Güncel Demir Fiyatları 2022

Güncel demir fiyatları ne kadar detaylı bilgilendiriyoruz. Ankara, İzmir ve İstanbul demir fiyatları yeni yılda düşecek mi, yükselecek mi işte detayları.

Güncel demir fiyatları dünya ekonomisinin parametrelerine bağlı olarak artmaya devam ediyor. İnşaat sektöründen metal sektörüne kadar farklı alanlarda kullanılan demir, dolar kuruna göre fiyatlandırılıyor. Türk Lirasının dolar karşısında kan kaybı yaşaması inşaat sektörünün de olumsuz yönde etkilenmesine neden oldu.

Demir fiyatlarındaki ani yükseliş nedeniyle konut fiyatları arttı. Ülkemizde demir ticaretinin en yoğun yapıldığı iller arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Karabük, Samsun, İskenderun ve Tekirdağ yer alıyor. İllere göre demir fiyatlarında değişiklikler meydana gelebilir.

Demir Fiyatı Ne Kadar?

Demir fiyatı ne kadar sorusunun yanıtı dolar kuru ile paralel şekilde ilerlemektedir. İç piyasadaki demir fiyatlarının ortalaması alındığında 12.530 TL gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Yani, 760 dolar seviyesinde güncel demir fiyatları belirleniyor. İç piyasada demir 8mm, 10mm ve 12 ila 32mm olmak üzere üç farklı seçenekle satışa çıkarılıyor.

8mm demirin fiyatı Ankara’da 12.950 TL‘dir. İstanbul’da fiyat 12.890 TL olarak satılmaktadır. Demir fiyatlarındaki yükseliş Eylül ayından itibaren devam ediyor. Bu durum hem iç piyasada hem de ihracatta durgunluğa neden oluyor.

Demirin Tonu Kaç Para – İnşaat Demir Fiyatları

Demir Profil Fiyarları

Demir profil fiyatları inşaat sektöründeki durgunluk nedeniyle yükselmeye devam ediyor. İnşaat sektörünün temel malzemeleri arasında yer alan demir profilleri 2020 yılında 4 bin 280 TL’den satılıyordu. Pandemi sürecinin de etkisiyle ekonomideki kötüye gidiş ve dolar kurunun yükselmesi demir fiyatlarına da yansıdı.

  • Demir fiyatları ilk olarak 2020 yılının Kasım ayında 5 bin TL’nin üzerinde satılmaya başladı. O tarihten itibaren ise sürekli artmaya devam etti.
  • Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ise piyasanın hareketlenmesiyle birlikte demir profillerine yönelik talep arttı. Demir profilleri 7 bin 400 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıkarıldı.
  • Eylül ayında ise dolar kurundaki düşüşe bağlı olarak demir fiyatlarının düşüş yaşadığı görüldü. Lakin, piyasadaki ani değişimler nedeniyle fiyatlar Ekim ayında yeniden yükseldi.

Günlük Demir Fiyatları 2021

Günlük demir fiyatları artı eksi 90 TL farkla belirlenmeye devam ediyor. Ekim ayının ilk yarısında demir profillerinin ortalama fiyatı 9.190 TL’ye kadar çıktı. Uzmanlar, fiyatların 8.000 TL barajının altına inmesini bekleniyordu. Dolar kuruna göre ek olarak ihracatın azalması da fiyatları etkiliyor. Demir fiyatlarının yükselmesi nedeniyle KDV oranlarında indirim yapılması talep ediliyor. Ayrıca, nakliyat ücretlerinin artması da demir piyasasına olumsuz yansıyor.

Ankara, İzmir ve İstanbul Demir Fiyatları

Ankara, İzmir ve İstanbul Demir Fiyatları

Ankara, İzmir ve İstanbul demir fiyatları arasında önemli farklar bulunmuyor. En düşük fiyatlandırmanın İzmir’de olduğu görülüyor. Güncel demir fiyatlarına göre İzmir 12.900 TL üzerinden satışı yapılıyor. Ankara 12.950 TL’den satışa çıkarılıyor. İstanbul 10.920 TL’ den satışa çıkarılıyor.

Payas Demir Fiyatları

googlehaberler