Ramazan’da 10 Kilo Nasıl Verilir (En Etkili 5 Rejim)

Ramazan ayında 10 kilo vermek, kişinin mevcut kilosuna, metabolizmasına ve uyguladığı diyete bağlı olarak değişir. Ancak, sağlıklı bir şekilde ve kalıcı olarak kilo vermek için, aşağıdaki ipuçlarını uygulayabilirsiniz:

Yazımızın ilerleyen bölümlerinde Ramazan ayında uygulayabileceğiniz kilo verdiren örnek diyetler inceleyebilirsiniz. Diyetleri uygulamadan önce mutlaka bir beslenme uzmanına danışmanız tavsiye edilmektedir.  Diyeti uygularken aşağıda yer alan hususlara dikkat etmeniz tavsiye edilir.

 • İftar ve sahur vaktinde aniden yoğun bir tüketim gerçekleştirmekten çekinin. Midenize birden yüklenmeyin.
 • Meyve tüketmekten kaçınmayın.
 • İftarda hafif yiyecekler tercih edin.
 • Ağır yağlı tatlılar yerine daha hafif tatlıları tercih edin.
 • Yemek sonrasında hareket etmeye özen gösterin.
 • İftar ve sahur arasında bol bol su için.
 • Yemek sırasında sıvı tüketiminden kaçının.

Ender Saraç tarafından da Ramazan ayında kilo vermek üzere tavsiye edilen Ramazan diyeti aslında öğünleri atlamadan ancak tıka basa da doymadan uyulması gereken bir diyettir. Ramazan ayında kilonuzu dengede tutmak ya da ideal kilonuza düşmek için aşağıda yer alan aralıklı oruç diyetini uygulayabilirsiniz.

Ramazan’da Aralıklı Oruç Diyeti Örnek Menü

Ramazan’da aralıklı oruç diyeti örnek menü aşağıda iftar ve sahurların yanı sıra ara öğünler ile birlikte derlenmiştir. Aralıklı oruç diyeti bir süre aç kalıp yemek yemeyi hedef alan bir menüdür. Aralıklı oruç diyetini uygulayarak Ramazan ayında fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Ramazan ayında aralıklı oruç diyeti uygulayacaksanız öğün saatlerinizi iyi belirlemelisiniz. Sabah 04.00 ile akşam 20.00 arası oruç döneminde hiçbir şey yiyip içmiyorsunuz. Diğer kalan 8 saatte ise aşağıda yer alan yönergeleri takip ederek aralıklı oruç uygulamasını gerçekleştiriyorsunuz. Sahurunuzu iftardan 16 saat öncesinde yapmaya özen göstermeniz gerekir.

Ramazan’da aralıklı oruç diyeti Sahur menüsü örnekleri;

 • Bir porsiyon pilav (Az yağlı), komposto, 1 bardak su.
 • Peynirli makarna (az yağlı), 1 su bardağı ayran.
 • 3 dilim az yağlı börek, şekersiz sade çay.
 • 3 dilim az yağlı börek, çay.
 • Az yağlı patates salatası. (Biber ve domates eklenebilir.)

Ramazan’da aralıklı oruç diyeti İftar menüsü örnekleri;

 • Lahana sarma, yoğurt, meyve.
 • Izgara tavuk, f porsiyon haşlanmış patates, diyet sütlaç.
 • Ispanak, meyve, yoğurt.
 • Izgara köfte, az yağlı pilav, cacık, sütlü tatlı.
 • Dolma, yoğurt, meyve.
Ramazan'da 10 kilo nasıl verilir (en etkili 5 rejim)
Ramazan’da karatay diyeti ile kilo verenler

Ramazan’da Karatay Diyeti ile Kilo Verenler

Ramazan’da Karatay diyeti ile kilo verenler diyetin ölçütlerine dikkatle uyan kimselerdir. Diyet kapsamında tüketilen porsiyonların büyüklüklerine ve porsiyonun yavaş, çiğneyerek tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Ramazan’da Karatay diyeti ile kilo verenler belirli bir diyet listesi olmadan doğru besinleri doğru zamanda tüketmek esasına dayalı olarak hareket etmektedir. Sahur boyunca süt, şekersiz çay ve ayran tüketimini tavsiye eden Karatay aslında vücudun ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda vücuda zarar vermeyecek besinlere yönelimini tavsiye etmektedir.

Ramazan’da Diyet Sahur Menüsü

Ramazan’da diyet sahur menüsü az yiyerek vücudun ihtiyaç duydukları besinleri almasını sağlayan bir menü pratiğidir. Sahurda alınan besinler sonrasında iftara kadar başka bir gıda tüketilmemesi beraberinde vücudun ihtiyaçlarının sahurda sağlanması gerekliliğini de ortaya koymaktadır.

Ramazan ayında diyet yaparken sahurda tercih edebileceğiniz bazı menü seçeneklerini yazımızda derlemiştik. Aşağıda yer alan farklı menüleri de tercih edebilirsiniz. Menüleri uygularken mutlaka porsiyonları abartmamaya ve az yağlı tercih etmeye özen göstermelisiniz. Geçelim Ramazan’da diyet sahur menüsü örneklerine;

 • 1 bardak süt, 2 dilim ekmek, 1 dilim peynir, 1 haşlanmış yumurta, meyve, su.
 • Sebze çorbası, 1 dilim ekmek, kıymalı makarna, yğurt, meyve, su.
 • 1 bardak ayran, 1 dilim börek, menemen, 1 dilim ekmek, salatalık, meyve, su. 

Daha fazla ilgili içerik;

Ramazanda 10 kilo vermek mümkün mü?

Sahurda ve iftarda sağlıklı ve dengeli beslenin
Aşırı yemekten kaçının
Bol su ve sıvı tüketin
Düzenli egzersiz yapın

Ramazan ayında hızlı kilo nasıl verilir?

Kahvaltılık gevrek
Meyve
Yoğurt
Yumurta
Kepekli tost
Tam tahıllı ekmek
Zeytin
Yeşillikler tüketerek hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

1 ay oruç tutmak kaç kilo verdirir?

1 ay oruç tutmak, kişinin mevcut kilosuna, metabolizmasına ve uyguladığı diyete bağlı olarak 2-5 kilo arasında kilo verdirebilir. Örneğin, aşırı kilolu bir kişi, Ramazan ayında sağlıklı bir diyet uygulayarak ve düzenli egzersiz yaparak 5 kiloya kadar verebilir. Ancak, normal kiloda bir kişi, Ramazan ayında sağlıklı bir diyet uygulayarak 2-3 kiloya kadar verebilir.

Başak Saroğlu

Başak, Ankara'da Elektrik Elektronik Mühendisi. Ayrıca yeni içerikler yazmayı ve paylaşmayı seviyor. basak.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥