Kaymakamlık Yardım Sorgulama – e-Devlet Kaymakamlık Yardım Başvurusu

Kaymakamlık yardım sorgulama ekranı ve yardım başvurularını nereden gerçekleşeceği hakkında tüm bilgileri yazımızda sizler için ele aldık. Kaymakamlık tarafından sağlanan yardımları merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.  

Ülkemizde dar gelirli ailelere yardım etmek için birçok vakıf ve kurum bulunmaktadır. Bu kurumlardan biri de Kaymakamlıktır. Kaymakamlık sosyal yardım sorgulama işlemini e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama işlemi için alttaki adımları takip ediniz. 

 • E-devlet sistemine gidin ve ardından hesabınıza giriş yapın. 
 • Daha sonra arama kısmına Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama yazın. 
 • Karşınıza gelen ekrana tıkladığınızda yardım bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz.  

Yardımlar arasında gıda yardımı, kömür yardımı bulunduğu gibi her aileye 500 TL yardımları gibi maddi yardımlarda yer almaktadır. Yardım sorgulama işleminde bu zamana kadar bulunduğunuz başvuruları ve süreçlerini görüntüleyebilirsiniz. Yardım devam ediyor ifadesi ya da yardım kapsam dışına çıktı gibi ifadelerle yardımlar hakkında bilgi alabilirsiniz.  

Kaymakamlık Yardım Yapıyor Mu?

Sosyal yardım için başvuruda bulunabileceğiniz birçok kurum vardır. Devlet tarafından sağlanan yardımlara başvuru için Kaymakamlıkları kullanabilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı genellikle kaymakamlıklara bağlıdır. Bu yüzden yardım başvuruları Kaymakamlıklar üzerinden gerçekleşir. İkamet ettiğiniz yerdeki Kaymakamlıklara fiziki olarak giderek başvuru formunu doldurmanız yeterlidir. Kaymakamlık yardımlarını şu şekilde sıralayabiliriz.  

 • Kömür Yardımı 
 • Gıda Yardımı 
 • Öğrenci Yardımı 
 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım 
 • Öksüz ve Yetim Aylığı 
 • Muhtaç Asker Ailesi ve Asker Çocuğu Yardımı  
 • Maddi Yardım 
 • Yaşlı Yardımı 

Yukarıdaki yardımlar ve daha fazla sosyal yardıma başvuruda bulunmak için Kaymakamlıklara gidebilirsiniz.

Kaymakamlık Maddi Yardım Başvurusu

Kaymakamlıklar tarafından sağlanan maddi yardım ya da diğer yardımlara başvurmak isteyen kişilerin nereye gitmesi gerektiğini sizler için ele aldık. İkamet ettiğiniz yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ya da Kaymakamlıklara giderek başvuru talebinizi oluşturabilirsiniz. Size verilen başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmanız yeterli olacaktır.  

Ayrıca maddi yardım başvurusu için e-devlet sistemini kullanabilir ya da Alo 183 hattıyla iletişime girebilirsiniz. Başvurunuzun ardından eğer başvurunuz onaylandıysa sosyal yardım ödemeleri hesabınıza aktarılmaktadır.  

Kaymakamlık Öğrenci Yardımı

Okulda öğrenim gören ve temel ihtiyaçlarını karşılayamayan öğrenciler için devlet tarafından öğrencilere maddi yardım düzenlendiği gibi kıyafet, kırtasiye gibi yardımlarda düzenlenir. Bu öğrenci yardımına başvurmak için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Ya da Kaymakamlıklara bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına fiziken giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Kaymakamlık öğrenci yardımında öğrencilerin eğitim durumuna göre maddi yardım yapılır. Öğrenci yardımına başvurmak için şu adımları takip ediniz.  

 • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına gelerek Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu yazmanız gerekir. 
 • Ardından karşınıza gelen seçeneğe tıklayınız.  
 • Açılan sayfanın sağ üst kısmında yer alan Yeni Başvuru seçeneğine tıklayarak başvuru formuna ulaşın. 
 • Bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz oldukça önemlidir. 
Kaymakamlık yaşlı yardımı 

Kaymakamlık Yaşlı Yardımı

Sosyal güvencesi olmayan ve kişi başına düşen aylık gelirin 1/3’ünden daha az olan kişiler yaşlı yardımından yararlanabilirler. Kaymakamlıklara bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına giderek fiziki başvuruda bulunabilirsiniz. Yaşlı aylığı 2022 yılında 1.536 TL olarak belirlenmiş ve aylık olarak hesaplara ödenmektedir.  

Yaşlı yardımı için talepte bulunmak istiyorsanız vekilinizle beraber Kaymakamlıklara bağlı vakıflara gitmeniz yeterlidir. Yanınızda kimlik kartınızın olması istenilen belgeler arasındadır. Ayrıca bu yardımdan yararlanmanız için 65 yaş ve üstünde olmanız gerekir.  

Kaymakamlık Doğalgaz Yardımı

Kaymakamlık tarafından maddi yardımlar olduğu gibi bir de doğalgaz yardımı düzenlenmektedir. Doğalgaz yardımına başvurmak için e-devlet sistemi üzerinden Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti ekranına gelerek başvuru formunu doldurmaları gerekir. E-devlet sistemini kullanmak istemeyen kişiler de Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına giderek başvuru formunu doldurmanız gerekir.  

Başvurular onaylandığı zaman PTT şubelerine giderek faturalarınızı teslim etmeniz yeterlidir. Bu doğalgaz yardımından hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan kişiler yararlanabileceklerdir. Ayrıca kronik hastaların ve yaşam destek cihazlarına bağlı hayatlarını devam ettiren kişiler de %5 ek yardım sağlanmaktadır.   

Kaymakamlık gıda yardımı 

Kaymakamlık Gıda Yardımı

Temel ihtiyaçlarının karşılanması için gıda yardımı düzenlenmektedir. Gıda yardımları özellikle Kurban Bayramı ve Ramazan ayında yapıldığı gibi yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı yapılır. Sosyal güvencesi olmayan ve kişi başına düşen gelirin 1/3’den düşük olması halinde gıda yardımından yararlanabilirler. Gıda yardımının belirli bir miktarı yoktur. İhtiyaca göre belirlenmektedir. Gıda yardımı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kimliğinizle birlikte fiziken gitmeniz yeterli olacaktır.  

PTT 700 TL yardımını merak ediyor ve nasıl başvuracağınızı öğrenmek istiyorsanız hemen yazımıza göz atabilirsiniz.  

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Dar gelirli aileler için birçok farklı yardım çeşidi bulunmaktadır. Yardımlara başvuru yapmak için Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz gerekir. Bazı yardımlara e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Yardım başvurusunda bulunurken yardım türüne göre yanınızda bazı belgelerin olması gerekir. Genellikle kimlik kartınızın olması yeterlidir.  

Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gititkten sonra başvuru yapacağınız yardım türünü söylemeniz ve ona göre başvuru formunu doldurmanız gerekir. Başvuru tamamlandıktan sonra eğer onaylanırsa tarafınıza bilgilendirme yapılır. Ödemeleriniz ise bazı yardımlarda banka hesabınıza aktarılır. Ancak genellikle PTT şubesine giderek yardımlarınızı alabilirsiniz. Hak sahibi dışında hiç kimse yardımı alamayacağını bilmeniz gerekir.  

Kaymakamlık yardım başvurusu e-devlet

Kaymakamlık Yardım Başvurusu E-Devlet

E-devlet sistemi üzerinden birçok işleminizi kolayca halledebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden yardım başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Eğitim yardımı, doğum yardımı ve maddi yardımlar için başvurular e-devlet sistemi üzerinden gerçekleşir. Zaman kaybetmeden iki dakika içerisinde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.  

İlk olarak e-devlet hesabınıza giriş yapınız. Ardından başvuruda bulunacağınız yardımı belirlemeniz gerekir. Yardımı belirledikten sonra başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız yeterli olacaktır. 

 • Eğer eğitim yardımı için başvuru yapacaksanız Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu gerçekleştirmeniz gerekir. 
 • Maddi yardım ya da diğer yardımlar için Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti seçeneğine tıklayarak başvuru gerçekleştirmeniz gerekir. 

Ev Hanımlarına 600 TL Yardım Başvurusu

Tüm Öğrencilere 1611 TL Yardım Başvurusu – Nasıl Yapılır

Sed Yardımı Başvuru 2022 – SED Yardımı Sorgulama

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥