Ortodonti nedir, diş ve çene bozukluklarının teşhis ve tedavisiyle ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Ortodontik tedavi, dişlerin çapraşıklığı, sıkışıklığı, ayrıklığı, çenelerin öne veya arkaya doğru konumlanması gibi bozuklukları gidermeyi amaçlar.

Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır

Ortodonti Nedir

Ortodonti tedavisi hastanın genel durumuna bakılarak gerçekleştirilen bir uygulamalar bütündür. Öncelikli olarak hastanın durumu incelenerek teşhis konur. Ağız ve çene bozuklukları, diş çarpıklıkları ve uyumsuzlukları gibi farklı teşhisler mevcuttur.

Ortodonti tedavisi, teşhis konulduktan sonra hastanın yaşına bağlı olarak uzmanlar tarafından belirlenen ve gerçekleştirilen bir süreçtir. Başarılı bir ortodonti tedavisi sonrasında hasta mevcut sorunundan kurtulabilmektedir.

Ortodonti tedavisi yapılırken göz önünde bulundurulan başlıca faktörler;

  • Hastanın yaşı,
  • Hastanın genel sağlık durumu,
  • Tedavi masrafları,
  • Hastanın tedavi seçenekleri arasında gerçekleştirdiği tercih.

Ortodonti Fiyatları 2024

Ortodonti fiyatları 2024 yılı itibari ile mevcut tanıya ve tedavi kanalına göre çeşitlenmektedir.  Çift çene ve tek çene tedavi fiyatları farklılaşabilmektedir. Diş teli tedavisinde tercih edilen diş teli türü, özel hastane ya da devlet hastanesi seçimi gibi faktörler fiyatlar üzerinde belirleyici olmaktadır. Ortalama 2022 ortodonti fiyatları;

Çift çene diş teli tedavisi15.000 – 25.000 TL
Tek çene diş teli tedavisi12.000 – 18.000 TL

Plak kullanımı, diş teli çeşidi gibi çeşitli faktörler ortodonti fiyatlarının değişmesine neden olmaktadır. Diş tellerinin en uygun fiyatlı olanları metal diş telleridir. Aynı zamanda devlet hastanesinde 18 yaş altı ortodonti tedavilerinde metal diş teli ile ücretsiz tedavi yapılmaktadır. Farklı diş teli türleri için ücret talep edilebilmektedir.

Özel hastanelerde ise ortodonti alanında gerçekleştirilen tedavi uygulamalarının her biri ücretlidir. Özel hastanenin ücretlendirme politikalarına bağlı olarak ortodonti fiyatları da değişmektedir.

Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer

Ortodonti tedavi süresi hastanın durumuna göre netleşen bir bilgidir. Ortodonti ana bilim dalı kapsamında gerçekleştirilen tedaviler bir süreci gerekli kılar. Diş yapısındaki bozuklukların tedavisi, diş çarpıklıklarının giderilmesi gibi tedaviler uzun süre gerektirebilmektedir. Ortalama tedavi süreleri;

  • Diş uyumsuzluklarının ve çarpıklıklarının giderilmesi: (Diş Teli Tedavisi ile) 1 yıl ile 4 yıl arası.
  • Diş uyumsuzluklarına karşı önleyici tedavi uygulamaları: 1 ile 3 ay arası.
  • Şeffaf plaka uygulamaları: 3 ile 6 ay arası.

Ortodonti tedavi süresi hastanın genel durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Dişlerin diş teline verdikleri tepki ve tedavi süresi arasındaki bağlantı hastadan hastaya tedavi süresinin farklılaşmasına neden olmaktadır.


Daha fazla ilgili içerik;

Ortodonti neyi tedavi eder?

Ortodonti, diş ve çene bozukluklarının teşhis ve tedavisiyle ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Ortodontik tedavi, dişlerin çapraşıklığı, sıkışıklığı, ayrıklığı, çenelerin öne veya arkaya doğru konumlanması gibi bozuklukları gidermeyi amaçlar.

Ortodontik tedaviler nelerdir?

Ortodontik tedaviler, dişlerin ve çenelerin hareket ettirilmesi için kullanılan çeşitli apareyler ile yapılır. Bu apareyler, hareketli veya sabit olabilir.

Ortodonti tedavisi kaç para?

Ortodonti tedavisinin fiyatı, tedavinin türüne, süresine ve kullanılan apareye göre değişir. Ortodonti tedavisinin ortalama fiyatı, 10.000-20.000 TL arasındadır.

Ortodontiye neden gidilir?

Estetik nedenler
Sağlık nedenleri
Konuşma bozuklukları