Green Card dezavantajları var mı, varsa bunlar neler bütün merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz. Bu kartın sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır. Avantajın yanında dezavantajlarına da bir bakalım. 

Green Card başvuru yapan kişiler çekilişe katılırlar. Çekilişin ardından kazandıysanız Green Card vize işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. Ancak kazanan kişiler ya da başvuru tarihlerini araştıran kişiler dezavantajlarını merak eder. İşte dezavantajları şu şekildedir; 

  • Siyasi faaliyetlerde ve seçimlerde hak talep edemezsiniz. Siyasi bir birimde görev alamazsınız. 
  • ABD sınırında doğmuş çocuklarınız için vatandaşlık direk olarak verilmez. 
  • ABD pasaportunu kullanarak başka ülkelere seyahat gerçekleştiremezsiniz bu yüzden farklı başvuru yapmanız gerekir. 
  • Amerika’da yaşadıktan sonra temelli taşınmak için vergi ödemek zorundasınız.  
  • Göçmen yasalarında gerçekleşen değişkenliklere uyum sağlamazsınız yasal korumanız yoktur.  

Green Card İle Hangi Ülkelere Gidilir

Green Card sahibi olan kişiler birçok ülkeyi ziyaret edebilirler. Tek başına Green Card sayesinde birçok ülkeye vizesiz seyahat etme hakkınız bulunmaktadır. Green Card ile gidebileceğiniz ülkeler şu şekilde sıralanabilir; 

Arnavutluk, Belize, Kanada, Dominik Cumhuriyeti, Gürcistan, Jamaika, Meksika, Karadağ, Makedonya, Peru, Sırbistan ve Singapur gibi ülkelere seyahat edebilirsiniz.  

Green Card İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir 

Green Card İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir

Green Card sahibi olan kişiler çoğu Avrupa ülkelerine vize gerekmeden seyahat etme şansına sahiptir. Pasaportların bağlı olduğu uyruklar tarafından vizeler belirlense de Green Card birçok fırsatı sizlere sağlar. Bazı ülkelere vize olmadan ziyaret edebilirken pasaport olmadan kesinlikle seyahat edemezsiniz. Eğer ülkenin vize politikası ABD vatandaşlarına vizeden muaf tutuyorsa bu sizin için de geçerli bir durumdur. Ama ülke vize istiyorsa Amerikan vatandaşlarından bu durum sizin için geçerli olmaktadır.  

Green Card İle Kanada’ya Gidilir Mi

Evet. Amerika’dan Kanada’ya gitmek için pasaport ve Green Card yeterli olacaktır. Kanada’ya giderken ekstra bir vize başvurusuna bulunmanız gerekmez. Bazı durumlarda bazen bu iki belge yeterli olmaz. Karadan, havadan veya denizden gitmek için bazı şartlarda bu durum dışında ön başvuru da istenebilir. Ancak yine de vize başvurusuna gerek olmaz. Özellikle hava yollarını tercih edecekseniz ön başvuru istenebilir.  

Green Card dezavantajı ya da gidebileceğiniz ülkeler hakkında merak ettikleriniz varsa lütfen bizlerle iletişime geçin.  

Green Card Çıktıktan Sonra Amerika’da Yaşamak Zorundamıyım

Amerika Vatandaşlık Şartları 2022

Green Card Mülakat Soruları