Spotify önbellek silince ne olur hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Spotify önbellek nedir ve Spotify önbellek temizleme işte detaylar.

Spotify ülkemizde en çok tercih edilen müzik dinleme servislerinden biridir. Spotify sayesinde tüm dünyada yer alan şarkıları dinleyebilir, sevdiğiniz müziklerle çalma listesi oluşturabilirsiniz. Spotify ile müziklerinizi indirebilirsiniz. İndirdiğiniz müzikleri çevrimdışıyken de dinleme şansınız vardır. Spotify indirdiğiniz müziklere etkilemeden önbelleği silmenize olanak sağlamaktadır. Birçok kişi tarafından merak edilen konulardan birisi ise önbellek silinirse ne olur olmaktadır. Hadi gelin bakalım.

 • Spotify cihazda çok fazla yer kaplamasından dolayı zaman zaman önbelleği temizlemeniz gerekir. Önbelleği temizlediğiniz zaman cihazınızda yer açılır ve indirdiğiniz müziklere hiçbir şey olmaz. Önbellek temizlendiği zaman indirilen müziklerin silineceğine dair korkusu olan kullanıcılar gönül rahatlığıyla önbelleklerini temizleyebilirler.

Spotify Önbellek Nedir

Spotify cihazlarda oldukça fazla yer kaplamaktadır. Bunun sebebi ise önbellektir. Peki bu önbellek dediğimiz kavram nedir? Ön bellek çalışmakta olan uygulamaya ait komutların ve verilerin geçici bir süre içinde saklandığı yer olarak bilinmektedir. Spotify uygulaması da çok fazla önbellek kaplamaktadır. Bunun iki tane sebebi vardır.

 • Spotify uygulamasında indirdiğiniz parçaların yer aldığı önbellek vardır. Bir de müzik indirmeseniz bile çevrimiçiyken dinlediğiniz müzikler önbelleğe kaydedilir. Bunun sebebi bir daha ki dinleme gerçekleştiğinde akışta bu müziklere görebilmeniz için kaydeder. Dinlediğiniz müzikle bir daha karşılaşmanıza olan sağlayan önbellektir.

Spotify Önbellek Temizleme

Spotify Önbellek Temizleme

Spotify uygulamasında önbellekten kaynaklı cihazda oldukça fazla yer kaplanmaktadır. Spotify uygulamasında önbelleğinizi sildiğiniz zaman indirmiş olduğunuz müzikler silinmez. Bu yüzden önbelleğinizi sıkça temizlemenizde fayda vardır. Spotify uygulamasında önbellek temizleme işleminin nasıl gerçekleşeceğini bilmiyorsanız sizler için ele aldık.

İphone ve Android kullanıcılar önbelleklerini temizlemek için şu adımları takip edebilir.

 • İlk olarak Spotify uygulamasına giriş yapınız.
 • Spotify uygulamasında yer alan Ana Sayfaya geliniz.
 • Ana sayfa da yer alan sağ üst kısımdaki Ayarlar seçeneğine tıklayınız.
 • Ayarlar seçeneğini açtığınız zaman sayfanın orta kısmında yer alan Depolama seçeneğine geliniz.
 • Depolama seçeneğinin altında yer alan Önbelleği Temizle seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. İndirilenlerin tümünü kaldır seçeneğine tıklarsanız tüm şarkıların ve çalma listeleriniz kaldırılır. Sadece önbelleği temizlemeniz yeterli olacaktır.

Bilgisayarınız için önbellek temizleme işlemlerinizi gerçekleştirecekseniz şu adımları takip ediniz.

 • Uygulamayı açın. Sağ üst kısımda yer alan Ayarlar seçeneğine tıkla.
 • Alt kısımda yer alan Gelişmiş Ayarları Göster seçeneğine tıkla.
 • Önbelleğin nereye kaydedildiğini bulmak için Çevrimdışı Şarkı Depolamaya kadar git ve klasörün nerede olduğunu bulduktan sonra bilgisayarındaki o klasöre git.
 • Klasörde yer alan dosyaları silmen yeterli olacaktır.

Daha fazla ilgili içerik;


Spotify Çok Yer Kaplıyor

Spotify uygulaması en çok sevilen müzik dinleme platformlarından biridir. Ülkemizde birçok kişi tarafından sevilen ve tercih edilen bu uygulamada bazı sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Spotify uygulaması cihazınızda çok fazla yer kaplayabilir. Spotify çok fazla yer kapladığından dolayı birçok kullanıcı bu durumdan rahatsız olduklarını dile getirmiştir. Aslında Spotify uygulamasının bu kadar çok yer kaplamasının sebeplerinden birisi önbellektir. Önbelleği temizleyerek cihazınızda yer açılmasını sağlayabilirsiniz. Önbellek Spotify uygulaması hakkında tüm verileri kaydettiği için büyük yer kaplamaktadır. Haftada bir kere önbelleği temizlemeniz ya da müzikleri indirerek dinlemeniz yeterli olacaktır.

Spotify Otomatik İndirme Kapatma

Spotify her geçen gün yeni özellikler ile karşımıza çıkmaktadır. Spotify ile müziklerinizi indirerek çevrimdışı bir şekilde dinleyebilirsiniz. Premium albümleri, çalma listelerini dilediğiniz gibi indirme imkanınız vardır. Spotify uygulamasından otomatik indirme işlemi yoktur. Spotify üzerinden şarkıları tek tek indiremezsiniz. Sadece istediğin şarkıları çalma listesine ekleyip oluşturduğun çalma listesini indirebilirsiniz.