Harçlık Avans Nedir, Ne Kadar Alınır ve Geri Ödenir mi

Harçlık avans nedir ve harçlık avans ne kadar, detayları sizlerle paylaşıyoruz. Harçlık avans geri ödenir mı ve harçlık avans nasıl kullanılır, birlikte inceleyelim.

Harçlık avans nedir, KYK burs ya da kredi ödemesi alan öğrencilerin başvurarak aktif hale getirdikleri bir avans alma sistemidir. Gelecek ayki KYK ödemesinden harcamak için kullanılır.

Harçlık avans sisteminden faydalanan öğrencilerin sonraki ay yatacak olan KYK ödemesinin harçlık avans kullanımı kadar kesilerek yatırılacağını da bilmesi gerekir. Yazımızın devamında harçlık avans kullanmanın yolları ve geri ödeme hakkında merak edilenlere ulaşabilirsiniz.

Harçlık avans ne kadar1250 TL
Harçlık avans geri ödenir mıHayır, geri ödemesiz.
Harçlık Avans Nedir

Harçlık Avans Nasıl Kullanılır

Harçlık avans nasıl kullanılır, harçlık avans kullanmak için ayrıca bir izin vermeniz gerekmez. Öncelikle harçlık avans sistemini aktif hale getirin. Ardından KYK ödemesi alınan hesapta bakiye bitmesi halinde alışverişlerde harçlık avans kullanılabilir. Harçlık avans kullanmak için her seferinde izin alınması gerekmiyor.

Harçlık avans sistemini bir kez aktif hale getirdikten sonra hesapta bakiyeniz bittiğinde doğrudan alışverişlerinizde harçlık avans bakiyesinden kullanmış olursunuz. Gelecek ay yatacak olan KYK ödemesinden harçlık avans bakiyesinde harcanan kadarı da kesilir. Harçlık avans sistemini aktif etmek için;

  • Ziraat Genç Bankkart sahibi olmalısınız.
  • Ziraat bankasına ait herhangi bir şubeye giderek Harçlık Avans sistemi açılmasına yönelik dilekçe vermelisiniz.
  • Dilekçe onaylanma süresi yaklaşık 1 iş günüdür.
  • Dilekçe onaylandıktan sonra harçlık avans sistemi otomatik olarak açılacaktır.
  • Harçlık avans kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • Harçlık avansın ne kadar kaldığını internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kanalları üzerinden kontrol edebilirsiniz.
  • Harçlık avans bakiyesi bir sonraki KYK ödemesinden daha fazla olamaz.

Harçlık avans geri ödenir mı

Harçlık avans geri ödenir mı

Hayır. Harçlık avans geri ödenmez. KYK ödemesi aldığınız hesabınızda Harçlık avans sistemi açık olduğunda ve harçlık avanstan kullandığınızda gelecek ay alacağınız ödemeden harcamış olursunuz. Ancak unutulmamalıdır ki Harçlık avans size ait bir bakiye değildir. Gelecek ay yatacak KYK ödemesinin rehin alınması olarak da düşünülebilir.

Harçlık avans kullanılması sonrasında gelecek ay yatan KYK ödemesi hesabınıza düşmeden önce harcanan harçlık avans bakiyesi kadar bakiye kesilir. Böylece otomatik olarak tahsil edilmiş olacağından geri ödenmesi için hesap sahibinin yapması gereken bir işlem bulunmamaktadır.


Daha fazla ilgili içerik;


Harçlık avans tahsilatı nedir

Harçlık avans tahsilatı nedir, harçlık avans borcu ödemeniz gerekmez. Harçlık avans borcu gelecek ayki KYK ödemesinden doğrudan kesildiğinden hesap sahibinin borcu ödemesi için hesaba para yüklemesi gerekmez.

Harçlık avans sistemi itibari ile KYK ödemesi alan öğrencinin hesabındaki para bitmesi halinde gelecek ayki alacağı ödemeden harcaması ile işlemektedir. Bu  nedenle de harçlık avans eksi bakiye kullanıldığında tekrar ödeme yapılması gerekmez. Otomatik olarak gelecek ayki KYK ödemesinden tahsil edilecektir.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥