Tevekkül Ne Demek – Allah’a Tevekkül Etmek Nasıl Olur?

Tevekkül ne demek hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Tevekkül nedir nasıl yapılır ve Allah’a tevekkül ne demek işte detaylar.

İslam aleminin sürekli telaffuz ettiği tevekkül Allah’a olan güvendir. Tevvekkül eden kişi yaşadığı olaylar için elinden geleni yapar sonrasında Allah’ın verdiği kadere razı olur.

Tevekkül ne demek, Tevekkül Vekil kelimesinden türemiştir. Kişinin uğraşları ile sonucunu Allah’ın verdiğine razı olması olarak Kuran-ı Kerim’de de geçmektedir.

Ayyuk Ne Demek

Tevekkül Nedir Nasıl Yapılır

Allah’a güvenmek anlamında kullanılan tevekkül Arapçadan geçmiştir ve vekl kökünde türemiştir. Birisine güvenene mütevekkil güvenilene ise vekil denilmektedir. Kişinin kendisini Allah’a teslim etmesi ile tevekkül yapılmış olur.

Tevekkülün belirleyici olmasında Talak suresinin başında geçen Allaha tevekkül eden kimseye O’nun kafi geleceği ve Allah’ın mutlaka emrini yerine getireceği bildirildiğidir. Bu anlamda kişilerde dualarında tevekkül eder. Nitekim Resullullah’ın bir duası da ön plana çıkar. Teveccüh namazı sırasında “Allah’ım sana teslim oldum, sana inandım, sana tevekkül ettim, sana yöneldim”

Allah’a Tevekkül Ne Demek

Allah’a tevekkül etmenin etmenin tek bir yolu yoktur. Günlük yaşamamız içerisinde en küçük bir işimizde bile bizler tevekkül etme yoluna gideriz. Elimizden gelen her şeye yapmamıza rağmen bunu Allah’a havale eder sonucunun Allah’tan geleceğine inanırız. Bu sebeple ki bir çok insandan “Hasbunallahu ve ni’mel vekil” cümlesini duyarız. Bu duanın anlamı da Allah bize yeter, O ne güzel vekildir.

Allah’a Tevekkül Etmek Nasıl Olur

Allah’a Tevekkül Etmek Nasıl Olur

Allah’a tevekkül etmenin tek yolu dua etmektir. Bu dualar farklı sureler ile de yapılabilir. Allah’a olan güveninizin temelidir. Bazen kişiler işi için uğraş görmeden tevekkül etmeye çalışır. Ancak çaba bu anlamda da önemli bir husus.

Tevekkül Örnekleri

Toplumda yaşanılan bir çok tevekkül söz konusudur. Tedbir ve çalışma olmadan tevekkül de olmaz. Bu anlamda bazı tevekkül örnekleri şunlardır;

  • Öğrencinin çok çalışması sonrası iyi not alabilmek için Allah’a güvenerek dua etmesi
  • Ev ve araba almak için borca giren kişi de tevekkül yapmış olur.
  • Emanet bırakılanın başına bir şey gelmemesi için edilen dua da tevekkül olur.
  • Hastanın iyeleşmesini beklemek tevekküldür.
  • İşe yapılan başvuru ile işe alınmayı beklemek tevekküldür.

Feminist Ne Demek

Deist Ne Demek

Parodi Nedir

Ateist Ne Demek

googlehaberler