniz gerekir. Sağlık raporunu da hallettikten sonra artık mülakata hazırsınız.  
  • Ardından mülakata giderken bazı evrakları götürmeniz ve mülakata hazır olmanız gerekir. E-postada istenilen belgeleri yanınızda bulundurun ayrıca Amerika’da yaşayacağınızı gösteren bazı belgeleri de yanınızda götürmeniz size yardımcı olacaktır.  
  • Mülakatı geçtikten sonra geçici bir göçmenlik vizesi sağlanır. Bu vize sayesinde Amerika’ya gidebilirsiniz. En fazla 6 ay içerisinde Amerika’ya gitmeniz gerekir. Amerika’ya gittikten sonra Green Card’ınızı alabilirsiniz.  
Green Card Kazandıktan Sonra Yapılması Gerekenler 

Green Card Kazandıktan Sonra İstenen Belgeler

Green Card kazandıktan sonra istenilen belgeler bazı kişilere göre değişiklik gösterebilir. Göçmen başvurusunda bulunduktan sonra e-posta üzerinden bazı belgeler istenir. Ancak bu belgeler kişilere göre değişir. Nüfus kayıt örneği ya da sicil kaydı gibi belgeler istenir. Eğer evliyseniz evlilik belgesi istenir ya da askerlik belgesi istenmektedir. Bu belgeler dijital ortamda iletilir. Mülakata giderken ve genel olarak bulundurmanız gereken evrakları sizler için araştırdık. İşte istenilen belgeler genel anlamıyla şu şekildedir; 

  • Eğitim sertifikası 
  • İş deneyimini belgeleyen evraklar 
  • Sicil Kaydı 
  • Sağlık durumunuzu gösteren sağlık raporu  

Yukarıdaki belgeler istendiği gibi ek bir belge talebinde de bulunabilirler. Ayrıca mülakat sırasında Amerika’da çalışana kadar bir teminat göstermeniz işinize yarar. Banka hesabı ya da araba gibi Amerika’da geçiminizi sağlayacağınız bir belge olması şart olmasa da sizleri bir adım ön plana çıkartır. 

Green Card hakkında sorularınızı, düşüncelerinizi ve tüm merak ettiklerinizi yorumlar kısmına yazarak bizlere iletebilirsiniz.  

Green Card Kaç Yıl Geçerli

Amerika Vatandaşlık Şartları 2022

Amerikan Araba Markaları

Comments are closed.