Otomatik Güncellemeleri Aç (Güvende Kalmasını Sağlayın)

Otomatik güncellemeleri aç seçeneği akıllı cihazlarda uygulamalara güncelleme gelmesi halinde sizden izin istenmeden hızlı bir şekilde güncellemenin gerçekleşmesini sağlayan bir sistem aracıdır.

Uygulamalar sürekli olarak yenilenerek güncellenir. Uygulamaların güncellenmesinin başlıca nedenleri arasında ise sistem iyileştirmeleri yatmaktadır. Daha fazla kullanıcı için daha etkin ve daha başarılı bir hizmet sunmak sürekli gündemde kalmak gibi gereklilikler güncellemeleri zorunlu kılar.

Telefon, tablet ya da bilgisayar gibi akıllı cihazların otomatik güncellemelerini açık tutarak cihazlarınızın sürekli olarak güncel kalmasını sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip edin ve android cihazlarınızın güncelleme ayarlarını değiştirin.

 • Cihaz menüsünde yer alan uygulama markete tıklayın.
 • Markette ayarlar bölümüne gidin.
 • Uygulamaları otomatik güncelle seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza gelen seçenekler arasında “Uygulamaları her zaman otomatik olarak güncelle” ya da “Uygulamaları yalnızca kablosuz bağlantı üzerinden otomatik güncelle” seçeneklerine tıklayın. Genellikle ikincisine tıklamanız tavsiye edilir.
 • Ardından otomatik güncellemeleri açmış olacaksınız. İşlem tamamlanmış olacaktır. 

Güncellemeleri Göster

Otomatik güncellemeleri aç

Güncellemeleri göster” seçeneği uygulama marketlerde hangi uygulamanın güncellenebilir olduğunu gösteren bir alandır. Telefonda bulunan uygulamaların güncellemeleri geldiğinde hangi uygulamaları güncellemek istediğinizi seçebilir ve otomatik güncelleme yapmıyorsanız güncellemeleri göster menüsü üzerinden güncelleme gerçekleştirebilirsiniz.

Telefon ya da tabletinizde yer alan uygulamaları kendi kararınız ile güncellemek isterseniz yukarıdaki maddeli anlatımda yer alan işlemleri 4. Adıma kadar takip etmelisiniz. 4. Adımda “Uygulamaları otomatik güncelleme” seçeneğine tıklamalı ve işlemi tamamlamalısınız.

Uygulama güncellemesini kapattıktan sonra otomatik olmayacağı için güncellemeleri elle takip etmeniz gerekebilir. Uygulamaların güncellemelerini takip etmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Google Play Store uygulamasına girin.
 • Uygulamanın sağ üst kısmında yer alan adınızın baş harfine tıklayın.
 • Açılan erkanda ayarlar seçeneğine tıklayın.
 • Ağ tercihleri seçeneğine girin.
 • Uygulama güncellemeleri bölümünden güncelleme tercihini seçin.

Play store üzerinde mevcut olan güncellemeleri görmek için ana ekranda yer alan uygulamalar sekmesine tıklayın. Uygulamaları ve cihazı yönetin seçeneğine tıklayarak güncelleme gerektiren uygulamaların listesini inceleyebilirsiniz.

Güncellemeleri Yapmak İstiyorum

Otomatik güncellemeleri aç

Güncellemeleri yapmak için telefonunuzun güncelleme ayarlarını değiştirebilirsiniz. İster otomatik olarak isterseniz de güncellemeleri elle yapabilirsiniz.

Cihazınızın güncellemeleri genellikle otomatik olarak yapması cihazda bazen yer sorunu yaşanmasına neden olabilir. Cihazda yer kalmaması nedeni ile uygulama indiremiyorsanız bu durumda cihazı temizlemeniz gerekir.

Cihazda yer olması halinde uygulamaları güncellemek ise oldukça kolaydır. Uygulama market üzerinde yer alan güncellemeleri denetle seçeneği ile yukarıdaki adımları takip ederek uygulamalarınızın tümünü güncelleyebilirsiniz.

Uygulamalar nasıl güncellenir

Uygulamaları güncellemek, cihazınızın güvenliğini ve performansını korumak için önemlidir. Uygulamaları güncellemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

Cihazınızın ayarlarından otomatik güncellemeleri etkinleştirin. Bu, cihazınızın yeni güncellemeler olduğunda bunları otomatik olarak indirip yüklemesini sağlayacaktır.

Uygulamalar için bildirimlere izin verin. Bu, yeni güncellemeler olduğunda sizi bilgilendirecektir.

Uygulamaların güncelleme sayfalarını düzenli olarak kontrol edin. Bu, yeni güncellemelerin olup olmadığını kontrol etmenin en iyi yoludur.

Uygulamaları manuel olarak güncelleyin. Bu, uygulamayı açıp “Güncelle” düğmesine basarak yapılabilir.

Cihazınızın ayarlarından otomatik güncellemeleri etkinleştirmek için:

 • Ayarlar uygulamasını açın.
 • Uygulamalar ve bildirimler veya Uygulamalar‘a dokunun.
 • Uygulama ve bildirimler‘e dokunun.
 • Otomatik güncellemeler‘e dokunun.
 • Uygulamaları otomatik olarak güncelle‘yi seçin.

Güncelleme Yapmak Ücretli Midir?

Uygulama güncellemek ücretli değildir. Ancak uygulama güncellemesi yaparken internet bağlantısını mobil veri üzerinden kullanıyorsanız tüketilen internet nedeni ile ücret ödemeniz gerekebilir.

Güncellemeleri Toplu Yapabilir Miyim?

Uygulama güncellemelerini toplu bir şekilde yapmanız mümkündür. Uygulama market üzerinden tümünü güncelle seçeneği ile toplu bir şekilde tüm güncellemeleri tamamlayabilir ve uygulamaların yeni sürümlerini kullanabilirsiniz.


Daha fazla ilgili içerik;

Uygulamalar güncellenmezse ne olur?

Güvenlik açıkları oluşabilir. Bu, kötü amaçlı yazılımlara ve diğer güvenlik tehditlerine karşı savunmasız hale getirebilir.
Hatalar ve performans sorunları oluşabilir. Bu, uygulamanın düzgün çalışmasını ve kullanıcı deneyimini etkileyebilir.

Otomatik güncelleme ne demek?

Otomatik güncelleme, bir uygulamanın en son sürümünü, kullanıcının herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmadan, arka planda otomatik olarak indirip yükleme işlemidir.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥