PTT Rapor Parası Sorgulama T.C. ile Nasıl Alınır?

PTT Rapor Parası Sorgulama T.C. ile nasıl alınır detaylı bilgi. PTT Rapor parası yattı mı, hesaba aktarma nasıl yapılır işte detayları.

PTT’den rapor parası nasıl alınır sorusu çalışan kişiler tarafından sıkça araştırılıyor. SGK bildiğiniz üzere çalışanların rapor ücretlerini PTT üzerinden yatırıyor. Bu noktada çalışan rapor aldığı zaman SGK bu raporun incelemesini tamamlayarak onay verir. Ardından ise SGK tarafından PTT’ye ödeme talimatları gönderilir. Ödemeler PTT’ye yansıdığı anda rapor sahibine SMS ile bilgilendirme gider. BU bilgilendirme SMS’inden sonra rapor sahibi PTT şubelerine giderek rapor ücretini alabilir.

PTT Rapor Parası Sorgulama T.C. İle

PTT rapor parası sorgulama T.C. ile e-devlet üzerinden yapılabilir. E-Devlet’e T.C ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra arama kısmına iş görmezlik rapor sorgulama yazarak işlem yapabilirsiniz. Rapor parasını sorgulamanın tek yöntemi e-devlet kanalı değildir. Bunun yanı sıra şu şekilde de rapor parasın sorgulama işlemi yapabilirsiniz;

  • ALO 170 numarasını arayarak rapor paranızı sorgulayabilirsiniz.
  • PTT şubelerine giderek T.C ve kimlik bilgileriniz ile rapor parası sorgulaması yapabilirsiniz.
  • SGK ile iletişime geçerek ya da direk SGK kurumuna giderek de rapor parası sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

PTT İçerikleri;


Ptt’ye Gitmeden Rapor Parası Nasıl Alınır

Ptt’ye gitmeden rapor parası nasıl alınır sorusu iş görmezlik ödemesi alacak herkes tarafından merak ediliyor. Çalışanların aldığı rapora dair ödemeler SGK onayından sonra PTT şubelerine yapılır. Çalışanlar bu ödemelerini sadece PTT üzerinden alabilir. Bu nedenle de PTT’ye gitmeden ödemenizi almanız mümkün olmayacaktır.

İş göremezlik ödeneği nasıl alınır
İş göremezlik ödeneği nasıl alınır

İş Göremezlik Ödeneği Nasıl Alınır

İş göremezlik ödeneği nasıl alınır sorusu sıkça merak ediliyor. Rapor parası halk arasında iş göremezlik ödeneği olarak ifade ediliyor. Bu ücreti alabilmek için izlemeniz gereken adımlar şunlardır;

  • Çalışan kişi hastaneden aldığı raporu iş verene ibraz etmelidir.
  • İşverenin muhasebe birimi bu raporu en geç 5 iş günü içerisinde SGK’ya bildirmelidir.
  • SGK sistemine rapor düşünce incelenir ve onay alır.
  • Onay sürecinden sonra SGK PTT şubelerine ilgili rapor ödemesini yapar.
  • Çalışan kişiye PTT rapor ödemesinin yattığına ilişkin SMS gönderilir.
  • Bu SMS sonrasında çalışan kişi PTT şubelerine giderek rapor parasını alabilir.

SGK Rapor Parası Sorgulama

SGK rapor parası sorgulama işlemini iki şekilde yapabilirsiniz. Bunlardan ilki direk SGK kurum şubesine giderek ayrıntılı bilgi almanızdır. Bir diğeri ALO170’i arayarak rapor parasına dair bilgi talebinde bulunmanızdır. ALO 170 üzerinden sadece rapor sahibi kimlik bilgileri ile birlikte rapor ödemesine ilişkin bilgi talebinde bulunabilir. Güvenlik nedeniyle bir başkası adına yatacak olan rapor parası hakkında sorgulama talebi karşılanmaz.

Blas S.

ali.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥