Tekne orucu çocukların öğlen ezanına kadar tuttukları oruçtur. Tekne orucunun amacı çocukların farz olan oruç ibadetine alışmaları, nefislerini terbiye etmeleri ve duygularını kontrol edebilmeleri için tutulan bir oruçtur. Tekne orucunun tutuluş şekli ise;

  • Sabah ezanından önce yemek yenir.
  • Ezan ile birlikte “Niyet ettim tekne orucu tutmaya.” Diyerek niyet edilir.
  • Ertesi gün öğlen ezanına kadar oruç tutulur. Hiçbir şey yiyilip içilmez.
  • Öğlen ezanı ile birlikte tekne orucu tamamlanır. Oruç açılır.

Recep Ayında Hangi Günler Oruç Tutulur

Tekne Orucu Nedir

Tekne orucu çocukların tüm gün oruç tutmakta güçlük çekmeleri nedeni ile oruca alıştırılmaları için tutulan yarım günlük oruçtur. Oruç tüm Müslümanlar için 5 büyük farzdan biridir. Oruç tutmanın önemini ve farz olduğunu çocuklara anlatmanın en kolay yolu da onları Ramazan ayında oruçla görevlendirmektir.

Tekne orucu ile çocukların oruca alışmaları sağlanır. Çocukların oruç ibadetinin önemini anlamaları ve orucu nasıl tutmaları gerektiğini anlamaları, oruç niyetini öğrenmeleri için tekne orucu öğretici bir oruç olarak çocuklara öğretilir.

Tekne Orucu Kaç Yaşına Kadar Tutulur

Tekne orucu çocuğun ibadetler ile sorumlu tutulduğu ergenlik çağına kadar tutulabilir. Çocuğun namaz ile sorumlu tutulduğu ergenlik çağından itibaren tüm farzlar ile sorumlu tutulduğu da unutulmamalıdır. Bu noktada tekne orucu çocuğun farzlar ile sorumlu tutulduğu ergenlik dönemine kadar tutulabilmektedir.

Tekne orucunun çocuk tarafından tutulması çocuğun duygularını kontrol etmesine ve iradesini güçlendirmesine yardımcı olur. Bu nedenle hem nefsi kontrol hem de duyguları kontrol için tekne orucunun çocuklara büyük faydaları vardır.

Tekne Orucu Nasıl Tutulur

Tekne Orucuna Neden Tekne Denir

Tekne orucunun adının hikayesi oldukça ilginçtir. Ramazan aylarında eski zamanlarda mutfaklar büyük ekmek tekneleri olurdu. Bu teknelerde bulunan ekmekler ise oruç tutmakta zorlanan çocukların her zaman gözünün kaldığı ortak bir şeydi.

Tekne içinde yer alan ekmekleri dayanamayarak yiyen çocuklar ekmekleri yerken büyük teknelerin arkasına saklanırdı. Çocukların orucu tamamlayamayıp ekmek yediğini gören büyükler de çocuk tekne orucu tuttu derlerdi. Tekne orucunun adı buradan gelmektedir.

Tekne Orucu Niyeti Nasıl Yapılır

Tekne orucu niyeti çocuğun tekne orucu tutmak üzere niyetlenmesidir. Gece tıpkı normal oruç tutan ebeveynleri gibi yemek yiyen çocuk sonrasında ezan ile birlikte niyet ederek tekne orucuna niyetlenir. Tekne orucu ise öğlen ezanının okunması ile birlikte biter. Tekne orucu niyeti;

“Niyet ettim Allah’ım senin rızan için tekne orucu tutmaya.” Şeklinde olmalıdır. Niyetin dualar ile uzatılması mümkündür.

Tekne orucu nasıl tutulur?

Tekne orucu, çocukların Ramazan ayında oruca alıştırmak için yapılan bir uygulamadır. Bu oruçta çocuklar, öğle vaktine kadar aç ve susuz kalırlar. Sahurda yemek ve su içmezler. Öğle vakti ise iftar eder ve oruçları sona erer.

Tekne orucu tutarken su içilir mi?

Tekne orucunda su içilmez. Oruç tutma yaşı gelmemiş çocuklar için bu, oruca alışmalarına yardımcı olur.

Tekne orucu tutarsak ne olur?

Tekne orucu tutmak, çocuklara oruç tutmanın manevi anlamını ve zorluklarını öğretmeye yardımcı olur. Ayrıca, çocukların dini değerlere ve geleneklere olan bağlılıklarını artırabilir.

12 yaşında oruç tutulur mu?

12 yaşında oruç tutmak, İslam’a göre farz değildir. Ancak, 12 yaşından sonra erkek çocuklar ve 9 yaşından sonra kız çocuklar, oruca hazır olduklarını düşünüyorlarsa oruç tutabilirler.

13 yaşında tekne orucu tutulur mu?

13 yaşında tekne orucu tutulabilir. Bu, çocuklara oruca alışmalarına yardımcı olur.

Tekne orucunda sahura kalkılır mı?

Tekne orucunda sahura kalkmak şart değildir. Ancak, çocuklara sahur yapmayı öğretmek için sahura kalkmaları teşvik edilebilir.

Tekne orucu öğleden sonra tutulur mu?

Tekne orucu, öğleden sonra tutulmaz. Bu oruç, öğle vaktine kadar tutulur.

Yetişkin biri tekne orucu tutabilir mi?

Yetişkin biri tekne orucu tutabilir. Ancak, bu oruç farz olmadığı için, yetişkinlerin tekne orucu tutması zorunlu değildir.

Oruçluyken Mide Yanması Nasıl Geçer

Ramazan’da 10 Kilo Nasıl Verilir

Ramazanda Kpss Nasıl Çalışılır

Leave A Reply