Kripto Para Dolandırıcılığı Nereye Şikayet Edilir detaylı bilgilendiriyoruz. Kripto Para Dolandırıcılığı Cezası nedir işte detayları.

Ülkemizde ve dünyada birçok dolandırıcılık olayları meydana gelmektedir. Son zamanlarda kripto para borsasında dönen dolandırıcılık olayları artış göstermektedir. Ülkemizdeki birçok kişi yatırım yapmak ve ana parasını katlamak için kripto para borsasına giriş yapmaktadır. Kripto para borsasında ise birçok bazı dolandırıcılık olayları olmaktadır. Dolandırıcılıkla mücadele etmek için dünya genelinde şikayet edebileceğiniz birçok kanal bulunmaktadır. Kripto para dolandırıcılığını nereye şikayet edeceğinizi bilmiyor ve merak ediyorsanız sizler için yazımızı ele aldık.

BDDK ile Bakanlık denetimine bağlı olmayan kripto paranın denetimi mümkün değildir. Mevzuatı bile bulunmayan kripto para piyasasında kurucu firmanın yapabileceği herhangi bir işlem bulunmadığı gibi kullanıcılar da dolandırıcılara karşı pek bir işlem gerçekleştiremez. Kripto para için piyasayı iyi kontrol etmeli ve oldukça bu konuya özen göstermeniz gerekmektedir.

  • Kripto para yatırımınızla ilgili karşılaştığınız dolandırıcılık durumlarında adliye giderek şikayet dilekçesi doldurmanız gerekmektedir. Cumhuriyet Başsavcılığına bizzat giderek veya avukat sayesinde başvuru yapılması gerekir.

Hangi Coin Alınır?

Uluslararası İnternet Dolandırıcılığı Nereye Şikayet Edilir

Uluslararası İnternet Dolandırıcılığı Nereye Şikayet Edilir

Uluslararası dolandırıcılık durumlarında şikayet edebileceğiniz birkaç yer bulunmaktadır. Uluslararası dolandırıcılığın önüne geçmek ve tüketicin haklarını koruması için belirli kanallarda şikayet formu veya dilekçesi oluşturabilirsiniz. Başvuru yapabileceğiniz siteleri sizler için derledik.

  • 34 ülkede tüketicinin korunması için faaliyet gösteren enconsumer.gov üzerinden şikayette bulunabilirsiniz.
  • ICPEN ile 53 farklı ülkede tüketicinin korunması amaçlanmıştır. ICPEN kanalına uluslararası dolandırıcılık olaylarını şikayet edebilirsiniz.

Kripto Para Dolandırıcılığı Cezası

Kripto para da her iki tarafında haklarının korunması gerekir. Kripto paralarda da yasal olmayan dolandırıcılık gibi suçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kripto para piyasasını bilmeyen ve bilgisayar kullanmayı çok fazla bilmeyen kişilerin dolandırıcıların tuzağına düşmektedir. Kripto parada yüksek değerde para kaybettiğiniz zaman dolandırılmış olmayabilirsiniz. Kripto para piyasası oldukça değişken bir piyasadır. Bu yüzden fazla kar oranı olduğu gibi zarar oranı da bulunmaktadır. Kripto para borsasında dolandırıldığınızı düşünüyorsanız hemen adliyeye giderek dilekçe doldurmanız gerekir. Kripto para dolandırıcılığı yapan bir kişinin alacağı ceza ise merak edilen konulardan biridir.

  • Kripto para dolandırıcılığının 6 aydan başlayarak hapis cezasına tabi tutulmaktadır. Bitcoin ile haksız para kazanılması ise 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası bulunmaktadır. Hapis cezası olduğu gibi para cezası da bulunmaktadır.

Kripto Para Mağdurları 2022

Kredi Çekip Kripto Para Almak Cezası 2022

Kripto Korku Endeksi Grafik (ANLIK) – Şuan Almak mı, Satmak mı?

Bitcoin Neden Düşüyor? Altcoin Neden Düştü Son Dakika 2022

Comments are closed.