Renk Körü Testi – Online renk körlüğü Testi ve Test Ezberle

Renk körü testi ve online renk körlüğü testini sizlerle paylaşıyoruz. Renk körlüğü testi ezberleme, TSK renk körlüğü testi ve kırmızı-yeşil renk körlüğü testini birlikte inceleyelim.

Renk körü testi, renk körlüğü için bazı testler yapılmaktadır. Renkleri doğru algılayıp algılamadığınızı bu testler sayesinde öğrenebilirsiniz. Eğer testler de yeterli başarıyı sağlayamazsanız, renk körlüğünüzün bir kanıtıdır. Renk körlüğünü özellikle çocuklar için test etmemiz gerekir. Renk körlüğünde bazı renkler doğru algılanmaz. Bu renk körlüğünün tespitinde iki tane test uygulanmaktadır.

  • Tarama Testleri, Renk körlüğününüz yetersizliğini tespit ederek ne kadar olduğunu bilen detaylı testler olarak ikiye ayrılırlar.

Renk körlüğü tarama testleri en çok popüler olan bir test türüdür. Japon göz doktoru tarafından bulunmuştur. 100 yıldan daha fazla süre öncesinde gelişmiş bir testtir. En çok görme bozukluğunun yaşandığı renkleri direk tespit edilmektedir. Bu test çok sayıda dairesel görselden oluşmaktadır. Dairesel görsellerde çeşitli renkler ve farklı boyutlarda daireler bulunur. Normal görme yeteneği olan kişiler daire arasında gizlenmiş sayıyı kolayca bulabilmektedir. Fakat renk körlüğü yaşayan kişiler bu sayıları göremezler ve fark edemezler.

Ayrıntılı renk körlüğünü testleri de mevcuttur. Bu test farklı renkleri içeren küçük disklerden oluşur. Düzenleme yapmanızı isterler. Bu test renk körlüğünün türünü ve şiddetini ölçmek için kullanılan bir testtir.

Renk Körlüğü Nedir

Renk körlüğü nedir, renk körlüğü bazı insanlarda ortaya çıkan göz rahatsızlıklarından biridir. Renk körlüğünde bazı renkleri anlayamazsınız. Renk ayırdımı yapmanız oldukça zordur. Renkler arasında farkları çoğu kişi algılayamaz. Bu duruma renk körlüğü denmektedir. Özellikle bu durum kırmızı- yeşil renklerde oldukça sık görülür. Bazı durumlarda ise tüm renkler gri tonlarda gözükmektedir.

Renk körlüğü kalıtsal sebeplerden meydana gelebilir. Sonradan da meydana gelebilmektedir. Kalıtsal olarak renk körlüğü erkeklerde daha sık görülmektedir. Sonradan meydana gelen renk körlüğü ise beyinin görme merkezinde oluşan sorunlardan kaynaklı olabilmektedir. İlaçların yan etkileri buna sebep olmaktadır.

Sağlık Ocağı Renk Körlüğü Testi

Sağlık ocağı renk körlüğü testi

Sağlık ocağı renk körlüğü testi, Renk körlüğü testlerini kendiniz evde ufak testlerde bulunabilirsiniz. Eğer daireler arasındaki rakamları görmekte zorluk yaşıyorsanız sağlık merkezlerine gitmeniz gerekir.

Sağlık ocaklarında renk körlüğü testleri vardır. İlk olarak daireler arasında rakamları görüp görmediğinize bakılmaktadır. Daha sonra detaylı bir test taramasına tabi tutulursunuz. Sağlık ocaklarında detaylı test taraması olmayabilir. Uzman bir doktorla görüşmeniz daha iyi olacaktır. İlk olarak evde kendinizi test etmeye çalışmanız gerekir. Daha sonra sağlık kurumuna gidiniz. Renk körlüğünde herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Ege Üniversitesi Renk Körlüğü Testi

Ege üniversitesi renk körlüğü testi

Ege Üniversitesi renk körlüğü testi, Ege Üniversitesinin geliştirdiği sosyal sorumluluk projesi oldukça ilgi görmektedir. Renk körlüğü, astigmat gibi göz rahatsızlığı çeken insanlar için geliştirilmiş bir web sitesidir.

  • https://www.gormeduzeyim.com/ linkine tıklayarak renk körlüğü testi yapabilirsiniz. Renk körlüğü testinde daire içinde gizlenmiş rakamları bulmanız gerekir. İlk başta kolay başlar daha sonra zorlaşır. En son da ise salyangoz kıvrımlarını görüp görmediğinizi sorar. 24 tane soru vardır. Bu testlerden 23 ve daha az soruyu yanlış cevapladıysanız renk körü olma ihtimalınız vardır. 

Hastaneye gitmekten korkan insanlar için kendilerini test edebilecekleri bir web sitesi oluşturmuşlardır. Renk körlüğünün tespit edilmesinde en çok kullanılan testtir. Bu projenin amacı renk körlüğünüzü tespit etmektir. Renk körlüğünüzün olduğunu söylüyorsa testler hemen uzman bir doktora gitmeniz gerekir.

Renk körlüğü testi ezberleme

Renk körlüğü testi ezberleme, renk körlüğünde bazı renkler net bir şekilde ayırt edilmez. Renkler arasında farklar anlaşılmaz. Renk körlüğü kalıtsal veya sonradan gerçekleşebilmektedir. Kalıtsal renk körlüğü x kromozomu ile taşınmaktadır. Sonradan gelişen renk körlüğü ise beyinin görme merkezinde oluşan sorunlardan kaynaklı olmaktadır.

  • Renk körlüğünde sıklıkla görülen renklerden bazıları ise kırmızı ve yeşil renklerin karıştırılması olmaktadır. Nadiren de olsa tüm renkler gri tonlarıymış gibi de algılanabilmektedir.

Kırmızı-Yeşil Renk Körlüğü Testi

Kırmızı-yeşil renk körlüğü testi, renk körlüğü için internette birçok test bulunmaktadır. Bu testleri uygulayarak renk körlüğünüzün olup olmadığını test edebilirsiniz. Eğer testlerde başarılı olamazsanız renk körlüğünüz olabilmektedir. Pek çok insanda görülen kırmızı yeşil renkleri karıştırmaktadır. Bu durum sıklıkla görülmektedir. İnternet üzerinden bu testleri uygulayabilirsiniz. Kırmızı ve yeşil renkleri birbirine karıştırıyorsanız büyük ihtimalle renk körüsünüzdür.


Daha fazla ilgili içerik;


Online renk körlüğü Testi

Online renk körlüğü testi

Online renk körlüğü testi, renk körlüğü renkleri birbirine karıştıran insanlar için denmektedir. Bu bir hastalık değildir. Tedavisi yoktur. Renk körlüğünü internet üzerinden test edebilirsiniz. Ege üniversitesinin geliştirdiği testi internet üzerinden yapabilirsiniz.

  • Genellikle daire içinde farklı renklerde küçük daireler arasında rakamlar gizlidir. Bu rakamları düzgün bir şekilde bulabiliyorsanız renk körü değilsinizdir. Fakat daire içine saklanan rakamları görmekte zorluk çekiyorsanız renk körüsünüzdür.

Renk Körlüğü Testi En Zor

Renk körlüğü testi en zor

Renk körlüğü testi en zor, renk körlüğünün tespitinde iki farklı tarama vardır. Birincisi evde online olarak test edebileceğiniz tarama diğeri ise detaylı taramadır. Detaylı tarama yaptırarak renk körlüğünüzün türünü ve şiddetini kolayca anlayabilirsiniz. Renk körlüğü testleri ilk başta kolay başlar daha sonra zorlaşmaya başlar. Renk körlüğü bir hastalık olmadığı için tedavisi de maalesef yoktur.

  • Renk körlüğü testlerinde en zor detaylı taramadır. Detaylı taramada sizin renk körlüğünüzün türünü ve şiddetine kadar her şey ortaya çıkmaktadır. Detaylı tarama için hastanelere gitmeniz gerekir.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥