Tapu Kadastro Ada, Parsel Sorgulama

Tapu kadastro parsel sorgulama hizmeti sayesinde bütün işlemler güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Tapu kadastro (TKGM) aracılığı ile internet üzerinden kolay bir şekilde sorgulama yapılmaktadır. İnternet aracılığı ile yapmak istemeyen kişilerde tapu kadastroya giderek sorgulama yapmaktadır. Parsel, sınırları belirli bir arazinin bölümüne verilen isim olmaktadır.

Parsel sorgulama işlemleri günümüzde büyük bir öneme sahiptir. Parsel sorgulama için iki farklı uygulama kullanılabilir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte parsel sorgulama işlemleride hız kazanmıştır. Bu açıdan bakıldığında online bir şekilde parsel sorgulama yapılabilecek iki farklı yer bulunur. Bu araçlar sayesinde güvenilir bilgi elde edilebilmektedir.


Tapu Kadastro ada parsel sorgulama nasıl yapılır?

Tapu Kadastro ada parsel sorgulama, Türkiye’deki tapu ve kadastro bilgilerini çevrimiçi olarak sorgulamanıza olanak tanıyan bir hizmettir. Bu hizmet sayesinde, bir ada ve parsel numarası girerek, ilgili arsanın sahibini, imar durumunu, kullanım amacını ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Tapu Kadastro ada parsel sorgulama işlemini, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün web sitesi veya mobil uygulaması üzerinden yapabilirsiniz.

Ada ve parsel nasıl sorgulanır?

Ada ve parsel sorgulama işlemini, aşağıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz:

  1. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün web sitesine veya mobil uygulamasına giriş yapın.
  2. “Ada ve Parsel Sorgulama” sayfasına gidin.
  3. İl, ilçe, mahalle ve ada numarasını girin.
  4. “Sorgula” düğmesine tıklayın.

Parsel no ile kime ait?

Parsel no ile kime ait olduğunu öğrenmek için, tapu ve kadastro sorgulama hizmetini kullanabilirsiniz. Bu hizmet sayesinde, bir parsel numarasını girerek, ilgili arsanın sahibini öğrenebilirsiniz.

Parsel sorgulama programı nasıl indirilir?

Tapu ve kadastro sorgulama programı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilmiş bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde, bilgisayarınızdan tapu ve kadastro bilgilerini sorgulayabilirsiniz.

Parsel sorgulama programını indirmek için, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Haritadan ada parsel nasıl bulunur?

Haritadan ada parsel bulmak için, Google Earth veya MapQuest gibi bir harita uygulaması kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde, bir ada ve parsel numarasını girerek, ilgili arsanın konumunu harita üzerinde bulabilirsiniz.

1 parsel ne kadar eder?

Bir parselin değeri, arsanın konumuna, büyüklüğüne, imar durumuna ve diğer faktörlere göre değişmektedir. Genel olarak, şehir merkezindeki arsaların değeri, kırsal alandaki arsalardan daha yüksektir.

Arsa sahibi nasıl öğrenilir?

Arsa sahibini öğrenmek için, tapu ve kadastro sorgulama hizmetini kullanabilirsiniz. Bu hizmet sayesinde, bir parsel numarasını girerek, ilgili arsanın sahibini öğrenebilirsiniz.

Bir tarlanın imar durumu nasıl öğrenilir?

Bir tarlanın imar durumunu öğrenmek için, tapu ve kadastro sorgulama hizmetini kullanabilirsiniz. Bu hizmet sayesinde, bir parsel numarasını girerek, ilgili arsanın imar durumunu öğrenebilirsiniz.

Internetten tapuya nasıl bakılır?

Internetten tapuya bakmak için, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu sitede, tapu ve kadastro bilgilerini sorgulayabilir, tapu kayıtlarını görüntüleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Tapunun çıkıp çıkmadığını nasıl öğrenebilirim?

Tapunun çıkıp çıkmadığını öğrenmek için, tapu ve kadastro sorgulama hizmetini kullanabilirsiniz. Bu hizmet sayesinde, bir parsel numarasını girerek, ilgili arsanın tapu durumunu öğrenebilirsiniz.

Ada numarasi nasil bulunur?

Ada numarasını bulmak için, tapu ve kadastro sorgulama hizmetini kullanabilirsiniz. Bu hizmet sayesinde, bir parsel numarasını girerek, ilgili arsanın ada numarasını öğrenebilirsiniz.

90 parsel ne demek?

90 parsel, imarsız bir parseli ifade eder. 90 parsel, imar planında herhangi bir kullanım alanı ile tanımlanmamış bir parseldir. Bu nedenle, 90 parsel üzerine herhangi bir yapı inşa edilemez.

Parsel sorgulama indir

Parsel sorgulama indir işlemi için e-devlet ve TKGM uygulamaları indirilebilmektedir. Bu uygulamalardan parsel sorgulama ve ada pasel sorgulama adına tüm işlemler güvenli bir şekilde yapılabilir.

Tapu kadastro ada, parsel sorgulama

Tapu kadastro ada, parsel sorgulama


Daha fazla ilgili içerik;


Tapu Kadastro Sorgulama

Tapu kadastro parsel sorgulama

Tapu kadastro sorgulama ile ada pasel ve parsel ile ilişkili bütün detaylar sorgulanabilmektedir. Parselin kime ait olduğu ve parsel numarası dair tüm detaylara ulaşılmaktadır. Sorgulama işlemleri TKGM uygulaması üzerinden de gerçekleştirilirken, tapu kadastro müdürlüklerinde de yapılabilmektedir. Kişiler başkalarına ait tapu bilgilerine ulaşması mümkün değildir. Sadece kendi bilgileine erişim sağlamaktadırlar.

T.C İle Tapu Sorgulama

Tapu kadastro parsel sorgulama

T.C ile tapu sorgulama yapmak isteyen kişilerin gerçekleştirmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  • E-devlet şifresi almak
  • E-devlete giriş yapmak
  • Arama butonuna Tapu sogulama yazmak
  • Takbis sistemine giriş yapmak

T.C. ile e-devletten sorgulama yapılabilmektedir. E-devlet şifresi olmayan kişilerin PTT aracılığı ile şifreyi alması gerekir. E-devet şifresi almadan sorgulama yapılamamaktadır. Takbis bölümünden tapu sorgulama hizmeti dahilinde yer alan her detay mevcuttur. Takbis bölümünde gerekli olan tüm hizmetler vardır.

Başkasına Ait Tapu Sorgulama

Başkasına ait tapu sorgulama yapılamamaktadır. Bu yasal olarak uygun değildir. Tapu sorgulama kişinin kendi üzerine olan tapularda yapılmaktadır. E-devlet veya TKGM’de başkasına ait tapu sorgulama işlemi yapıması olanağı mevcut değildir.

Kişisel verilerin korunması kanununu ihlal etmesi sebebi ile geçtiğimiz yıllarda iptal edilen bir uygulama olmuştur. Başkalarına ait tapu bilgilerine belirli meslek grupları ulaşabilir. Örneğin avukatar bu bilgileri kolaylıkla elde edebilmektedir. Ancak bu inceleme ve sorgulama belirli bir ücret karşılığında yapılmaktadır.

Blas S.

ali.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥