Ukrayna – Rus savaşı küresel ekonomiyi deriden etkilemeye devam ediyor. Bu etkilerden kripto paralarda nasibini almış durumda. Savaş ile birlikte dijital paraların geleceğini analiz etmek yorumda bulunmak çok karışık bir durum alsa da savaşın seyrini değiştirecek ihtilaf haberlerinin gelmesiyle olumlu bir havanın esmesi bekleniyor.

Ekonomi haberleri Rus – Ukrayna savaşına kilitlenmiş durumda. Bu durum olumsuz etkileyen küresel ekonominin yanında dijital paraları da derinden etkiledi. Rusya’ya yapılan ekonomik yaptırımlar ile  özellikle Rus halkının yükselen enflasyon ile düşen parasının değerini korumak için yatırımını dijital paralara yatırdığı biliniyor. Zira son zamanlarda Rus halkının yatırımları da istatistiklere yansıdı.

Rus Kurumlarının Uluslararası Ödemeleri

Ukrayna Rus savaşındaki duruma üç taraftan bakmak gerekiyor. Tamamen bozulan bir Ukrayna bankacılık sistemi ile ödeme sistemlerinin ortadan kalmış olması. Rus ekenomisinin önemli miktarda zayıflaması ile birlikte bankacılık işlemlerinde aldığı önlemler ve diğer ülkelerin bu ekonomik duruma olan bakış açısı. Savaş sonrası özelikle Ukrayna’da ödeme sistemlerinin gelişmesinde büyük rol oynayacak olan dijital paralar değerini artırabilir. Bu artışa Rus vatandaşlarının katılımının da etkisi olacaktır. Özellikle Rus Oligarkların paralarını dijital para borsalarında olup olmadığı da araştırma konusu.

Hangi Coin Alınır?

Rus Kurumlarının Uluslararası Ödemeleri

Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımlar ödemelerde büyük engeller oluşturuyor. Bu anlamda Rus zenginleri ve kuruluşları ödemelerde yaptırımla karşılaşması nedeniyle blockhain ödeme zincirinden faydalanarak yapmasının da önü açılmış olabilir. Nitekim bununla ilgili olarak geçtiğimiz gün ABD’li senatör Elizabeth Warren Rus kripto para işlemlerinin engellenmesi için ABD Kongresine yasa tasarısı vermişti.

Ukrayna Savaşta Bağışları Kripto Paralar İle Aldı

Kripto Para ile oluşturulan Blok zincirinin varlığının asıl nedeni merkezi olmayan ancak güvenli bir ağda dağıtılan ödeme altyapısı oluşturmak. Bu anlamda ortaya atılan projeler de önem kazanıyor. Bu sayede kişi ve kurumlar ile ülkelerin dolar yada başka bir para birimine ihtiyaç duymadan uluslar arası alanlarda sorunsuz ödeme yapabilme, finansal hizmetleri yürütülmesini sağlamak istenilen husus.

Ukrayna savaş esnasında kripto varlıklar ile ilgili olarak yardımda ve bağışlar yapılmasını da talep etti. Nitekim bu talep ile birlikte yaklaşık 100 milyon Euro alındığı da biliniyor.

WZRD Coin Nedir? Wizardia Coin Geleceği ve Yorumlar

Cardano (ADA) Coin Stake Kazançları Katlıyor

Shiba Coin Ödemelerin Yolunu Açtı

Comments are closed.