Vakıflar genel müdürlüğü 28 kg yardım kolisi başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtı ihtiyaç sahibi vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 3 farklı tipte gıda kolisi bulunmaktadır. 15 çeşit ürünün yer aldığı gıda kolilerinde meyve, sebze, et ve tavuk ürünleri yer almamaktadır. Sadece kuru gıdalar bulunmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşları desteklemek amacıyla ‘’hayır hizmetleri’’ yapılıyor. Hayır hizmetleri kapsamında ‘’Muhtaç Aylığı’’, ‘’Aşevi Hizmeti’’, ‘’Eğitim Yardımı ve Burs’’, ‘’Yurt içi ve Yurt dışı kuru gıda yardımı’’ paketleri bulunuyor. Yurt içi kuru gıda yardımları 81 il merkezinde gerçekleştiriliyor. 3 farklı tipte hazırlanan kuru gıda kolileri hanedeki kişi sayısına göre dağılıyor. A tip gıda kolisi 1-2 kişilik ailelere veriliyor ve 14 kg ağırlığında oluyor. B tipi koli 21.5 kg olarak hazırlanıyor ve 3-4 kişiden oluşan ailelere veriliyor. Son olarak 28.5 kg ağırlığında C tipi gıda kolisi 5 ve üzeri kişi sayısından oluşan haneler için hazırlanıyor. Kuru gıda paketlerinin ağırlıkları değişse dahi içerisinde 15 çeşit ürün bulunuyor.

Kuru gıda yardım paketinden kimler yararlanabilir?

Kuru gıda yardım paketinden kimler yararlanabilir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 20 binin üzerinde vatandaşa sağlanan kuru gıda yardım kolisi desteği için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

 • Yurt içi kuru gıda yardımı sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına veriliyor.
 • İşsiz, emekli olmayan ve düzenli geliri bulunmayan kişiler başvuru yapabiliyor.
 • SGK üzerinden maaş alan vatandaşlar başvuruda bulunamıyor.
 • Gelir seviyesi muhtaçlık düzeyinde bulunan,
 • 65 yaş ve üzerindeki muhtaçlık seviyesindeki vatandaşlar,
 • Hane gelir toplamı asgari ücretin altında kalan,
 • Bir işte çalışabilecek durumda bulunmayan vatandaşlara gıda kolisi desteği veriliyor.
Vakıflar Genel Müdürlüğü gıda yardımı başvuru işlemleri

Vakıflar Genel Müdürlüğü gıda yardımı başvuru işlemleri

Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden kuru gıda yardımı başvuru işlemleri gerçekleştirilmektedir.

 • https://cdn.vgm.gov.tr/genelicerik/genelicerik_224_260519/kgbf122021.pdf adresinde yer alan başvuru formunun eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanması gerekmektedir.
 • Vakıflar Genel Müdürlüklerine bağlı İl Müdürlüklerine şahsen veya posta yoluyla başvuru formunun teslim edilmesi gerekmektedir.
 • 18 ile 65 yaş aralığındaki başvuru sahiplerinin İŞKUR iş kaydı bilgilerini de göndermesi talep edilir. Zira, başvuru şartlarında da belirtildiği gibi kuru gıda yardımı sadece ihtiyaç sahibi ve çalışamaz durumdaki vatandaşlara verilen bir yardımdır.
 • Bölge Müdürlükleri tarafından başvuru formu incelendikten sonra onay kararı verilmektedir. Yurt içi kuru gıda koli yardımı sadece 5 yıl ile sınırlıdır. 5 yılın sonunda başvurunun yenilenmesi şartı bulunmaktadır. 3 ay boyunca gıda kolisinin teslim alınmaması halinde yardım hizmeti geçersiz kabul edilir. Gıda yardımı alan hanenin durumu Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından kontrol edilmektedir. İhtiyaç sahipliğinin ortadan kalkması halinde gıda kolisi verilmez.

Aile Destek Paketi Ödemeleri Ayın Kaçında Yatacak

Ekim Sosyal Yardım Ödemeleri Ne Zaman Yatacak?

Doğalgaz Tüketim Desteği Başvuru

3 Comments

 1. Benim çok ihtiyacım var kiracıyım çok zorunda gıda yardımı çok ihtiyacım yardımcı olun iki çocuğum var yicek giyecek para yardımı çok ihtiyacım ihtiyacım var

 2. Erzak yardımı istiyorum temizlik malzemesi desteği erzak çok ihtiyaç ım var