İstanbul Finans Merkezi’nde Neler Olacak

İstanbul finans merkezi’nde neler olacak hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Finans merkezi nedir ve Ataşehir finans merkezi ne zaman bitecek işte detaylar.

İstanbul Finans Merkezi’ne yönelik yasa taslağının şekli oluşmaya başlandı. İstanbul’u dünyanın en önemli finans merkezleri ile rekabet edecek konuma gelmesi amaçlanarak hayata geçen projelerden birisidir. Ülkemizin en büyük yatırımlarından birisini kapsamaktadır. Ülkemizin en önemli kurumları İstanbul Finans Merkezine taşınacaktır. Özel kurumlar ve denetim kuruluşlarına ait binalar yer alacaktır. İstanbul Finans Merkezinin içerisinde yer alacak kurumları merak ediyorsanız sizler için derledik.

  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Ziraat bankası, Halk Bankası, Vakıflar, BDDK, Sermaye Piyasası kurulu gibi önemli kurumların İstanbul Finans Merkezinde olacaktır.

Bankalar Ne Zaman Açılacak Bayram

Finans Merkezi Nedir

Ülkemizde İstanbul Finans Merkezi projesi ile birçok kişi finans merkezinin ne olduğunu merak etmeye başlamıştır. Ülkemizdeki finans merkezinin hayata geçirilmesiyle 30 bin kişiye istihdam sağlanacağı açıklanmıştır. Peki finans merkezi nedir ve içerisinde hangi kurumlar yer alır sorularının cevaplarını merak ediyorsanız sizler için yazımızda derledik. Hadi gelin birlikte bakalım.

  • Finans Merkezinin içinde bankalar, yatırım yöneticileri, borsalar gibi hizmet sağlayıcılarının yer aldığı merkezlerden biridir.

Ataşehir Finans Merkezi Ne Zaman Bitecek

2007 yılından beri duyduğumuz ve karşımıza çıkan projelerden birisi İstanbul Finans Merkezi olmaktadır. İstanbul Finans Merkezinin 10 yıl içinde ülkemizin ekonomisine 250 milyar dolar getir getireceği inanılmaktadır. Haziran ayında faaliyete geçmesi beklenmektedir. Ankara da yer alan finans piyasasını düzenleyen birçok kurum ve çalışan İstanbul Finans Merkezine taşınmaya başlanmıştır. İstanbul şehrinin Finans Merkezini kaldırabilecek mi sorusu ise birçok kişinin aklında soru işaretini oluşturdu.

  • İstanbul Finans Merkezini Ataşehir sınırlarında yer alacaktır. 2022 yılının haziran ayında İstanbul Finans Merkezinin faaliyete geçeceği düşünülmektedir.

Finans Merkezi’ne Hangi Bankalar Gelecek

Finans Merkezi projesi ilk defa 2007 yılında söylenmiş 2012 yılında faaliyete geçilmiştir. 2022 yılının haziran ayında bitmesi beklenen İstanbul Finans Merkezi içinde hangi kurumların yer alacağı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Finans Merkezinde özel kurumların yanında denetim kurumları da yer alacaktır. Bölge oldukça büyük bir alana kurulmuştur. Bölgenin içerisinde konut, kongre ve kültür merkezleri, oteller, alışveriş merkezleri, cami, polis, itfaiye merkezlerinin de yer alması beklenmektedir. Finans Merkezinde yer alacak bankalar ise şu şekildedir;

  • İlk olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yer alacağı bilinmektedir. Bunun yanında Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıflar Bankası da yer alacağı düşünülmektedir.

İstanbul Finans Merkezi’nde Kimler Var

İstanbul şehrinde kurulacak olan Finans Merkezi birçok kişi tarafından heyecanla beklenmektedir. Bazı kişiler İstanbul Finans Merkezinin iyi bir yatırım olacağını düşünse de bazı kişiler olumsuz olarak projeye bakmaktadır. İstanbul Finans Merkezinde birçok önemli kurumun yer alacağı bildirilmiştir. İstanbul Finans Merkezinde yer alacak kurumlar şu şekildedir;

  • TCMB, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıflar Bankası, BDDK, SPK, TAO gayrimenkul gibi önemli kurumların yanında konutlar, alışveriş merkezleri, destek ve hizmet sektörleri yer alacaktır. Hem iş hem de iş dışı yaşamın faaliyeti sürdürüleceği varlık alanlarından birisi olacaktır.
İstanbul finans merkezi'nde neler olacak
Finans merkezi ne zaman açılacak

Finans Merkezi Ne Zaman Açılacak

İstanbul şehrinde 10 yıldır yapım aşamasında olan Finans Merkezinin ne zaman açılacağı merak edilmektedir. Finans Merkezi oldukça geniş bir alanda kurulacaktır. 100 bin metrekare alışveriş merkezi için ayrılmış, 30 bin metrekare oteller için, 2100 kişinin yer alabileceği konferans merkezi e günlük 75 bin çalışanı ağırlayabilecek bir alanda kurulmuştur. İstanbul Finans Merkezinin 10 yıldır yapım aşamasının sonuna gelindiği bilinmektedir. Ankara da yer alan önemli kuruluşların İstanbul Finans Merkezine taşınması için hazırlıklar sürmektedir. Finans Merkezinin haziran ayında açılacağı düşünülmektedir.

Ataşehir Finans Merkezi Son Durum

Finans Merkezinin açılması heyecanlı bir şekilde beklenmektedir. Eylül ayında bitim aşamasında olduğu ve %67 oranında projenin tamamlandığı açıklanmıştır. Haziran 2022 yılında ise açılması bekleniyor. İstanbul Ataşehirde kurulacak olan Finans Merkezinin son durumunu sizler için ele aldık.

  • Uzun süredir üzerinde uğraşılan proje için yasa teklifi Meclis Başkanlığına sunulmuştur. Teklif sunulduğunda gösterilen hedeflerden birisi önde gelen küresel finans merkezlerinden biri haline geleceği yönünde olmuştur. Yasa teklifinin ardından açılış yapılması beklenmektedir.

İstanbul Finans Merkezi Nerede Nasıl Gidilir

İstanbul Finans Merkezi Ataşehir’de yer alacaktır. İstanbul Finans Merkezinin açık adresi ise şu şekildedir; Atatürk Mahallesi 34758 Ataşehir/İstanbul konumunda olacaktır. Finans Merkezine gitmek için kullanabileceğiniz otobüs ve minibüs ile nasıl gideceğinize gelin birlikte bakalım.

  • Otobüs ile gitmek için 13Y, 14BK, 20D,10, 13M, 20D, 13, 8K, 10A, 13AB, 14ŞB, 16M, 19E, 19EK, 19M, KM46, 256 hatlarını kullanmanız gerekmektedir.
  • Minibüs ya da dolmuş ile gitmek için C-317 ya da C-57 hattını kullanmanız gerekir.

Noter Onaylı Senetle Kredi Veren Şirketler

İlk Evim Konut Finansman Paketi Ziraat Bankası

Kuzey Marmara Otoyolu Ödeme Yapma Ve Sorgulama

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥