Aile Destek Paketi ödemeleri ayın kaçında yatacak sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. İhtiyaç sahibi ailelere 12 ay boyunca düzenli olarak nakdi destek imkanı sağlanan programın bütçesi 40 milyar TL’ye yükseltildi. Ayrıca, yardım paketinin içerisine doğalgaz ve elektrik desteğinin yanı sıra çocuk destek bileşeni eklendi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan Aile Destek Paketi ihtiyaç sahibi vatandaşların ana gündem maddesi haline geldi. 4 milyon vatandaşın başvuruda bulunduğu paket içerisinde ‘’Çocuk Bileşeni Desteği’’, ‘’Elektrik Tüketim Desteği (ETD)’’ ve ‘’Doğalgaz tüketim desteği (DTG)’’ yer alıyor. 3229 sayılı kanun çerçevesinde kurulmuş olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile ihtiyaç sahibi ailelere nakdi destek sağlanıyor. Aile destek paketi ödemeleri ilk olarak 29 Temmuz tarihinde yapıldı. E-devlet sistemi üzerinden yapılan başvurular sonucu 831 bin haneye destek paketinden yararlanma hakkı tanındı. 427 milyon 900 bin TL ödeme yapıldığı açıkladı. Başvuru sayısının her geçen gün artması ile hane sayısının 1.6 milyona yükseldiği duyuruldu.

Aile Destek Paketi’nin bütçesi arttı

Aile Destek Paketi’nin bütçesi arttı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sosyal devlet anlayışının bir ürünü olan Aile Destek Paketi’nin bütçesinin arttığı açıklandı. 15 milyar TL bütçe ile hazırlanan paket için 25 milyar TL ilave bütçe eklendi. Aile destek paketinin kapsamının genişlemesi sağlandı. Hane içerisindeki çocuk sayısına bağlı olarak belirlenecek olan çocuk desteği bileşeni ile aylık 350 ila 650 TL arası ödeme yapılacak.

Elektrik ve doğalgaz desteğinin artırıldığı da açıklandı. Bu kapsamda aile destek paketi başvurusu onaylanan; lakin elektrik desteği alamayan ailelere de hak tanınacak. Elektrik desteğinin üst limiti 216 TL olarak belirlendi. Hanedeki kişi sayısı ve kullanılan elektriğe göre ödeme miktarı değişecek. 2 kişilik bir aile için 75 kw elektrik sınırlaması ve 108 TL’lik ödeme yapılacak. 5 kişilik hane içinse 150 kw elektrik karşılığı en fazla 216 TL ödeme desteği sağlanacak.

Doğalgaz desteği 2 bin 500 TL’ye yükseltildi

Doğalgaz desteği 2 bin 500 TL’ye yükseltildi

Aile destek paketi kapsamında ihtiyaç sahibi hanelere doğalgaz desteği verilmeye devam edecek. Doğal gaz desteği kış ayları boyunca geçerli olacak. Aynı elektrik desteğinde olduğu gibi hane içerisindeki kişi sayısı ve doğalgaz kullanımına göre ödeme miktarı belirlenecek. Doğalgaz desteği ödemelerine zam yapıldı. 900 ila 2 bin 500 TL arasında doğalgaz desteği ödemelerinin yapılacağı açıklandı. Aile destek paketinden yararlanma hakkı kazanan vatandaşlara 12 ay boyunca nakdi destek verilecek. E-devlet sosyal yardım sorgulama ekrana üzerinden ödeme tarihiyle ilgili bilgi verilmektedir. T.C. kimlik numarasındaki rakamlara göre ödeme yapılmaktadır.

Yardım Durumu Devam Ediyor Ne Demek – Doğalgaz Yardım Durumu

Ankara Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ekim Sosyal Yardım Ödemeleri Ne Zaman Yatacak?