Ulusal hane ziyareti yardım programı başvurusu yapmanıza gerek yoktur. Çünkü ziyaretler başvuruya açık şekilde yapılmıyor. Ulusal hane ziyareti programı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen bir projedir. Bu proje kapsamında bakanlığa bağlı çalışanlar haneleri tek tek ziyaret ederek ihtiyaç sahiplerini saptıyor.

Genelde SHM, ASDEP ve SYDF personelleri hane görüşmelerini sağlıyor. Bu proje ihtiyaç sahibi ailelere daha hızlı ve yerinde düzenli destek sağlamak amacıyla hayata geçirilmiştir. Bakanlık sistemde kayıtlı olan düzenli ya da geçici yardımlar alan ve yardım başvurularına ulaşmakta güçlük çeken vatandaşların ziyaret edilmesini sağlıyor.

Ulusal Hane Ziyareti Yardım Programı Nedir?

Ulusal hane ziyareti yardım programı nedir, ne zaman hayata geçirildi soruları sıklıkla merak ediliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Ulusal hane ziyareti programının içeriği ve detayları kısaca şu şekildedir;

  • Ulusal hane ziyareti yardım programı ihtiyaç sahibi dar gelirli ailelerin daha hızlı tespit edilmesi ve yardım süreçlerinin daha hızlı işlemesi adına başlatılmıştır.
  • Bu program kapsamında sistemde kayıtlı olan dar gelirli aileleri doğrudan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı çalışan personeller ziyaret ediyor.
  • Bu görüşmeler ortalama 30 dakika kadar sürüyor.
  • Görüşme sırasında görevliler hanedeki ihtiyaç durumunu saptamak için birtakım sorular yönelterek cevapları kaydediyor.
  • Alınan tüm cevaplar ve bilgiler bilişim sistemi üzerinden kayıt altına alınarak daha sonra tekrar gerekli durumda izlenebiliyor.

Bu görüşme sistemi sayesinde ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçları yerinde tespit edilerek ilgili yardım programları için başvuruları alınıyor.

Ulusal Hane Ziyareti Yardım Şartları

Ulusal Hane Ziyareti Yardım Şartları

Ulusal hane ziyareti yardım şartları dar gelirli ve gerçek ihtiyaç sahibi olmak şeklinde yansıyor. Bu program kapsamında tespitler doğrudan bakanlık personelleri tarafından yerinde yapıldığı için genel şartlar konusunda açıklama yapılmamıştır. Ancak herhangi bir gelirin olmaması, SGK’lı bir işte çalışmıyor olmak, hane toplam gelirinin açlık sınırının altında olması gibi şartların analiz edildiği düşünülüyor.

Ulusal Hane Ziyareti Yardım Ne Zaman Yatar?

Ulusal hane ziyareti yardım ne zaman yatar sorusunun net bir cevabı bulunmuyor. Bakanlık görevlileri yerinde tespit için öncelikle adresinize ziyaret ederek ve ihtiyaç durumunuzu saptar. Uygun görülmesi halinde başvurunuz sisteme kaydedilir. Gerekli analiz ve değerlendirme süreci ortalama 14 ile 30 iş günü arasında yoğunluğa göre değişiyor. Onay aldıktan hemen sonraki ilk ödeme döneminde ise hesabınıza yansır.

Aile Destek Paketi Ne Kadar Oldu?

2023 yılının başında Aile ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından hayata geçirilen aile destek paketi ödemeleri 450 TL ile 60 TL arasındaydı. Yapılan yeni zamla beraber bu tutar en düşük 850 TL en yüksek 1250 TL şeklinde açıklandı.

Aile Yardımı Aldığımı Nasıl Öğrenirim?

Aile ve sosyal hizmetler bakanlığına bağlı nakdi aile yardımının başvuru sorgulamasını e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-devlet şifrenizle giriş yaparak ana sayfadaki kutucuğa ‘’Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama’’ yazarak görüntüleyebilirsiniz.

Kasım Ayı Sosyal Yardım Ödemeleri Ne Zaman Yatacak?

Birlikte Başaracağız Yardım Başvuru Formu

1250 TL Yardım Parası Başvurusu – Sosyal Yardım Parası Sorgulama