Yılbaşında Sosyal Yardım Var Mı – Yeni Yıl Yardım Başvurusu Var mı?

Sosyal yardımlar yılbaşının yaklaşması ile birlikte ihtiyaç sahibi vatandaşlar tarafından da merak konusu olmaya başladı. Çeşitli sosyal yardımlar ile gıda kolisi, yakacak yardımı, doğalgaz desteği, elektrik desteği, eğitim desteği gibi yardımlar sunuluyor.

2023 yılı itibariyle de yardımlar yapılmaya devam edecek. SED adı altında yapılan Sosyal ve Ekonomik Destekler ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmaya devam edecek. Yılbaşında ve sonrasında yapılacak olan yardımlara ilişkin merak edilenler yazımızda.

Yılbaşında hangi sosyal yardım ödemesi yapılacak?

Her ay yapılan SED yardımları yılbaşından sonra da yapılmaya devam edecek. 12 aylık süre ile verilen hanelere yardım tutarında bir değişme olmayacak. Aile destek paketi kapsamında çocukların giderlerini ve ailenin yükünü azaltmaya yönelik gerçekleştirilen yardımlar devam edecek.

İhtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılan yardım ödemelerinden Aile Destek Paketi ödemeleri yılbaşından hemen sonra yapılacak. Ocak ayının ilk haftası tamamlanacak olan ödemeler yattığında SMS ile bilgilendirme yapılıyor.

Yılbaşına özel sosyal yardım planı bulunmuyor. Halihazırda sosyal yardım alan vatandaşların yılbaşına özel olarak ayrıca yardım alacağına dair bir açıklama da yapılmadı.

Aile Destek Programı Yılbaşından Sonra Ne Kadar Sürecek?

Aile destek programı yılbaşından sonra ne kadar sürecek

Aile destek programı kapsamında yapılan yardımlar toplam 12 aylık süre ile hane başına yapılmaktadır. 12 aylık süre ise en son mayıs ayında yapılan yardım ile sonlanacak.

2022 Haziran ayından 2023 yılı Mayıs ayına kadar planlanan aile destek paketinden faydalanmak için e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sonuçlanması yaklaşık 20 gün almaktadır. Başvuru olumlu sonuçlanırsa doğrudan yardım almaya başlayabilirsiniz.

Yardımı ilk kez alıyor olmanız 12 ay boyunca alacağınız anlamına gelmez. Yardımlar Mayıs 2023’e kadar yapılacaktır.  SED kapsamında başvuruyu d-devlet üzerinden yaptıktan sonra hangi yardım türüne ihtiyacınız olduğu tespit edilmektedir.

Yılbaşı sosyal yardım ödemeleri var mı?

Sosyal yardım ödemeleri yılbaşından sonra da ödenmeye devam edecek. İhtiyaç sahibi ailelere yönelik verilen SED yardımları 2023 yılında da verilmeye devam edecek.

Yılbaşında sosyal yardım yapılacak mı?

Sosyal yardım ödemeleri yılbaşından itibaren de aynı şekilde yapılmaya devam edilecek.

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr