Kimse Yok Mu Derneği yardım başvurusu, yardıma ihtiyacı olan kişilerin umut kapılarından biri konumundaydı. Devlet tarafından yapılan yardımların yanı sıra sivil yardım dernekleri de ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara yönelik yardım imkanları sunmaktadır.

Sunulan yardım olanaklarına bağlı olarak farklı derneklere başvuru yapılabiliyor. Başvurular değerlendirilirken vatandaşların ihtiyaç düzeyleri ve kriterleri göz önünde bulunduruluyor. Kızılay yardımı benzeri yardımlar ise sık arananlar arasında. Yardım başvurusu yapabileceğiniz dernekler ve alabileceğiniz yardımları yazımızda derledik.

E-devlet üzerinden alınabilen birçok yardım bulunuyor. Yardımların her biri devlet tarafından devletin farklı kurumları aracılığı ile vatandaşlara ulaştırılıyor. Devlet tarafından verilen yardımlara ulaşmak için kişisel bilgileriniz ile e-devlet platformuna girip arama bölümüne yardım yazmanız ve çıkan başvuru seçeneklerini değerlendirmeniz yeterlidir. Aylık 600 TL sosyal yardımdan faydalanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Kimlik ve şifre bilginiz ile e-devlet platformuna giriş yapın.
 • Ana sayfada yer alan arama bölümüne sosyal yardım yazın.
 • Çıkan arama sonuçlarında yer alan sosyal yardım seçeneğine tıklayın.
 • Başvuru yapmak üzere açılan ekranı inceleyerek sizden istenen bilgileri seçin.
 • Başvuru metninin tamamını inceleyin ve başvuru yap butonuna tıklayın.
 • Başvuru sonuçları yaklaşık 15 iş günü içerisinde açıklanmaktadır.

Kimse Yok Mu derneği 2021 yılı Mart ayında FETÖ ilişkisi nedeni ile kapatılmıştır. Derneğin yardım amacı ile bağışlanan maddi yardımları doğrudan farklı amaçlar için kullanması gerekçesi ile açılan dava sonrasında dernek kapatılarak yöneticileri cezalandırıldı. Kimse Yok Mu derneği yerine başvurabileceğiniz çeşitli yardım derneklerini aşağıda inceleyebilirsiniz.

Kimse Yok Mu Derneği Nedir?

Kimse Yok Mu derneği 2004 yılında kurulmuş bir yardım derneğidir. Merkezi İstanbul’da olan bu derneğin lideri ise İsmail Cingöz’dür. Dernek FETÖ ile ilişkisi bulunması nedeni ile kapatılmıştır. Derneğin kapatılmasına yönelik kararın ana nedenleri; ihaleye fesat karıştırma, halkın iyi niyetinden faydalanma, kurban bağışlarının FETÖ’ye aktarılması, dini inanç ve duyguların istismar edilmesi gibi sebepler yer almaktadır.

Kimse Yok Mu derneği 2021 yılına kadar bir yardım kuruluşu olarak faaliyet gösteriyordu. 2021 yılında açılan dava sonrasında Kimse Yok Mu derneğinin aktif olarak FETÖ’ye para aktardığı ve dernek yöneticilerinin FETÖ üyesi olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine dernek kapatıldı ve dernek yöneticilerinden oluşan 38 sanık için cezalandırma gerçekleşti.

15 Temmuz darbe girişimine kadar Kimse Yok Mu derneği her seferinde izin alınması gerekmeksizin yardım toplayabiliyordu. Bu olanak ise 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu içerisinde yer alan 6. Madde kapsamında derneğe sunulmuştu.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında öncelikle yardım toplama izni ellerinden alınmış sonrasında ise dava açılmıştır. Davanın sonuçlanması ile birlikte 2021 yılı mart ayında Kimse Yok Mu derneği FETÖ ile ilişkili olması kapsamında kalıcı olarak kapatılmıştır.

Kimse Yok Mu Derneği Başvuru

Kimse Yok Mu Derneği Başvuru

Kimse Yok Mu Derneği başvuru yardım arayışında olanlar için 2021 yılına kadar umut kapısı oluyordu. Aktif olarak faaliyet göstermesi yasak olan ve kalıcı olarak kapatılmış olan Kimse Yok Mu derneğine yardım başvurusu yapmak da mümkün değil.

Derneğin FETÖ ilişkisi bulunduğu ve insanlara ulaştırılmak üzere yapılan yardımların FETÖ’ye iletildiği iddiaları dava sonucunda kesinleşti ve dernek kalıcı olarak kapatıldı. Derneğin kapatılması sonrasında daha önce yardım alan insanlar da artık yardım alamıyor. Yardımları kesilen insanların başvurabilecekleri çeşitli yardım dernekleri bulunuyor.

Yardım derneklerinin yanı sıra E-devlet üzerinden belediyeler ve Aile Sosyal Politikalar üzerinden de yardım alınabilmektedir.

Türkiye’deki Yardım Dernekleri

Türkiye’deki yardım dernekleri vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik olarak çeşitli şekillerde yardım sunuyor. Gıda yardımları, doğalgaz yardımları, çocuk yardımları ve benzeri birçok yardım için derneklere başvurulabilmektedir. Türkiye’de başvurabileceğiniz yardım dernekleri;

 • Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı
 • Kızılay
 • Türk Eğitim Derneği
 • Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu
 • Türk Eğitim Vakfı
 • Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı
 • İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı
 • TÜRGEV
 • Türkiye Maarif Vakfı
 • Türkiye Gençlik Vakfı
 • Engelsiz Eğitim Vakfı
 • İyilik Derneği
 • Yardımeli Derneği
 • Beşir Derneği
 • İHH

Yardım derneklerinin yanı sıra yardım alabileceğiniz en güvenilir yer devlettir. Kaymakamlık yardım türleri, ASPEB yardımları ve e-devlet üzerinden alınan birçok farklı sosyal yardım başvurusu seçeneği ile aradığınız desteği devletten de bulmanız mümkün.

Kimse Yok Mu Derneği Kapatıldı Mı?

Evet. Kimse Yok Mu Derneği 2021 yılında FETÖ ilişkilendirmesi nedeni ile kalıcı olarak kapatılmıştır.

Kimse Yok Mu Derneği Kimin?

Kimse Yok Mu Derneği kapatılmadan önce İsmail Cingöz tarafından yönetilmekteydi. FETÖ’ye ait olduğu bilinmektedir. Kapatılana kadar yardım derneği adı altında faaliyet göstermekteydi.

Agustos Ayı Sosyal Yardım Ödemeleri

Dar Gelirlilere Yardım Başvurusu