Yüz Güzelliği için dua – Tesirli Güzellik Duası

Yüz güzelliği için dua, kişinin iç güzelliğinin dışa yansımasına yardımcı olabilir. Dua etmek, kişinin manevi açıdan gelişmesine ve Allah’a yakınlaşmasına katkıda bulunur. Bu da kişinin kendine olan güvenini ve özgüvenini artırır.

Yüz güzelliği için dua, yüz güzelliği duası diye ayrı bir dua yoktur dua kitaplarında. Yüz güzelliği göreceli bir kavramdır çok güzel olan çok sevilir diye bir durum yoktur. Yüzün güzel olması o kişinin ayrıcalıklı olduğu anlamına gelmez aynı şekilde yüzünün çirkin olması da.

Allah’ın yarattığı her şey güzeldir. Tin suresinde 4. Ayette Allah: ”Biz insanı en güzel biçimde yaratmışızdır.” buyurmaktadır. Kıyamet gününde yüzler güzel mi çirkin mi diye bakılmayacak fakat yüzler ak mı, kara mı diye bakılacaktır. Önemli olan o hesap gününde ak yüzlü olanlardan olmaktır. Nitekim, Peygamber efendimiz(s.a.v) bu konu da bir hadisinde: Allah sizin dış görünüşünüze ve mallarınıza bakmaz. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.” Buyurmuştur.

Hz Yusuf’un Yüz Güzelliği İçin Dua

Hz Yusuf’un yüz güzelliği için dua, Hz. Yusuf (a.s)’un güzelliğinden Peygamber (s.a.v)’de bahsetmiştir. Hz. Yusuf güzelliğinin yanında dürüstlüğü ve güvenilirliği ile de bilinir. Hz. Yusuf a.s’ın yüz güzelliği için yaptığı ayrıca bir dua bulunmamaktadır. Ama dua ederken Hz. Yusuf’un güzelliğinden istenebilir. Şu şekilde dua edilebilir: ”Allah’ım, yüzümde Hz. Yusuf a.s nuru ışığı olsun. Kim beni görürse sevsin.”

Yüz Güzelliği Duası Yapanlar

Yüz güzelliği için dua

Yüz güzelliği duası yapanlar, İnsandaki güzelliği iki şekilde ele alacak olursak birincisi dış güzellik olur yani görüntüsü yüzünün güzelliği olan güzellik. İnsan dış güzelliği ile değer bulacağını düşünmemelidir. Dış güzellik yaşlandıkça zamanla kaybolur gider. İkinci güzellik iç güzelliğidir yani ahlaki, bilgisi, becerisi ve davranışlarındaki güzelliktir. Bu güzellikle kişi değer bulabilir. Zamanla artan bir değer olur ve yaşlandıkça kaybedilmemiş artmış bir güzellik bizimle kalmış olur. İçteki güzellik dışarıya da yansır deriz ya hep tam da öyle güzellik iç te başlar.

Bu dış güzelliğe önem vermeyelim demek anlamına gelmez. Yüz güzelliği duası yaparken aynaya baktığımızda” Allah’ım yüzümü güzelleştirdiğin gibi huyumu da Ahlakımı da güzelleştir” diye dua etmeliyiz. Hz. Ali‘nin meşhur sözünü de ekleyelim: “Elbise ve süslenmelerle elde edilen dış güzellik kalıcı güzellik değildir. Asıl güzellik ahlak ve davranış güzelliğidir ki, onun sahibini hem imanlı çevresi hem de Yaratan’ı sever.”

Ay Gibi Güzelleşmek İçin Dua

Ay gibi güzelleşmek için dua, Ay gibi beyaz ay gibi parlak yüzlü olmak için dua edilir. Anneler hamile iken çocuklarının ay yüzlü olmasına dua ederler. Ay gibi güzel olmak demek yüzde nurun olmasıdır. Peygamberimiz (s.a.v) “Abdest üzerine abdest nurdur.”  buyurmuştur. Nurlu yüz ay gibi parlak olacaktır. Allah’ın isimlerinden El- Musavvir ismi 336 defa zikredilebilir. Anlamı: Varlıklara suret veren, onları en güzel surette şekillendiren demektir.

Düşmanın Belasını Bulması İçin Dua (En Etkili Düşmanı Kahreden)

Peygamber Efendimizin Sevdiğine Kavuşma Duası (En Tesirli)

Yusuf Saroğlu

Edebiyat ve sosyoloji uzmanlık alanı. 2018 Yılından beri uzman olduğu alanlarda içerik üretiyor. Günümüzde hala pek çok bilgi eksik. Doğru ve güncel bilgiyi vermek için çok çalışıyor. yusuf.saroglu@bedavainternet.com.tr