İsveç diyeti listesi ve İsveç diyeti yapanların yorumlarını sizlere aktarıyoruz. İsveç diyeti 6. günde kaç kilo verilir ve İsveç diyeti orjinal listesini birlikte inceleyelim.

İsveç diyeti listesi, diyetisyenlerin şok diyet olarak adlandırdıkları ve vücut metabolizmasını hızlandırarak hızlı kilo vermeyi sağlayan bir diyettir. 13 günde 13 kilo verdirmeyi amaçlayan bu diyete tam olarak uyulduğunda, metabolizma hızı artırılır ve kalıcı olarak kilo verilmesi sağlanır. Temel olarak İskandinav ülkelerdeki besinlerden oluşan bu diyeti yapmak oldukça kolaydır. Sağlıklı bir kilo verme yöntemi olan İsveç diyeti listesi, doktorlar tarafından obezite hastalarına da uygulanıyor.

Doktorlar 35 yaşın üzerinde olan ve sağlık sorunu bulunan kişilerin İsveç diyetini uygulamaması gerektiğini vurguluyor. Peki bu diyet nasıl yapılıyor, hangi kurallara uymak gerekiyor? İşte merak ettikleriniz…

İsveç Diyeti Nedir

İsveç Diyeti Nedir

Son dönemlerde yaşanan pandemi sürecinde insanların eve kapanması, kilo alımını da hızlandırmıştır. Kilo verme konusunda en etkili olduğu bilinen diyet ise İsveç Diyetidir. Hemen hemen her yerde kaşımıza çıkan İsveç diyeti nedir, sorusunu yalnızca iki haftada 7 ile 20 kilo verdirmeyi hedefleyen bir diyet olarak açıklayabiliriz. Bu diyetin en önemli özelliği ise diyetten sonraki 2 yıl içinde hiç kilo aldırmıyor olmasıdır.

Az miktarda karbonhidrat ve yağ, bol miktarda protein içeren bu diyetin uygulanması için bazı kurallara dikkat etmek gerekir. Bu kuralları şöyle sıralayalım;

 • Diyet yaparken her gün mutlaka 2 litre su içilmesi gerekir.
 • 13 günden fazla sürdürülmemelidir.
 • Zorlanıyorsanız, bu diyeti 6. günde bitirebilirsiniz ancak daha öncesinde bitirmemeniz gerekir.
 • Aynı gün içinde öğlen ve akşam yemeklerinin yerleri değiştirilebilir.
 • Diyeti tekrarlamak için 3 aya ara verilmelidir. Bu süreden daha önce tekrarlanmamalıdır.
 • Ölçü ya da miktar belirtilmeyen günlerde besinler istenildiği kadar ancak abartmamak koşuluyla yenebilir.
 • Diyette yer alan sebzeler haşlanarak tüketilmeli ve ekstra soslar, yağlar, baharatlar kullanılmamalıdır.
 • Etler ya da sebzeler haşlanarak veya ızgara ile pişirilerek tüketilmelidir.
 • Diyet içerisinde anti oksidan bakımından zengin olan zeytinyağı tüketilmelidir. Tereyağı ve fındık yağı da kullanılabilir.
 • Tüketilecek olan ürünlerin organik ve sağlıklı olmasına özen gösterilmelidir.
 • Tüketilecek olan çay ve kahve sayısı belirtilenden fazla olmamalıdır.
 • Tuz tüketilmemeli, şeker tüketimi ise menüde belirtilen kadar olmalıdır.

Diyet süresince günde en az 1 saat spor yapılmalıdır.


Daha fazla diyet ve sağlıklı beslenme içerikleri;


İsveç Diyeti 4.Gün

İsveç Diyeti 4.Gün

İsveç diyeti 4. Gün, diyetin üçte birlik kısmının tamamladığı anlamına gelir. 4. Günde artık alışmaya başlarsınız ve diyet daha kolay gelmeye başlar. Bu diyeti yapanlar ilk dört günün sonunda 3 ile 5 kilo arasında kayıp yaşar. Bu kilo kaybı diyete tam olarak uymanıza ve spor yapıp yapmamanıza göre değişir. İsveç diyeti 4. Gün menüsünde artık yavaş yavaş karbonhidrat alımına geçilir. Ayrıca meyvelere ve peynire de küçük bir geçiş yapılır.

İsveç Diyeti 6. Günlük

İsveç Diyeti 6. Günlük

İsveç diyeti 6. günlük yapılabilir. İlk 6 günden sonra devam edenler, genellikle daha fazla kilo vermeye başlar. Ancak bu diyetin zor olduğunu ve yalnızca 6 gün yapabileceğinizi düşünüyorsanız, ilk 6 günün menüsünü paylaşalım;

 • Birinci gün: sabah 1 fincan kahve ve bir tane kesme şeker, öğle yemeğinde 1 katı yumurta ile 1 porsiyon haşlanmış ıspanak ve 1 adet domates, akşam yemeğinde 200 gram bir porsiyon biftek, zeytinyağlı ve bol limonlu yeşil salata tüketilmelidir.
 • İkinci Gün: sabah bir fincan kahve ve bir fincan kesme şeker, öğle yemeğinde haşlanmış ıspanak ile 1 adet domates ve 1 adet meyve, akşam yemeğinde ise 200 gram biftek, yeşil salata ve bir adet meyve tüketilmelidir.
 • Üçüncü Gün: sabah bir dilim kızarmış ekmekle birlikte 1 fincan kahve ve bir adet kesme şeker, öğle yemeğinde haşlanmış ıspanakla birlikte 1 adet domates ve 1 adet meyve, akşam yemeğinde ise 1 dilim salam, 2 adet katı yumurta ve yeşil salata tüketilmelidir.
 • Dördüncü Gün: sabah bir dilim kızarmış ekmek eşliğinde bir fincan kahve ile bir adet kesme şeker, öğle yemeğinde 1 katı yumurta, 1 adet rendelenmiş şekilde havuç, 25 gram yağsız beyaz peynir, akşam yemeğinde ise 100 gr yoğurtla birlikte 2 dilim portakalın suyu tüketilmelidir.
 • Beşinci Gün: sabah kahvaltısında limonlu olacak şekilde bir büyük rendelenmiş havuç, öğle yemeğinde 200 gram olan limonlu ve tereyağlı haşlanmış yağız balık, akşam yemeğinde ise 200 gram biftekle birlikte salata ve brokoli tüketilmelidir.
 • İsveç Diyeti 6. Günlük: sabah kahvaltısından 1 fincan kahve ve 1 adet kesme şeker, öğle yemeğinde 2 adet katı yumurta ile 1 büyük boy rendelenmiş havuç, akşam yemeğinde ise 200 gram derisi alınmış tavukla birlikte salata tüketilmelidir.

İsveç Diyeti 6. Günde Kaç Kilo Verilir

İsveç Diyeti 6. Günde Kaç Kilo Verilir

Menüye bakıldığında yapılması oldukça zor görünen bu diyet genellikle 6 gün yapılıyor. Özellikle 7.gün akşam yemeğinde hiçbir şey tüketilmemesi, diyeti yapanları oldukça yoruyor. İsveç diyeti 6. Günde kaç kilo verdirir merak ediyorsanız ve buna göre diyeti yapacağınız süreyi hesaplayacaksanız, vereceğiniz kilonun 3,5 ile 10 kilo arasında değişeceğini söyleyebiliriz.

Bu diyeti yapanlar 6 günün sonunda en az 3,5 kilo, en fazla ise 10 kilo vermiştir. Vereceğiniz kilo miktarını vücudunuzdaki yağ oranıyla, yapacağınız sporla ve diyete tam olarak uymanızla ilgili olduğunu unutmamanız gerekir.

İsveç Diyeti ile 20 Kilo Verdim

İsveç diyeti ile 20 kilo verdim diyen birinin vücudunda ödem ve çok fazla yağ olduğunu unutmamalısınız. Bu diyetin sonunda en fazla verebileceğiniz kilo 20’dir ve bu rakam genellikle obezite hastalarında görülür. Hem yağ oranının azalmasıyla hem de vücuttan ödemin atılmasıyla birlikte “İsveç diyeti ile 20 kilo verdim” demeniz mümkündür.

İsveç Diyeti Yapanların Yorumları

İsveç Diyeti Yapanların Yorumları

İsveç diyeti yapanların yorumları genellikle diyetin zor olduğu ancak sonucunun güzel olduğu yönündedir. İnsanlar genellikle tam olarak bu diyete uyamasalar da diyetin sonunda mutlaka kilo verdiğini belirtiyor. Ayrıca bu diyetle birlikte spor yaptığını söyleyen kişilerin, diyetin sonunda yüksek kilo kaybı yaşadıkları görülüyor.

İsveç diyeti yapanların yorumları arasında bu diyeti 6 gün yapanlar, genellikle 3 ay sonra tekrar yapmaya başlıyor. En başlarda ağır gibi görünün bu diyetin 6 günde bile etkisinin büyük olduğunu belirten ve yarıda kestiği için pişman olduğunu söyleyen çok sayıda kişi mevcuttur.

İsveç diyetiyle ilgili uzmanlar tarafından yapılan yorumlarda ise bu diyetin sağlık sorunu olan kişiler, 35 yaşın üzerdekiler, kalp ve tansiyon rahatsızlığı olan kişiler tarafından yapılmaması tavsiye ediliyor.

Comments are closed.