2023 Engelli Maaşı Ne Kadar Olacak – Cumhurbaşkanından Müjde

2023 engelli maaşı asgari ücrete yapılacak zam oranına göre artış gösterecek. 2023 yılında asgari ücrete %30 oranında zam yapılırsa aylık engelli maaşı 1461 TL olacak. Asgari ücrete gelen zam %50 oranında olursa ise 1.687 TL’lik yeni engelli maaşı beklentisi sürmektedir.

Engelli maaşı belirlenirken kişinin engel durumuna ve asgari ücrete göre engelli maaşı ortaya çıkmaktadır. Toplam engelli maaşı hesaplandıktan sonra engelli maaşına ne kadar zam yapılacağı ise asgari ücrete yapılacak olan zam ile belirlenmektedir.

Engelli Maaşları Kimler Alabilir?

Engelli maaşları alabilecek kişiler halihazırda bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmamalıdır. Üstelik gelir düzeyi de düşük olmalıdır. Engelli maaşı alabilecek kişilerin gelir sahibi olmaması da gerekiyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen engelli maaşları aslında engeli bulunan vatandaşların bakım yükünü hafifletmek için verilen maaşlardır. Engelli bakım maaşı alacak kimsenin muhtaçlık sınırında gelir düzeyi olması gerekir.

Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Engelli maaşı alma şartları nelerdir

Engelli maaşı alma şartları maaş alacak kişinin ihtiyaç sahibi olmasını şart koşuyor. İhtiyaç sahibi olan ve engelli maaşı alması uygun bulunan vatandaşlar düzenli olarak engelli maaşı alabilmektedir. Engelli maaşı almak için taşınması gereken şartlar;

  • T.C. vatandaşı olmak,
  • Halihazırda nafaka almıyor olmak,
  • Hanedeki kişi başı düşen aylık gelirin asgari ücretin üçte ikisinden az olması,
  • Bir sosyal güvenlik kurumu ile ilişkisi olmamak.

Engelli Maaşı Başvurusu

Engelli maaşı başvurusu e-devlet üzerinden yapılamıyor. Başvuruyu ikamet ettiğiniz ilçenin Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfına giderek yapmanız gerekiyor.

Başvuru yapmak için vakfa gittikten sonra başvuru formu doldurulmalıdır. Başvurunun durumu ise ikamet ettiğiniz ilçedeki SYDV üzerinden sorgulanarak da öğrenilebilmektedir. E-devlet üzerinden başvuru henüz alınmamaktadır.

Engelli bakım maaşı almaya devam edenler için maaş ödenmemesi halinde yine maaşın durumu da başvuru yapılan SYDV üzerinden kontrol edilebilmektedir.

Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli maaşı sorgulama

Engelli maaşı sorgulama işlemleri doğrudan e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Engelli maaşı almaya hak kazanıp kazanmadığını sorgulamak isteyen vatandaşlar e-devlet ana panelinde bulunan arama bölümüne engelli maaşı sorgula yazarak kontrol edebilirler.

Engelli maaşı yatmaması nedeni ile maaş sorgulama yapılıyorsa bu noktada engelli maaşının kademeli olarak yattığını söylemek gerekir. Engelli maaşları yatırılırken doğum tarihinin son rakamına göre yatırılmaktadır. İşte engelli maaşı yatırılma tarihleri;

  • Doğum tarihinin son rakamı 1 ve 6 arasında olan kişiler için her ayın 6. günü
  • Doğum tarihinin son rakamı 2 ve7 olan kişiler için her ayın 7. günü
  • Doğum tarihinin son rakamı 3 ve 8 olan kişilere her ayın 8. günü
  • Doğum tarihinin son rakamı 4 ve 9 olan kişilere her ayın 9. Günü.

Engelli bakım maaşı ne kadar 2023?

Engelli bakım maaşı 2023 yılında 4.000 TL üzerinde olması bekleniyor. Asgari ücrette yapılacak olan zam oranına göre engelli bakım maaşı da artacak.

Evde bakım maaşı ne kadar olacak?

2023 yılında ise asgari ücrete gelecek olan zam oranı ile birlikte evde bakım maaşı da artacak.

Engelli Bez Parası İçin Nereye Başvurulur?

Cumhurbaşkanı Engellilere Müjde

Bakıcı Maaşı Yatan İller – Bakım Maaşı Ne Kadar

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr

‎️‍🔥