SGK borç sorgulama T.C. ile nasıl yapılır, görsel anlatım ile sizlere aktarıyoruz. SGK borcu e-Devlet’te görünür mü ve SGK prim borçları siliniyor mu, gelin birlikte inceleyelim.

SGK borç sorgulama işlemleri e-Devlet’ten ya da doğrudan SGK’nın web sitesi üzerinden yapılabilir. Böylece vatandaşlar borçlarını önceden görerek gerekli aksiyonları alabiliyor ve doğrudan web sitesi üzerinden borçlarını ödeyebiliyor.

SGK Borç Sorgulama T.C. ile

SGK borç sorgulama T.C. ile yapmak için e-Devlet platformuna giriş yapmak gerekecektir. Nitekim e-Devlet’te yer alan Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama hizmetine tıklayarak güncel SGK borçları görülebiliyor.

E-Devlet SGK Borç Sorgulama

E-Devlet SGK Borç Sorgulama

E-devlet SGK borç sorgulama işleminin nasıl yapıldığı pek çok kişi tarafından merak ediliyor. E-Devlet, vatandaşların pek çok işlemlerini yapabildiği bir sosyal platformdur. Nitekim SGK üzerinde yer alan borcu sorgulamak için aşağıdaki adımlar takip edilebilir:

  • İlk olarak e-Devlet’e giriş yapın.
  • Arama çubuğuna Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama yazın.
  • Çıkan ekranda e-Devlet sistemindeki SGK borçlarınız görünecektir.

Yukarıda yer verdiğimiz adımları takip ederek hızlı ve güvenli bir şekilde e-devlet üzerinden SGK borçlarınızı sorgulayabilirsiniz.


Daha fazla SGK içeriği;


SGK Borcu E-Devlet’te Görünür mü

SGK borcu e-Devlet’te görünür mü diye merak edenler için yanıt evet olacaktır.SGK borcunu e-Devlet’ten görüntülemek isteyenlerin ilk olarak e-Devlet üyeliğine ihtiyacı bulunuyor. Bu da yalnızca PTT şubelerinden alınacak e-Devlet şifresiyle mümkündür.

 Türkiye’nin dört bir yanındaki PTT şubelerinden birine giderek 6 TL karşılığında e-Devlet şifresi almak ve dolayısıyla e-Devlet’e giriş yaparak SGK borcunu görüntülemek mümkündür.

SGK Prim Borçları Siliniyor mu

SGK Prim Borçları Siliniyor mu

SGK prim borçları siliniyor mu sorusu özellikle 2023 Mart ayı itibarıyla hükümet kanadından yapılan açıklamalar sonrasında sıkça merak edilmiştir. Vergi Affı Kanun teklifi içerisinde SGK borçlarının silineceğine ilişkin net bir ibare bulunmuyor. Fakat bu kanun teklifinde asıl silinen borcun SGK borcundan ziyade 2 bin TL altındaki vergi cezaları olduğu biliniyor.

SGK İşveren Sistemine Nasıl Girilir

SGK işveren sistemine nasıl girilir konusu işverenlerin çalışanlarının ve kendisinin primini rahatlıkla ödeyebilmesi için sağlanmış bir kolaylıktır. Bunun için SGK’nın resmî internet sitesine giriş yapmak ve İşveren Sistemi alanına tıklayarak daha önceden alınmış olan şifreyle giriş yapmak yeterli olacaktır.

SGK İşveren Borç Sorgulama

SGK işveren borç sorgulama işlemi için Sosyal Güvenlik kurumu resmî web sitesine girerek e-SGK alanına tıklamak gerekecektir. Burada yer alan e-Borç Sorgulama hizmetine giriş yaparak işveren borçları detaylı bir şekilde sorgulanabilir.