Kripto Para Mağdurları Ne Yapmalı

Kripto para mağdurları ne yapmalı hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Bitcoin mağdurları ne yapmalı ve Bitcoin mağdurları yorumları işte detaylar.

Kripto para mağdurları ve hangi coin alınır, devlet garantisi olmayan kripto para sisteminde sorumluluk tamamen kişiye aittir. Tüm dünyada bir kaos haline gelen kripto para mağduriyeti için kesin bir çözüm yoktur. Hukuk sisteminde özel bir düzenlemeye tabi olunamadığından sadece alacak davaları açılmıştır. Vatandaşın korunamadığı bu yasal boşlukta kripto para mağdurları ne yapmalı başlıca yol haritaları şöyle sıralanabilir:

 • Kripto para platformuna icra takibi başlatabilir. Eğer icraya konu olacak bir emtia şirket envanterine kayıtlı ise bu mallar haczedilebilir.
 • Kripto paraların hileli yollardan hesaplarından gittiği ifadesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunulabilir. Bu sayede ilgili şirket yetkililerinin nitelikli dolandırıcılık suçları kapsamında yurt dışına çıkışlarının önü kapatılabilir.
 • Tüm hesap hareketleri kayıt altına alınarak alacak davası açılabilir. Kripto para varlığı ispat edilemese dahi borsaya gönderilen paraların ilgili alacak davasına konu olması sağlanır.
 • Hukuk mahkemesine başvurularak işlemlerin hizmet karşılığında tüketici hakları mağduriyeti oluşturduğu varsayımı ile tüketici mahkemesine dava açılabilir.
 • Güveni kötüye kullanma, kişisel verilerin ihlali suçlarından dava açılarak karşı tarafın yargılanması sağlanır.
 • Diğer mağdurlarla bir araya gelinerek toplu hareket edilebilir.

Yaşanan mağduriyetin kısa tutulabilmesi için gerekli hukuksal başvuruların hızlı bir şekilde yapılması faydalı olur.

Kripto Para Mağdurları

Bitcoin Mağdurları Ne Yapmalı

Bitcoin getirisi ve fiyatındaki artışlarla birlikte yüksek kazancın yanında riski yüksek bir değerdir. Devlet tarafından tanımlanamıyor olması pek çok mağduriyeti de beraberinde getirmekte. Türk borsalarında yaşanan mağduriyetler Türk hukuk sistemi içerisinde çeşitli alacak davaları zeminine oturtularak hak aranabiliyor. Ancak yurt dışında yaşanan mağduriyetler çözümler çok daha kısıtlı ve sınırlıdır. Bitcoini borsada kalan veya dolandırılan Bitcoin mağdurları ilk olarak:

 • Kuruluşun banka hesaplarına el koydurabilirler. Mahkeme sonuçlandıktan sonra buradaki paydan hak sahiplerine dağıtım yapılır.
 • Savcılığa suç duyurusunda bulunarak uğranılan zararın tespit edilmesi sağlanır.
 • Mağduriyeti yaşatan kurumun hacze konu malları yedi emine zimmetlen dirilir. Dava sonrası bu mallarda imtiyaz hakkı mağdur kişiye geçecektir.
 • Süreç profesyonel bir ekiple birlikte yürütülmelidir. Özellikle alacak davalarında tecrübeli bir avukata bu aşamada ihtiyaç olabilir.

Bitcoin mağdurları için yapılabilecekler sınırlı olsa da mağduriyetin erken farkına varılarak hızlı aksiyon alınması, zararların azaltılmasında etkili olacaktır.

Bitcoin Mağdurları Yorumları

Bitcoin Mağdurları Yorumları

Kripto paradan hayatı olumlu yönde değişenler olduğu gibi olumsuz yönde etkisini gösterdikleri de var. Yüksek kar ederek bir gecede hayal ettiği hayata kavuşacağını sanan insanlar bir anda Bitcoin mağduru oldular.

 • İzmir’li Uğur G arabasını satarak Bitcoin almış. Herkesin büyük kazançlar sağladığını duyan Uğur G. kendisinin de böyle bir kazanç sağlayacağını düşünerek işlem yapmaya başlamış. İlk zamanlar kazanç sağladığını söyleyen Uğur G en büyük hatasının Bitcoin’ini işlem yaptığı borsada bırakmak olduğunu belirtiyor. Soğuk cüzdana aktarsaydı bugün Bitcoin’i olacağını söyleyen Uğur G batan Thodex borsası mağdurlarından.
 • Ankara’da 50 kişilik bir grup Smart Trade Coin isimli borsadan dolandırıldığını belirtti.  Mağdurların hepsi ellerindeki tüm parayı yatırım olarak buraya verdiklerini ve mağduriyetin giderilmemesi halinde zararlarının büyük olacağını belirtti. Trade yapmak için sisteme dahil odluklarını belirten mağdurlar işlem yapma becerisi geliştirmemiş hiç kimse büyük kripto para borsalarının dışında borsalara yatırımlarını aktarmasınlar dedi.

Binance TR Güvenilir mi

Kripto Para Dolandırıcılığı Türkiye

Coin Delist Olursa Ne Olur

Kripto Para Dolandırıcılığı Nereye Şikayet Edilir

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu