Üç Aylar Tesbihi Abdestsiz Çekilir Mi Diyanet

Üç aylar tesbihi abdestsiz olarak çekilebilmektedir. Tüm tesbih ve zikirlerin abdestsiz bir şekilde çekilebildiği bilinmektedir. Bu nedenle tesbih çekerken abdest almak zorunlu değildir. Ancak tesbihin maneviyatını yükseltmek ve her daim temiz olmak amacıyla abdest alınarak tesbih çekilmesi daha çok tavsiye edilmektedir.

Üç aylar tesbihi de mübarek üç aylarda çekilmesi tavsiye edilen tesbihlerden oluşmaktadır. Bu teşbihler;

  • 111 defa “Allahümme Salli Ala Muhammed.”
  • 1660 defa “Ya Allah”
  • 1100 defa “La ilahe İllallah”
  • 100 defa “La ilahe İllallah Muhammedürresulullah”
  • “Allahümme Barik Lena Fi Recebe ve Şaban, ve Belligna Ramazan” (Recep ayına girerken)
  •  100 defa “Sübhanallahil hayyil kayyum” (Recep ayının ilk 10 günü)
  • 100 defa “Sübhanallahil Ehadissamed” (Recep ayının ikinci 10 günü)
  • 100 defa “Sübhanallahil Gafurir Rahim” (Recep ayının son 10 günü)

Üç Aylar Tesbihi Nasıl Başlanır

Başı Açık Tesbih Çekilir Mi?

Evet. Başı açık tesbih çekilebilir. Tesbihin hayatımızın her alanında kendini göstermesi sürecinde her daim başı kapalı olmayan hanımların sıkça sorduğu bir soru da başı açık tesbih çekilir mi sorusudur.

Dinen başı açık bir şekilde tesbih çekmenin herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak başı açık tesbih çekmek çekilen tesbihin uhreviyatını azaltabileceği yönünde endişeler de mevcuttur.

Başı açık bir şekilde tesbih çekmek dinen uygundur. Ancak daha sağlıklı bir şekilde tesbih çekmek isteyen kadınların başları örtülü ve abdestli bir şekilde tesbih çekmeye niyetlenmeleri tavsiye edilir.

Adetliyken Tesbih Çekilir Mi?

Evet. Kadınların her ayın belirli günlerinde yaşadıkları adet hali sırasında abdest almaları mümkün değildir. Bu durumda adetliyken tesbih çekmek ve zikir çekmek için abdest almak mümkün olmaz. Adetliyken tesbih çekmenin hiçbir sakıncası yoktur.

Adet halinde iken bol bol zikir ve tesbih çekilmesi Allah’ın anılması tavsiye edilmektedir. Kadınların namaz kılamadıkları adet hallerinde iken kendilerini diri ve inançlarına bağlı tutmak için zikirlerini bırakmamaları da verilen tavsiyelerden bir diğeridir.

Abdestsiz Okunan Zikirler

Tüm zikirler abdestsiz iken okunabilir. Zikirlerin çekilirken abdestli olması ve kıbleye doğru dönmesi daha çok tavsiye edilmektedir. Ancak zikir okumak için abdest almak zorunlu değildir. Ezberden Kur’an-ı Kerim okumak için de abdest almak gerekmez.

Abdest almak zikir çekilmeden önce yapılması tavsiye edilen ancak yapılmazsa da zikir çekilmesine engel olmayan bir durumdur. Müslüman her daim temiz olmalıdır. Temizliğin imandan geldiği esası ile birlikte hareket etmelidir. Müslüman bir kimsenin abdestsiz dolaşmaması da tavsiye edilir. Ancak abdest olmadan da zikir çekmekte hiçbir sakınca yoktur. (Kaynak: Nurettin Yıldız)

Ramazan Bayram Namazı Saat Kaçta

Ramazan’da 10 Kilo Nasıl Verilir

Ramazanda Kpss Nasıl Çalışılır

Yusuf Saroğlu

Sizin için blog yazıları paylaşıyorum. Soru ve önerilerini aşağıya yazabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aradığın burada

Başa dön tuşu