Kömür yardımı alanlara müjde konusu son zamanların en çok merak edilen konuları arasında yerini aldı. Sosyal yardım konusunda merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.  

Dar gelirli ailelere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından birçok kategoride yadım düzenlenmektedir. Maddi durumu olmayan ailelerin yanında olmaya devam ederek ekonomik anlamda rahatlık sağlanıyor. Gıda yardımından kira yardımına kadar birçok yardım desteği vardır. Bu yardımlardan biri de kömür yardımıdır. Kömür yardımı başvurusu yapan ve onaylanan kişilere nakdi yardım yapılacağı düşünülmektedir. Geçtiğimiz senelerde kömür yardımı alanlara para desteği de verilmiştir.   

Kömür Yardımı Şartları

Maddi durumu olmayan ailelere sağlanan yardımdan yararlanmanız için belirli şartları sağlamanız gerekir. Belirli şartları sağlayan kişiler bu yardımlara başvurabilir ve başvuruları değerlendirilmeye alınmaktadır. Şartları sağlamayan kişilerin başvuruları değerlendirilmez. Kömür yardımından yararlanmak için sağlamanız gereken şartlar şu şekildedir; 

 • Gelirin aile içinde bulunan kişi sayısına düşen miktarı asgari ücretin 1/3 oranında olması, 
 • Haneye giren gelirin muhtaçlık sınırında olması, 
 • Türk vatandaşı olan, 
 • Üzerinde kayıtlı gayrimenkul, araba, arsa olmaması, 
 • Eğer varsa fakirlik belgesi bulunan kişiler başvurularını gerçekleştirebilirler.  
Kömür Yardımı Kimler Alabilir? 

Kömür Yardımı Kimler Alabilir?

Devlet tarafından sağlanan yardımlardan yararlanmanız için belirli şartları sağlıyor olmanız oldukça önemlidir. Bu şartları sağlayan kişiler kömür yardımından yararlanabilirler. Geliri olmayan, işsiz olan, hasta ve çalışacak durumu olmayan kişilere bu yardım verilmektedir. Ayrıca belirli bir işte çalışmasına rağmen aylık geliri düşük olan ve üzerine kayıtlı herhangi taşınamaz mülkü olmayan kişiler bu yardıma başvuru yapabilir. Türk vatandaşı olmanız da aranan diğer özelliklerden biridir. Ayrıca kömür yardımı için bu şartları sağlıyorsanız Alo 144 telefon hattından, e-devlet sistemi üzerinden, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvurularını gerçekleştirebilirler.  

Kömür Yardımı Alanlara 1000 TL 2022

Kömür yardımı alan kişilere 1000 TL yardım parası da verileceği söylenenler arasında yerini aldı. Bu konu hakkında resmi birimlerden henüz bir açıklama gelmemiştir. Geçmiş senelere bakıldığı zaman kömür yardımı alan kişilere belirli miktarlarda nakdi yardım yapılmıştır. Ancak 2022 yılında kömür yardımının yanında nakdi yardım yapılıp yapılmayacağı henüz belli değildir. Gelir Yuvan yardım kapsamında dar gelirli ailelere nakdi yardım yapılmaktadır. 12 ay boyunca aylık olarak ailelere düzenli ödeme gerçekleşecek olup bu yardıma başvurunuzu gerçekleştirerek aylık 450 TL ile 600 TL arasında maddi yardımdan yararlanabilirsiniz.  

Kömür Yardımı Alanlara Para Yardımı

Kışın yaklaşmasıyla birlikte maddi anlamda zorluk yaşayan ailelere kömür yardımı düzenlenmektedir. Kömür yardımı alan kişiler için kömür miktarı iklim koşullarına ve geçmiş yıllardaki dağıtım miktarı ele alınarak hesaplanmaktadır. Kömür miktarını Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir. Geçmiş yıllarda Kömür yardımından yararlanan kişilere para yardımı yapılmıştı. 2022 yılında da kömür yardımı alan kişiler para yardımının olup olmayacağını merak etmeye başladı. 

Kömür yardımı konusunda resmi birimlerden net bir açıklama gelmemiş olup kömür yardımının yanında para yardımının olup olmayacağı konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır.   

2022 Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak 

2022 Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak

2022 yılında kış ayının yaklaşmasıyla birlikte kömür yardımı merak edilmeye başlandı. Kömür yardımı alacak olan kişiler yardımın ne zaman dağıtılacağını merak etmektedir. 2022 yılında kömür yardımı kış ayına girilmeden önce dağıtılacağı düşünülmektedir.  

Kömür miktarı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlendikten sonra kış ayına girmeden başvuru onaylanan hanelere dağıtılmaktadır. Ekim ayında ya da Kasım ayına doğru kömür yardımının dağıtılacağı düşünüleler arasında yer almaktadır.  

TC İle Kömür Yardımı Sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden yardım sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yardım başvurunuzun kabul edilip edilmediği, hangi aşamada olduğunu kolayca görmek için sosyal yardım bilgileri sorgulama ekranına giriş yapmanız gerekir. Kömür yardımını kimliğinizle sorgulamak için e-devlet sistemini kullanabilir, ALO 144 hattını kullanabilir ya da Sosyal Dayanışma Vakıflarına giderek sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden kömür yardımını sorgulamak için alttaki adımları gerçekleştirmeniz gerekir; 

 • İlk önce linkine tıklayarak e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. 
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza aldığınız sosyal yardımlar ve başvurularınız hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.  
TC İle Kömür Yardımı Sorgulama 

Kömür Yardımı Alanlara Para Yardımı Varmi

2022 yılında birçok kişi tarafından merak edilen konulardan biri kömür yardımı alan kişilere para yardımı olup olmayacağı merak edilen konular arasında yerini almaktadır. Kömür yardımı alan kişiler geçmiş senelerde para yardımı alsa da 2022 yılında bu durumun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bilinmemektedir. Resmi birimlerden bu konu hakkında açıklama gelmemiştir.  

Devlet tarafından sağlanan nakdi yardımdan yararlanmak istiyorsanız Gelirim Evden başvuru formunu doldurarak yardımdan yaralanabilirsiniz. 

Yakacak Yardımı 2022

Kış aylarında maddi anlamda zorluk yaşayan ailelere belediyeler, kaymakamlıklar ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından doğalgaz ve kömür yardımı düzenlemektedir. Yakacak yardımı almak isteyen kişiler Belediyelere, kaymakamlıklara, vakıf kuruluşlarına bizzat giderek başvurularını gerçekleştirebilirler. Yakacak yardımının miktarı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Ayrıca E-belediye sistemi üzerinden kolayca yakacak yardımı başvurusunu gerçekleştirebilirler. Başvuru için alttaki adımları takip ediniz; 

 • İlk önce linkine tıklamanız gerekir.  
 • Ardından e-devlet hesap bilgileriniz sayesinde giriş yaparak başvuru formunu doldurmanız gerekir. 
 • En alt kısımda yer alan Sosyal Yardım Türlerinden odun, kömür yardımını seçerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. 

Konu hakkında düşüncelerinizi, fikirlerinizi alt kısımda yer alan yorum kısmına yazarak bizlere iletebilirsiniz. 

Yüreğir Vakıf Nakdi Yardım Sorgulama

Sivas Belediyesi Yardım Başvurusu

Belediye Kırtasiye Yardımı Başvurusu

3 Comments

 1. kömür yardımı şartları taşıyor olabilmek için gecekonudda soğuktan donuyor olmak lazım. Şartlar çok ağır. kömür yardımı almka istiyorsam zaten doğalgazlı bire vim bile yok demektir. Acımasız olmasın artık bize bu devlet.

 2. Hülya Özkul on

  Cezaevinden covit izniyle çıktım çalışamıyorum bir oğlum var 16 yaşında lütfen yardım edin mahkum olduğum için isede giremiyorum